Wprowadzenie do książki
Inteligencja
Doceniamy moc myślenia. Większość z nas chciałaby wiedzieć, dlaczego myśli niektórych ludzi mkną niczym doskonale wyregulowany rolls royce, a innych - wloką się niczym ciągnący ostatkiem sił stary ford fiesta. Już starożytni zdawali sobie sprawę z tego, że inteligencja - w szerokim rozumieniu tego słowa - bywa różna u różnych ludzi. Język roi się od określeń wskazujących na posiadanie lub brak sprawnego umysłu. W ogromnej dziedzinie nauki, jaką jest psychologia, można wydzielić gałąź nazywaną psychologią różnic indywidualnych. Jej przedstawiciele - badacze i wykładowcy - zajmują się różnicami inteligencji i osobowości występującymi między ludźmi. Celem tej książki jest zrelacjonowanie tego, co odkryli, badając przyczyny i naturę obserwowanych odmienności.
Na temat inteligencji powstało już wiele książek. Trzeba mieć zatem naprawdę dobry powód, żeby do tej kolekcji dokładać kolejną pozycję. Poza traktatami pisanymi przez naukowców akademickich z myślą o studentach lub kolegach istnieją dwa rodzaje książek dla szerszej rzeszy odbiorców. Mamy więc teksty typu „poznaj swój poziom inteligencji", które stanowią wprowadzenie w obszar pomiarów zdolności umysłowych. Te książki albo podbudowują, albo przygnębiają czytelnika - w zależności od tego, jaki uzyskuje wynik testu. Odgrywają rolę narzędzia diagnostycznego pozwalającego samodzielnie zbadać sprawność umysłu. Zazwyczaj stanowią nieszkodliwą rozrywkę; ponieważ na ogół są kupowane przez ludzi bystrych, więc ostatecznie efekt jest zadowalający. Są też teksty, które ukazują badanie poziomu inteligencji jako zło społeczne, jako narzędzie służące elitom do utrzymywania przewagi nad niższymi warstwami. Obydwa rodzaje książek nie pomagają zrozumieć najważniejszych pojęć związanych z funkcjonowaniem umysłu człowieka. Pierwsze to szarlatańskie zestawy diagnostyczne, a drugie to instrumenty służące propagowaniu pewnych poglądów politycznych - umniejszając wartość faktów wynikających z badań naukowych, koncentrują się na promowaniu określonego punktu widzenia.
Tymczasem to właśnie fakty są podstawą niniejszej książki. Chcę pominąć wszelkich pośredników i przekazać czytelnikowi rzeczywiste wyniki badań nad inteligencją człowieka. Nie istnieje żadna teoria różnic inteligencji człowieka, w każdym razie nie w takim sensie, w jakim teorie egzystują w dojrzałych naukach, na przykład w fizyce czy chemii. Zbyt mało wiemy o funkcjonowaniu ludzkiego umysłu, by stwierdzić, dlaczego niektóre umysły są bardziej sprawne niż inne. Jednak pewne fakty związane z różnicami inteligencji u ludzi są niepodważalne. Podobnie jak w innych dziedzinach wiedzy, znajomość faktów ogranicza naszą swobodę wypowiedzi na dany temat.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Ian J.Deary
-
Tytuł oryginału:
Intelligence. A very short introduction
-
Liczba stron:
184
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7489-382-4
-
Tłumacz:
Ewa Wojtych
-
Rok wydania:
2012