Wprowadzenie do książki
Świat w naszych rękach
W nowej książce Świat w naszych rękach Thich Nhat Hanh zaprasza do słuchania nas wszystkich. On nazywa Diamentową Su-trę esencją głębokiej ekologii, opowiadającą o tym, że nic nie istnieje jako osobna jaźń, ponieważ wszystko zależy od wszystkiego innego i jest ze wszystkim powiązane. Kwiat nie może istnieć bez słońca, które daje mu energię, gleby, która go odżywia, owadów, które go zapylają, deszczu, który go podlewa. My, ludzie, nie mamy bytu odrębnego od wszystkiego innego. Diamentowa Sutra, tłumaczy Thich Nhat Hanh, uczy, że postrzeganie samych siebie wyłącznie jako ludzi jest godnym pożałowania ograniczaniem naszej prawdziwej istoty. Wywodzimy się nie tylko od swoich ludzkich przodków, mamy także przodków zwierzęcych i roślinnych, a nawet z substancji Ziemi jako takiej; jej składniki mineralne są składnikiem naszych ciał.
We fragmencie, którego nigdy nie zapomnę - tak jak nie zapomnę owych śpiewów w koreańskiej świątyni, wciąż rozbrzmiewających w mojej głowie - Thich Nhat Hanh przypomina nam, że byliśmy wcześniej skałami, chmurami i drzewami: „My, ludzie, jesteśmy młodym gatunkiem. Pamiętajmy o swoich wcześniejszych istnieniach i bądźmy pokorni”.
Pokora, o której pisze, to pamiętanie, że powinniśmy szanować nie tylko człowieczą inteligencję, ale także wiedzę orchidei o tym, jak wytworzyć olśniewające kwiaty, i ślimaczą umiejętność bezbłędnego budowania muszli. Szacunek to jednak coś więcej niż kłanianie się motylowi i magnolii lub milczące kontemplowanie cudów dębu. Świat w naszych rękach to wezwanie do czynu. Podtytuł W trosce o środowisko i pokój na Ziemi wskazuje, że jedno z drugim nierozerwalnie się łączy.
Kwitnąca ziemia między dwiema zwaśnionymi Koreami może się okazać cennym darem dla świata, może też je do siebie zbliżyć. Podobnie bezprecedensowy kryzys, zagrażający śmiertelnym zadławieniem się całej naszej planety, daje nam szansę na zjednoczenie się w imię wspólnej sprawy, donioślejszej niż wszelkie dzielące nas domniemane różnice.
Środowisko jest tym, co łączy wszystkich ludzi bez względu na ich narodowość i wyzwanie. Jeśli go nie ocalimy, przepadniemy wszyscy. Jeśli natomiast staniemy na wysokości zadania i przetrwamy, to przetrwamy razem ze wszystkimi i z wszystkim, z czym wiąże nas ekologia - z innymi ludźmi, z innymi gatunkami, ze wszystkim, co istnieje. A to właśnie będzie pokój.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Thich Nhat Hanh
-
Tytuł oryginału:
The World We Have: A Buddhist Approach to Peace and Ecology
-
Liczba stron:
152
-
Wymiary:
120x190
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7554-343-8
-
Tłumacz:
Paweł Listwan
-
Rok wydania:
2012