Wprowadzenie do książki
MONEY Czyli Jak Pomnożyć Swój Kapitał
Money to pionierska praca, na którą od dawna istniało zapotrzebowanie. Autor nie podchodzi do tematu z palcem moralizatorsko wzniesionym do góry, lecz daje dzieciom okazję częściowego przynajmniej korzystania z istotnego przywileju dorosłych, jakim jest zarabianie pieniędzy. Przez 200 lat - od czasu wynalezienia przez Friedricha Frobla instytucji przedszkola - jego następcy, jak podaje komentarz zamieszczony w czasopiśmie „klein & groft”, pragnąc uchronić dzieci przed plagą zatrudniania ich i wyzyskiwania, aprobowali wyłącznie proste, spokojne i niewinne zabawy jako zajęcie odpowiednie dla osób w tak młodym wieku. Nadeszła już jednak pora, aby zrehabilitować pojęcie pracy stosownej dla dzieci i dać im szansę brania większego niż dotychczas udziału w sferach działania osób dorosłych.
Książka Money burzy mury wzniesione z uprzedzeń. Tym samym otwiera nam oczy.
Postawa przedsiębiorcza o charakterze działalności gospodarczej nie jest wcale zatrudnianiem nieletnich, lecz zabawą, która może rozbudzić pasję i żądzę czynu, nie jest czynnością monotonną i uwalnia emocje oraz pomysłowość.
Nauka o rynku oznacza oswajanie się z faktem, że w życiu nie wszystko jest stałe, pewne i bezpieczne. Każda podjęta decyzja wiążąca się z przedsiębiorczością zawiera element ryzyka. Jeśli jest błędna, negatywne konsekwencje ekonomiczne ujawnią się prędzej czy później, ale będą nieuniknione. Trafne, słuszne decyzje prowadzą do wzrostu dochodów. Zabawa w „przedsiębiorczość” i „zarabianie pieniędzy” zasługuje na poważne traktowanie. Rynek jest jak uwolniona od natrętnej dydaktyki szkoła, przywodząca na myśl tor przeszkód, to znów zawiły labirynt albo punkt podejmowania błyskawicznych decyzji, warsztat dla złotej rączki, miejsce, gdzie można oddać się medytacji dla wzmocnienia sił duchowych, biuro, w którym podejmuje się kroki nadzwyczajne, lub giełda pomysłów.
Rynek z zasady - podobnie jak demokracja - podatny jest na nadużycia. Rynek nie oznacza chaotycznie i dowolnie zadawanych ciosów, lecz przejrzystość, rywalizację, odpowiedzialność za ludzi i przyrodę, czystą grę, ochronę przed upadkiem.
Przedsiębiorczość w działaniu oznacza samookreślenie się, niezawisłość, inwencję. Czyżby więc zaciętość? Jak najbardziej tak. Ale nie jest to nieugiętość pozbawiona ducha solidarności, poczucia wspólnoty społecznej.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Bodo Schäfer
-
Tytuł oryginału:
Money oder das 1x1 des Geldes
-
Liczba stron:
214
-
Wymiary:
141x218
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7746-422-9
-
Tłumacz:
Mieczysław Dutkiewicz
-
Rok wydania:
2013