Wczytuję dane...
KOD: 978-83-61732-94-5
Autor: Jillian Michaels, Mariska van Aalst
Koszt wysyłki od: 5.90 PLN
Wydawca: Laurum

Wprowadzenie do książki

Opanuj swój metabolizm

3 sekrety diety, które zapewnią ciału równowagę hormonalną, zdrowie i seksowny wygląd

    Mogłam zatytułować tę książkę Ewolucja guru zdrowia i fitnessu. Dlaczego? Ponieważ zawarłam w niej wszystko, czego nauczyłam się w ciągu 17 lat pracy w branży fitnessowej — 17 lat nauki pobieranej od najlepszych specjalistów w dziedzinie medycyny sportowej, żywienia, endokrynologii i przeciwdziałania procesom starzenia. W Opanuj swój metabolizm prezentuję kompletne ujęcie zagadnień związanych z optymalną masą ciała i zdrowiem.
   Ta książka stanowi podsumowanie całej mojej podróży ku zdrowiu — począwszy od małego obżartucha po guru odchudzania. Problematyką tą zajmuję się od prawie dwóch dekad, lecz dopiero nauka zdobyta w ciągu ostatnich kilku lat całkowicie zmieniła moje ciało i życie.
   Moja pierwsza książka Winning by Losing kładła nacisk na psychologiczne i behawioralne aspekty odchudzania. Koncentrowałam się w niej na psychicznych aspektach przygotowań do redukcji masy ciała.
  Druga napisana przeze mnie książka, zatytułowana Making the Cut, to moja oda do fitnessu. Prezentuję w niej zestaw ćwiczeń fizycznych oraz zasady odżywiania, które pozwalają pozbyć się tych kilku ostatnich zbędnych kilogramów — co stanowi nie lada wyzwanie. Moja metoda jest bezlitosna, lecz bardzo skuteczna {diabelski śmiech). Dzięki niej wyrzeźbisz swoje ciało i wyszczuplisz krytyczne miejsca, likwidując na przykład „boczki” na brzuchu czy „schabiki” na udach.    Książka pomoże ci przygotować się na specjalne okazje, kiedy chciałbyś prezentować się możliwie jak najlepiej. (Jeśli masz do zrzucenia zaledwie kilka kilogramów i chcesz szybko zyskać formę, zawarty w niej 30-dniowy plan z pewnością pomoże ci dopiąć celu).
   Niniejsza książka nie ma nic wspólnego z ćwiczeniami.
  Zaskoczony?
   Wiem, nie jest to coś, co spodziewałbyś się usłyszeć ode mnie. Dotychczas rozwodziłam się głównie na temat korzyści związanych z wykonywaniem ćwiczeń fizycznych. Wszyscy doskonale wiemy, że są dla nas dobre. Dlatego też nie o tym będzie mowa.
   Nie jest to również poradnik pomagający liczyć kalorie.
  Wiem, co sobie myślisz: ten tyran z obsesją na punkcie ćwiczeń i liczenia kalorii nareszcie zmiękł, tak? Błąd!
  Opanuj swój metabolizm jest przede wszystkim poświęcona diecie. To moja pierwsza książka na ten temat. Zaufaj mi — jeśli będziesz stosował się do zawartych w niej zaleceń, odmieni ona twoje życie i to nie tylko dlatego, że schudniesz.   Mowa o poprawie jakości całego twojego życia i to na lata.
   Wszyscy wiemy, że modne diety należą do przeszłości, a dietetyczne szaleństwa lat 80. i 90. wykluczające węglowodany lub tłuszcze stały się popkulturowymi dinozaurami i pośmiewiskiem dla naukowców. Witamy w przyszłości — w wieku mapowania genetycznego, badań nad komórkami macierzystymi i nutrigenomiki (badań nad wpływem spożywanych przez nas pokarmów na nasze geny). Tak, liczenie kalorii i ćwiczenia są bardzo ważne, lecz to tylko część całej układanki. Oprócz diety i ćwiczeń istotną rolę odgrywają pewni mali posłańcy, którzy przekazują informacje z ciała do mózgu i z powrotem. Oczywiście mowa o hormonach.
