Wprowadzenie do książki
Mądrzy rodzice, mądre dzieciaki, czyli garść świetnych rad niepokornego belfra
Książka Mądrzy rodzice, mądre dzieciaki to zbiór refleksji na temat relacji rodzice-dzieci. To także zbiór obserwacji, których dokonałam w swoim życiu osobistym i zawodowym, dotyczących kształtowania postaw u dzieci i rozwoju ich osobowości. Są to moje wnioski na temat doskonalenia siebie w roli mądrego rodzica, świadomie wychowującego dzieci.
Nie będę Ci mówić, jak masz wychowywać swoje dziecko. Myślę, że wiesz to najlepiej. Pragnę jedynie pozbawić Cię wątpliwości i lęków, które towarzyszą rodzicom nierzadko przez długie lata. Chcę, byś miał pewność, że nikt nie może Cię zastąpić, a Twoja praca ma bezcenną wartość.
Moje refleksje zrodziły się w ciągu trzydziestoletniego stażu rodzicielskiego, małżeńskiego i nauczycielskiego.Dopiero teraz mam czas, by je pozbierać, uporządkować i ocenić. Wychowałam dwóch synów. Jeden z nich przeżył wylew krwi do mózgu, paraliż i afazję głęboką po wypadku samochodowym w dziesiątym roku życia. Do dziś boryka się ze skutkami tego zdarzenia. Uczestniczyłam w wychowaniu trójki moich siostrzeńców, osieroconych po tragicznej śmierci matki, pozostających pod opieką ojca. Poznałam tysiące dzieci, pracując w różnego typu szkołach. Rozmawiałam z wieloma rodzicami. Poznałam historie wielu rodzin. Miałam możliwość obserwowania, jak na przestrzeni lat kształtowały się losy nie tylko moich dzieci, ale i moich uczniów. Obserwowałam rozwój dzieci moich przyjaciół i ich samych borykających się z trudami rodzicielstwa. Mogłam ocenić, jak działania wychowawcze rodziców wpłynęły na ich dalsze życie.
Czy uniknęłam błędów w wychowaniu swoich dzieci?Oczywiście, że nie. Popełniłam ich mnóstwo! Mam tego świadomość, mam także pewność, że miałam prawo je popełnić.Dlaczego? Bo żaden z nich nie wynikał z mojego lenistwa czy zaniedbania. W mojej ocenie jest to jedyne usprawiedliwienie rodzicielskich błędów. Po prostu działaj, próbuj, ucz się. Nawet jeśli zrobisz mnóstwo błędów, to i tak zawsze jest to lepsze od zaniechania! To nas wzbogaca i rozwija.
Aby skorzystać z tego, co napisałam, musisz mieć świadomość tego, że w roli rodzica jesteś niezastąpiony.Nie istnieje osoba czy instytucja, która jest w stanie zająć Twoje miejsce.
Tylko na Tobie spoczywa ten obowiązek i odpowiedzialność. Nie daj sobie wmówić, że jest inaczej. Nie zrobi tego za Ciebie ani szkoła, ani psycholog, ani Kościół. To ty kształtujesz proces wychowawczy. Im więcej wiesz, tym lepiej dla Ciebie i dla Twoich dzieci. Trudno cofnąć błędy, które się popełniło. Oznacza to, że ich liczbę trzeba ograniczyć do minimum. Trzeba być świadomym, dyskretnym obserwatorem i jednocześnie aktywnym uczestnikiem procesu wychowania. Jeśli nie jesteś leniwy, bierny i bezmyślny, będziesz umiał właściwie wykorzystać wszelką dostępną Ci wiedzę. Może po wielu latach usłyszysz od swoich dzieci: „Spisałeś się na medal. To dzięki Tobie…”.
Lidii Murlik dziękuję za przyjacielskie wsparcie, pomoc i czas mi poświęcony.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Jolanta Kucharczyk
-
Liczba stron:
152
-
Wymiary:
125x195
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-61463-07-8
-
Rok wydania:
2013