Wczytuję dane...
KOD: 83-60528-04-7
Autor: Marcel Messing
Dostępność: 24 godzin
EAN: 8360528047
Koszt wysyłki od: 8.90 PLN
Wydawca: Kos

Wprowadzenie do książki

Bezdrożny ląd

   Napisałem tę książkę jako przechodzień. Dane jest mi uczyć się i oduczać ciągle na nowo. Wszędzie są sytuacje mające coś do powiedzenia: w zgiełku wielkiego miasta, wśród wzniosłej ciszy natury, w bogactwie i biedzie, w chorobie i cierpieniu, w powodzeniu i szczęściu.
    Przebywając ostatnimi laty w górach, nauczyłem się wiele od przyrody, zwłaszcza w trakcie długich wędrówek krętymi ścieżkami poprzez doliny i wierzchołki gór. Południowe światło słońca, tajemnicza cisza przejrzystej i rozgwieżdżonej nocy, przeciągłe pohukiwanie sowy, szelest pełzającego węża, przedśmiertny krzyk ginącego zwierzęcia, opadanie liści jesienią, śnieg i skwar, ogorzała twarz rolnika, płacz dziecka, puste niebo w letni dzień - to wszystko i wiele więcej pokazało mi, jak delikatne a zarazem twarde jest życie. Dzięki ustawicznej uwadze byłem coraz bardziej świadom, jak współzależne są rzeczy, że przeciwieństwa nie wymagają żadnego osądu i że nie muszę rozstrzygać, co jest uczciwe, a co oszukańcze. Niebo i ziemia otwierają się jedno za drugim w miarę zanikania tworzącej podziały świadomości. Jak otwarty dziób słowika jednoczy niebo i ziemię w jednej, pełnej wariacji pieśni, tak jedna świadomość łączy wszystkie przeciwieństwa w podstawowej nucie bytu. Było mi dane widzieć wiele z tego świata i zebrać wiele doświadczeń. I w końcu wiem, że sam jestem światem. Moje stopy kroczyły po ścieżkach dżungli pierwotnej przyrody, jak i dżungli tak zwanej cywilizacji. I mam w sobie spokojne przeświadczenie, że wszystko jest takie, jakie jest. Przechodzień nie musi już więcej osądzać. Jest w tym ukryty łagodny i głęboki pokój.

   Bezdrożny Ląd zawiera szereg tekstów mających na celu pobudzenie do refleksji. Każdy rozdział rozpoczyna się cytatem z tradycyjnej mądrości i kończy krótkim opowiadaniem, rozważaniem lub przypowieścią.    Wybrane przeze mnie cytaty nie są pomyślane jako atrakcyjna oprawa dla tekstu. Wyszukałem je, ponieważ w swoim wnętrzu uznałem je za słowa sprowadzające umysł z wytyczonej drogi na bezdrożny ląd.    Kończące rozdziały opowiadania, rozważania i sentencje są natomiast jak liście zebrane z ogrodów rozlicznych tradycji. Raz przypomniałem sobie jakieś opowiadanie przeczytane przed wielu laty. Innym razem natrafiłem na ciekawą myśl w trzymanej właśnie w ręku książce, a czasem na drzewie inspiracji rozwinął się nowy liść. W końcu jednak każdy z nas na swój sposób stanie się świadomy prawdy. Odetnij bez zastanowienia palec mistrza zen wskazujący na księżyc, aby twój własny palec był lepiej widoczny. Nie dowierzaj mistrzowi opowiadającemu o wspaniałych, pokrytych kwieciem krainach, rozkosznych rajach i niebiańskich sferach, gdyż wszystkie one także są przemijające.

Pireneje, 1999

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Marcel Messing

 • Tytuł oryginału: 

  Een land zonder pad, stromend als water

 • Liczba stron: 

  160

 • Wymiary: 

  148×210

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  83-60528-04-7

 • Tłumacz: 

  Roman Zimny

 • Rok wydania: 

  2006

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...