   Co hormony mają z tym wspólnego? Pozwól, że wyjaśnię. Gdybym cię spytała, co to jest przemiana materii, co byś odpowiedział? Założę się, że twoja odpowiedź brzmiałaby następująco: „To sposób, w jaki mój organizm spala kalorie”.
  Jeśli rzeczywiście tak sądzisz, jesteś w błędzie. To tylko jedna z istotnych funkcji metabolizmu. Istotne jest to, czy wiesz, czym jest przemiana materii? Odpowiedź brzmi: to hormony! Metabolizm to całokształt zachodzących w żywych komórkach reakcji chemicznych i związanych z nimi przemian energii.
   Niektóre hormony mówią ci, że jesteś głodny, inne, że jesteś syty. Gdy jesz, informują twój organizm, co ma robić z pokarmem — czy magazynować go czy spalić. Gdy ćwiczysz, hormony mówią twojemu ciału, jak się poruszać i wykorzystywać zapasy energii, a także, jak stymulować lub dezaktywować poszczególne części organizmu. Hormony mają wpływ niemal na każdy aspekt zarówno tycia, jak i chudnięcia.
   Być może myślisz sobie teraz: „Jestem facetem, nie muszę martwić się o hormony”. Albo: „Jeśli ta książka mówi o hormonach, to mnie nie dotyczy — mam jeszcze 20 lat do menopauzy”.
   Jak też tak myślałam! Mam zaledwie 35 lat - co może mieć wspólnego to, ile ważę z moimi hormonami? I co się okazuje? Bez względu na to, czy jesteś dziewczynką czy chłopcem, czy jesteś stary czy młody, masa twojego ciała ściśle wiąże się z hormonami. I nieważne, czy chcesz zrzucić zbędne kilogramy przybrane w okresie licealnym, czy pragniesz pozbyć się pociążowego brzuszka albo „mięśnia piwnego” — to hormony decydują o twoim sukcesie bądź porażce. W tej chwili twoje hormony — a w konsekwencji także twój metabolizm — działają w taki sposób, że bardziej prawdopodobna jest ta druga opcja. Choć nie zdajesz sobie z tego sprawy, toksyczne, ubogie w składniki pokarmowe, stresopo-chodne związki chemiczne powodujące otyłość i choroby zaburzają ich prawidłowe funkcjonowanie. Związki te czają się w zaskakujących miejscach, powodując zaburzenie równowagi hormonalnej organizmu. Dotyczy to każdego z nas.
  Dlatego właśnie postanowiłam napisać Opanuj swój metabolizm-, aby zidentyfikować te katalizatory otyłości i chorób, wyrwać je z korzeniami, a następnie doprowadzić organizm do stanu optymalnego zdrowia, w którym to ciało i umysł będą funkcjonować możliwie jak najwydajniej. Wspólnie namierzymy i wyeliminujemy czynniki zakłócające pracę twoich hormonów i zastąpimy je czynnikami mającymi zdecydowanie korzystny wpływ. W ten sposób sprawimy, że będziesz zdrowy, szczęśliwy i szczupły bez względu na wiek.
   W Opanuj swój metabolizm, syntetyzując wiedzę, którą endokrynologia może dostarczyć na temat twojego metabolizmu, nawyków żywieniowych i masy ciała, przedstawiam przejrzysty plan, który pozwoli ci korzystać z najnowszych osiągnięć naukowych w dziedzinie biochemii.
   To pomysł na styl życia, który nie tylko pomoże ci schudnąć, lecz także raz na zawsze zyskać optymalną wagę.

