Dlaczego Chcesz Być Gruba
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7377-368-4
Autor: Dorota Sanecka
Koszt wysyłki od: 6.90 PLN
'

Wprowadzenie do książki

Dlaczego chcesz być gruba

    Jeśli sięgnęłaś po tę książkę, prawdopodobnie masz za sobą próby odchudzania. Diety, ćwiczenia, może głodówki. Ogromny wysiłek, który miał jeden cel - miał sprawić, że wreszcie będziesz szczupła. Tak bardzo chciałaś, tyle starań i pracy wkładałaś w odchudzanie, a efekt niezmiennie jest taki sam - nadal jesteś gruba. Pewnie nie wiesz, czemu tak się dzieje? Czemu nigdy się nie udaje? Czemu pod koniec kolejnej diety „pękasz" i znowu zaczynasz jeść, choć tak bardzo ci zależy, chociaż obiecywałaś sobie solennie, że tym razem to już na pewno, na sto procent się uda? Zewsząd słyszysz dobre rady. Co chwila ukazuje się nowa, rewelacyjna, „naukowa" dieta - według znaków zodiaku, grupy krwi, łączenia, nie łączenia... Sposoby, które mają wszystko wyjaśnić, sprawić, że coś zaskoczy i wreszcie pójdzie jak z płatka. Ale nie idzie. Jesteś rozczarowana i dietą, i przede wszystkim sobą, nie rozumiesz siebie, nie wiesz, czemu ciągle sama siebie zawodzisz. Pewnie boisz się, że już zawsze będziesz gruba. Czasem udajesz przed sobą, że się tym nie przejmujesz, ale w głębi duszy wiesz, że twoja waga zatruwa d żyde i czujesz się winna, że nie potrafisz przestać jeść.
   Skąd to wszystko wiem? Sama taka byłam. My wszystkie, wszystkie grube dziewczyny, kobiety - takie byłyśmy lub jesteśmy.
   Kiedy po raz kolejny próbowałam się odchudzać - dietą 1000 kcal, Cambridge, Kwaśniewskiego, kiedy codziennie biegałam na siłownię, kiedy przez tydzień jadłam wyłącznie gotowaną pszenicę - za każdym razem snułam wizję, jak to teraz będzie, jaka będę szczupła i atrakcyjna. A kiedy przerywałam w połowie Cambridge, nie wykorzystywałam do końca karnetów na fitness czy zapasów pszenicy - tak samo jak ty byłam załamana, nieszczęśliwa i zniechęcona. Doszłam do wagi 90 kg!
   Obwiniałam siebie, czułam się tak bardzo upokorzona! A przede wszystkim - nie rozumiałam. Pracowałam wprawdzie jako instruktor terapii uzależnień, codziennie tłumaczyłam pacjentom, jakie robią błędy, wyjaśniałam zawiłości mechanizmów uzależnienia od alkoholu, ale do głowy mi nie przychodziło, że moje ciągi jedzenia, rozpaczliwe pragnienie, żeby schudnąć i utrzymać stałą wagę, mogą mieć cokolwiek wspólnego z ich ciągami picia i próbami funkcjonowania bez nałogu...
   Przełom nastąpił wtedy, kiedy moje życie zachwiało się w posadach. Mój mąż znalazł miłość swojego życia i nie byłam to ja. Byłam zszokowana, zrozpaczona - i przestałam jeść. To wtedy chyba poniosłam największą, najboleśniejszą stratę, wynikającą z nałogowego jedzenia. To była strata, ale jednocześnie wyzwolenie! Dotarło do mnie w końcu, że mogę przestać się objadać. Że to kwestia psychiki, że potrafię.    Że do tej pory straty ukrywałam sama przed sobą, robiłam wszystko, żeby się z nimi nie konfrontować. Teraz nie miałam wyboru, nikt nie pytał mnie o zdanie, czy chcę je zobaczyć, czy nie. MUSIAŁAM je zobaczyć - i zobaczyłam. A skoro tak się stało, nie miałam wyjścia - musiałam zabrać się za zmiany. To wtedy właśnie zaczęłam uważniej przyglądać się mechanizmom uzależnień, nie tylko pod kątem alkoholu czy narkotyków, ale właśnie pod kątem jedzenia. Ku mojemu zaskoczeniu, krok po kroku okazywało się, że wszystkie mechanizmy uzależnień pasują do mnie jak ulał. Że moim zachowaniem rządzą te same zasady, schematy, co moich nałogowo pijących pacjentów. Wiedziałam już, że muszę zacząć pracować przede wszystkim nad moją psychiką, nie nad ciałem - ciało samo dostosuje się do zmian, jakie JA zarządzę. Że muszę pracować nad rozpoznawaniem i wyrażaniem swoich uczuć, potrzeb, muszę sama siebie przestać okłamywać. Muszę być szczera, nie uciekać w jedzenie, nie znajdować w nim usprawiedliwień dla wszystkich niepowodzeń, które mnie spotykały.

   Oddaję w twoje ręce książkę, która jest wynikiem przede wszystkim mojej własnej pracy nad sobą. Książkę, w której zawarłam program oparty na założeniach terapii uzależnień oraz dostosowany do specyfiki nałogowego jedzenia. Znajdziesz tu test, który ułatwi ci autodiagnozę. Odnajdziesz praktyczne wskazówki, jak unikać pokus związanych z jedzeniem, ale przede wszystkim - jak przestać okłamywać samą siebie i zacząć świadomie żyć bez nałogowego objadania się. To nie jest kolejna dieta cud - to bardzo ciężka praca na sobą, nad swoimi lękami, głęboko ukrytymi emocjami. Teraz masz wybór - możesz dalej uciekać w jedzenie, ale możesz też zacząć zmieniać swoje życie. Pewnie będzie ci trudniej bez tej „protezy", jaką był nałóg jedzenia. Świadome przeżywanie swojego życia w pełni, ze wszystkimi przykrymi emoq''ami, zawirowaniami, bez możliwości ucieczki w jedzenie, może być trudnym wyzwaniem. Ale chcę cię zapewnić - warto. Wiem to po sobie.

'

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Dorota Sanecka

 • Liczba stron: 

  144

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7377-368-4

 • Rok wydania: 

  2013

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...