Wprowadzenie do książki
Sposoby na sen
Spokojne noce dla ciebie i twojego dziecka od niemowlęcia do pięciolatka.
Sen jest ważny w życiu każdego z nas, niezależnie od wieku. W każdym okresie życia może on stać się również problemem. Sen jest niezbędny w procesie fizycznego i duchowego dojrzewania 1 ma istotny wpływ na jakość naszego życia. Wiadomo, że jeśli jesteśmy niewyspani, działamy gorzej niż wtedy, gdy się wysypiamy. Gdy jednak zostajemy rodzicami, potrafimy utrzymać się przy życiu pomimo zdumiewająco niewielkiej ilości snu. Często matki wyznają mi, że to chyba musi być jakiś cud, że są jeszcze zdolne funkcjonować.
Znam ten stan. Po latach macierzyństwa i po czasem nieprzespanych nocach jako opiekunka bywa, że jestem zdumiona tkwiącymi we mnie rezerwami energii. Wiem jednocześnie, że niewystarczająca ilość snu może być przyczyną ogromnego stresu, i oczywiście tym gorzej znosimy nasze niewyspanie, im bardziej z jego powodu się zamartwiamy. Kładąc się do łóżka, czujemy się skrajnie wyczerpani, ale nie potrafimy zasnąć. Jesteśmy napięci i podekscytowani, ale nie zasypiamy.
Ciała i umysły niemowląt potrzebują snu, żeby mogły się prawidłowo rozwijać i dobrze funkcjonować. Dwu-, trzylatki również potrzebują snu, zwłaszcza gdy przez cały dzień są w ruchu. Niektóre dzieci w tym wieku zaczynają się budzić w nocy, a w dzień są marudne. Tym problemem zajmiemy się szczegółowo w rozdziałach poświęconych dzieciom w wieku dwóch i trzech lat. Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym również muszą dobrze się wysypiać. Niewyspane będą gorzej się uczyć. Każdy wychowawca cztero-, pięcio- czy sześciolatków potrafi bezbłędnie wskazać, który z jego podopiecznych za mało sypia. Takie dzieci nie potrafią utrzymać koncentracji i ponieważ są ciągle zmęczone, pobyt w przedszkolu czy szkole nie sprawia im przyjemności.
A co takiego dzieje się z nastolatkami? Czyż to nie dziwne, że przez cała lata wychodzimy z siebie, by dziecko przesypiało noc do rana, a gdy staje się nastolatkiem, nie potrafimy wyciągnąć go z łóżka? Wiemy, że nastolatki potrzebują dużo snu, mimo że chodzą dość późno spać. Ich biologiczny zegar zmienił jednak rytm, co znaczy, że potrafią nie zmrużyć oka przez całą noc, a potem spać w ciągu dnia.
Oczywiście dorośli mający małe dzieci potrzebują wiele snu. Gdy opiekowałam się swoimi latoroślami, pamiętam, że wieczorem zasypiałam zaraz po położeniu się i budziłam się dopiero nad ranem. Większość klientów zgłaszających się do mnie po radę, chce się dowiedzieć, jak należy postępować z dzieckiem, które źle sypia. Metod i teorii radzenia sobie z tym problemem jest wiele. W swojej praktyce używam albo metody kontrolowanego płaczu, albo metody daj mu się wypłakać, ale zdaję sobie sprawę, że niektórzy rodzice uważają obie z nich za trudne do zastosowania. Nie przejmuj się, jeśli wydaje ci się, że zbyt późno zabierasz się za rozwiązanie tego problemu. Nigdy nie jest za późno; gdy dziecko jest mniejsze, po prostu łatwiej nauczyć je samodzielnego zasypiania i dobrego wysypiania się.
Książka Sposoby na sen jest przewodnikiem dla rodziców dzieci od wieku niemowlęcego do pięciu lat, a część przedstawionych w niej wskazówek będzie się powtarzać w każdym kolejnym rozdziale poświęconym innej grupie wiekowej. Każdy z rozdziałów zawiera porady, jak należy przygotować dziecko do snu, i część dotyczącą praktycznych wskazówek, do których można sięgnąć, gdy nie idzie ci najlepiej. Książkę Sposoby na sen można czytać od początku do końca albo od razu przejść do rozdziału, który najbardziej cię interesuje. Ten drugi sposób lektury zalecam, jeśli pilnie potrzebujesz nauczyć dziecko przesypiania nocy. Porady i zalecenia odnoszą się w jednakowym stopniu tak do dziewczynek, jak i do chłopców.
Mam nadzieję, że uda ci się zastosować w praktyce niektóre z moich wskazówek i że dzięki nim będziecie mogli zdrowo i spokojnie spać w nocy!
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Rachel Waddilove
-
Tytuł oryginału:
Sleep Solutions: Quiet Nights For You And Your Child: From Birth To Five Years
-
Liczba stron:
187
-
Wymiary:
140x200
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7482-593-1
-
Tłumacz:
Robert Mitoraj
-
Rok wydania:
2013