Sekret trwałej redukcji masy ciała: równowaga hormonalna

  Układ hormonalny (dokrewny) bywa porównywany do orkiestry. Każdy hormon jest niczym instrument. Gdy wszystkie instrumenty współbrzmią, efekt jest wspaniały. Co się jednak dzieje, gdy nagle, w trakcie koncertu skrzypce zaczynają fałszywie pobrzękiwać? Gdy klarnet zaczyna piszczeć, a pianista nie potrafi utrzymać równego tempa? Wtedy orkiestra brzmi okropnie, prawda?
   Dokładnie tak samo dzieje się w przypadku twojego metabolizmu. Gdy którykolwiek z hormonów nie stroi, twój organizm nie jest w stanie funkcjonować tak jak powinien. Gdy któryś traci rytm, wszystkie inne podążają jego śladem. Dlatego właśnie, gdy twoje hormony nie współbrzmią, nie możesz koncentrować się wyłącznie na jednym z nich — musisz postarać się zestroić wszystkie, aby ponownie zaczęły grać w jednej tonacji.
   Prawdopodobnie słowa „kortyzol”, „hormon wzrostu”, „insulina” czy „leptyna” obiły ci się kiedyś o uszy - być może o pierwszej w nocy, podczas emisji jednej z licznych reklam produktów mających wspomagać odchudzanie. Cóż, są to nazwy hormonów, które mają ogromny wpływ na masę twojego ciała i zdrowie.
   A zatem zawierające je produkty wspomagające odchudzanie muszą być naprawdę skuteczne, czyż nie tak? Niekoniecznie. Problem w tym, że te nonsensowne „medykamenty” regulują poziom tylko jednego hormonu na raz (jeśli w ogóle działają), a to stanowi grube nieporozumienie.
   W przeciwieństwie do wspomnianych reklam książka Opanuj swój metabolizm zamiast traktować każdy hormon w oderwaniu od całości — co jest absolutnym nonsensem - mówi o tym, jak w naturalny sposób możesz wyregulować wszystkie swoje hormony. Dowiesz się z niej, jak możesz to uczynić, bez konieczności sięgania po niebezpieczne lub drogie leki.
  Na nasze hormony — wszystkie — wpływają miliony czynników związanych ze sposobem, w jaki się odżywiamy, oraz środowiskiem, w którym żyjemy, począwszy od produktów przetworzonych i pestycydów po niedostatek snu czy nadmierny stres. Dane zakłócenie może spowodować, że jeden hormon zostanie przesterowany na niewłaściwy tor, podczas gdy inny znajdzie się w stanie uśpienia. Brak równowagi w funkcjonowaniu jednego hormonu pociąga za sobą kolejne zakłócenia obejmujące całą gospodarkę hormonalną. Jakże często chroniczny brak równowagi w tej sferze powoduje nadmierne tycie — nawet wtedy, gdy bezwzględnie i drobiazgowo przestrzega się zasad dotyczących liczenia kalorii i ich spalania.
  Chciałabym uświadomić ci, że możesz wyregulować hormony, zmieniając swoje nawyki zarówno w sklepie spożywczym, jak i przy stole. Najpierw usuniemy całe to toksyczne świństwo, które niszczy twój układ hormonalny, aktywizuje hormony odpowiadające za magazynowanie tłuszczu i sprawia, że tyjesz. Następnie włączymy do twojej codziennej diety składniki odżywcze, które — działając bezpośrednio na hormony regulujące spalanie tkanki tłuszczowej — skłonią je do powrotu do najbardziej pożądanego poziomu. Na koniec zrównoważymy poziom energii pobieranej i wydatkowanej przez organizm, tak aby twój metabolizm działał na twoją korzyść, niczym maszyna spalająca tkankę tłuszczową -a nie przeciwko tobie — magazynując tłuszcz i kradnąc energię.
   Gdy poziom hormonów jest optymalny, ciało funkcjonuje najefektywniej :

 • Masz świetną przemianę materii;
 • Wyglądasz znacznie lepiej;
 • Nie musisz specjalnie się wysilać, aby utrzymać stałą masę ciała;
 • Twój brzuch robi się bardziej płaski;
 • Twoja skóra jest czysta i promienna; twoje włosy i paznokcie są mocne i lśniące;
 • Twoje oczy błyszczą;
 • Twoje zmysły są wyostrzone;
 • Nie dokucza ci nadmierny głód i nie dopadają cię szalone zachcianki żywieniowe;
 • Masz zgrabną i szczupłą sylwetkę;
 • Masz dużo energii;

