Wprowadzenie do książki
Poczucie własnej wartości
Prośba o przygotowanie nowego wydania książki Poczucie własnej wartości była dla mnie bardzo miłą niespodzianką. Głęboko wierzę, że wszyscy jesteśmy wartościowymi ludźmi, o wiele cenniejszymi, niż nam się wydaje. Przychodzimy na świat z ogromnym potencjałem i całą masą możliwości, dzięki czemu możemy rozpocząć podróż ku stworzeniu swojego prawdziwego Ja. Dla tych, którzy urodzili się w zdrowych, funkcjonalnych rodzinach, podróż ta jest całkiem prosta: dostają rady, wskazówki, mają do dyspozycji cały system wsparcia praktycznego i emocjonalnego. Jednak moja mentorka Virginia Satir, znana psychoterapeutka i autorka wielu książek, nazywana matką terapii rodzinnej, często mi powtarzała, że jest to bardzo nieliczna część populacji. Większość z nas rodzi się w rodzinach, które mają mniejsze lub większe problemy z niezależnością, odnoszeniem sukcesów czy poczuciem bezpieczeństwa. Każdy rodzic ma inny zasób umiejętności i możliwości. Części z nas zapewniono w dzieciństwie doskonalą opiekę, ale niektórzy rodzice mieli swoje ograniczenia i trudności, brakowało im czasu czy wiedzy na temat wychowania dziecka. Zmagając się z przeciwnościami losu, wzmacnialiśmy lub zmniejszaliśmy poczucie własnej wartości.
Pisząc pierwsze wydanie książki Poczucie własnej wartości, pracowałam z rodzinami osób uzależnionych. Pojawiło się wówczas wielu specjalistów, którzy dostrzegli związek między dorastaniem w dysfunkcyjnej rodzinie a radzeniem sobie z problemami i wyzwaniami w dorosłości. Wyznaczyli oni kierunek postępowania dzięki autorefleksji i analizie własnego życia. Wykorzystali to na sesjach terapeutycznych, opisali w książkach i zastosowali do uzdrawiania samych siebie, a ich celem było umożliwienie innym ludziom dostrzeżenia związku między okresem dorastania a poczuciem własnej wartości.
Dzięki ich pracy (przypadającej na lata 1970-1985) teraz wszyscy jesteśmy świadomi faktu, że nasza przeszłość, środowisko i zdolność dokonywania nowych, ekscytujących wyborów życiowych wpływają na nas. Widzę przed sobą mnóstwo możliwości. Mogę wybrać drogę, którą podpowiada mi doświadczenie życiowe, mogę udoskonalać samą siebie, podejmując lepsze decyzje. Sama decyduję o tym, jak się zachowywać, i jestem odpowiedzialna za swoje poczucie własnej wartości. Mam wybór, mogę wielokrotnie zmieniać zdanie i pamiętam o tym, że to ja jestem autorką swojego życia. Jestem gwiazdą własnego filmu i prezesem firmy, jaką jest moje życie. Wszystko zależy ode mnie.
Ty też możesz wybierać. Ucząc się, jak pokochać siebie, możesz zacząć realizować swoje plany. Możesz postanowić, że nie będziesz już dłużej zwlekać ze spełnianiem swoich marzeń (marzenia i tak nie znikną - zawsze będą o sobie przypominać). Możesz postanowić, że się zmienisz. Jeśli decyzja ta okaże się dobra, uczcij to. Jeśli okaże się zła i z twoich planów nic nie wyjdzie, podejmij inną. Tak czy inaczej wyrwiesz się z marazmu. Niektóre decyzje są lepsze niż brak jakichkolwiek działań. Jeśli poweźmiesz właściwe postanowienie, cały wszechświat będzie ci sprzyjał. Niewłaściwe decyzje powodują spiętrzanie się problemów. Zwracaj uwagę na trudności, z jakimi musisz się zmierzyć, a wyciągniesz z nich naukę i odnajdziesz swoją drogę.
Udoskonalaj siebie, w miarę jak się zmieniasz i rozwijasz. Nie wierz, kiedy ktoś ci mówi, że nie możesz mieć wszystkiego (albo, co gorsza, że nie powinieneś do czegoś dążyć). Masz w sobie moc, której natężenie zależy tylko od ciebie. Moc silnych ludzi to nie władza nad czymś, to siła wewnętrzna.
Zapraszam cię do wspólnej podróży. Wciel w życie to, czego się dowiesz z książki Poczucie własnej wartości, i osiągnij swój wymarzony cel. Pamiętaj: poczucie własnej wartości to połączenie pewności siebie (która wypływa z działania i podejmowania ryzyka) z szacunkiem dla samego siebie (który płynie z wysiłku i wyrozumiałości dla siebie).
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Sharon Wegscheider-Cruse
-
Tytuł oryginału:
Learning to Love Yourself: Finding Your Self-Worth
-
Liczba stron:
192
-
Wymiary:
140x200
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-748-481-4
-
Tłumacz:
Aldona Możdżyńska
-
Rok wydania:
2013