   Żyjesz dłużej i zdrowiej.
   Jeśli widziałeś mnie w telewizji albo słyszałeś w radio, wiesz, że jestem uparta jak osioł — nie poddaję się. Udoskonaliłam ten plan tak, aby był skuteczny dla wszystkich. Zrobiłam to w taki sposób, w jaki pomagałam wszystkim swoim klientom oraz uczestnikom programu Biggest Loser1 — poprzez zwracanie uwagi na najdrobniejsze szczegóły i nieugiętą wytrwałość. Analizowałam najnowsze wyniki badań i osobiście je testowałam, aby zyskać pewność, że oferuję możliwie najzdrowszy i najbardziej efektywny program obejmujący dietę i styl życia.
  Możesz wierzyć łub nie, ale udoskonaliłam swój płan do tego stopnia, że mogę spożywać dwa tysiące kalorii dziennie, spędzać na siłowni od 2 do 3 godzin tygodniowo (nawet polubiłam te wyczerpujące treningi!) i wciąż zachowywać zgrabną sylwetkę.
   Brzmi niewiarygodnie? Wkrótce się przekonasz, że jest to możliwe także w twoim przypadku.
   Najlepsze jednak jest to, że wykonałam pracę, z której efektów ty teraz możesz korzystać!
  Wiem, że żyjesz szybko i intensywnie. Wiem, że nie znosisz planów, które zmuszają do liczenia, prowadzenia zapisków i obsesyjnego dbania o najdrobniejsze szczegóły. Zapomnij o tym. Być może jestem wymagająca na siłowni, lecz realizację planu dietetycznego zamierzam ułatwić ci tak, jak to tylko możliwe. Po prostu zajmij miejsce przy stole i delektuj się.
   Z książki Opanuj swój metabolizm dowiesz się:

 • jak uregulować poziom hormonów niezbędnych w procesie odchudzania,
 • jak przywrócić właściwe tempo przemiany materii w twoim organizmie,
 • które pokarmy i nawyki żywieniowe aktywizują działanie hormonów sprzyjających utracie masy ciała,
 • jak komponować i przyrządzać posiłki, by miały jak najlepszy wpływ na układ hormonalny,
 • jak za pomocą sprzętów, którymi dotychczas posługiwałeś się w kuchni, przyrządzać szybkie posiłki regulujące gospodarkę hormonalną twojego organizmu,
 • jak dobrze zjeść za niewielkie pieniądze,
 • jak przeciwdziałać zachwianiom równowagi biochemicznej w twoim organizmie dzięki zastosowaniu technik relaksacyjnych,
 • jak usunąć toksyny ze swojego otoczenia, aby wyregulować hormony i schudnąć,
 • które świeże pokarmy zapobiegają nowotworom, chorobom serca, depresji, cukrzycy i innym chorobom wynikającym ze stosowania niewłaściwej diety oraz niezdrowego trybu życia,
 • znacząco zwiększyć poziom energii i przedłużyć sobie życie.

   Możesz realizować przedstawiony przeze mnie program, bądź to traktując go jako ogólne wskazówki, bądź jako zalecony plan odchudzania. W książce Opanuj swój metabolizm znajdziesz mnóstwo szczegółowych porad i informacji - możesz wykorzystać wszystkie albo wyciągnąć ogólne wnioski i postępować zgodnie z własnymi przekonaniami. Decyzja należy do ciebie.
   Chciałabym, abyś zaczął orientować się, co szkodzi twojemu zdrowiu, i zaczął dokonywać wyborów zgodnych z głównymi założeniami proponowanego przeze mnie planu. Postępuj zgodnie z moimi wskazówkami, a przywrócisz równowagę hormonalną swojego organizmu, regulując przemianę materii w taki sposób, iż będzie szybsza niż kiedykolwiek dotąd. Podsumowując — książka ta nie mówi, jak schudnąć, aby być zdrowym, lecz jak zyskać zdrowie, aby schudnąć.
Gotowy? A zatem do dzieła.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Jillian Michaels, Mariska van Aalst

 • Tytuł oryginału: 

  Master Your Metabolism: The 3 Diet Secrets to Naturally Balancing Your Hormones for a Hot and Healthy Body!

 • Liczba stron: 

  328

 • Wymiary: 

  158x233

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-61732-94-5

 • Tłumacz: 

  Anna Owsiak

 • Rok wydania: 

  2010

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...