Toksyczni Teściowie
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7510-016-7
Autor: Susan Forward, Donna Frazier
Koszt wysyłki od: 5.90 PLN
Wydawca: Rebis

Wprowadzenie do książki

Toksyczni teściowie

   W pierwszej części książki Toksyczni teściowie przyjrzymy się temu, jak postępują twoi teściowie, na co liczą i jaki ukryty cel — charakterystyczny dla wszystkich toksycznych teściów - chcą osiągnąć. Przeanalizujemy też mechanizm, który sprawia, że postępowanie teściów wpływa na zachowanie twoje i twego partnera, oraz omówimy trudności, które powstają, gdy twój towarzysz życia jest rozdarty między miłością do ciebie a lojalnością, jaką winien okazywać swym rodzicom aż po kres ich żywota.

    W drugiej części książki Toksyczni teściowie pomogę ci znaleźć drogę przez burzliwe wody twoich kontaktów z toksycznymi teściami. Po pierwsze nauczę cię łagodnego postępowania z partnerem, który nie potrafi lub nie chce się przeciwstawić rodzicom.   Pokażę ci bezpieczne sposoby ugaszenia palących uczuć zdrady i żalu, które wybuchają, gdy twój partner: 1. Nie chroni ani nie broni cię przed swoimi rodzicami, 2. Ma pretensje, kiedy sam (sama) próbujesz bronić swoich interesów.
   Będę cię wspierać, kiedy upomnisz się u teściów o swe prawa do twego małżeństwa, niezależnie od tego, czy partner będzie z tobą współpracował czy nie. Pomogę ci dobrać odpowiednie słowa. Powiem, co zrobić, jakie granice ustanowić, czego możesz i masz prawo oczekiwać.
   Radzenie sobie z teściami to jednak nie tylko kwestia asertywności i uświadomienia im, jakie skutki ma ich postępowanie oraz czego od nich oczekujesz. W życiu codziennym teściowie będą niejednokrotnie przyczyną twego smutku lub złości (analogicznie jak twoi rodzice w kontaktach z twoim partnerem). Możesz jednak być osobą asertywną, nie krusząc kopii o wszystko, co cię razi. Nauczę cię, jak być mniej wrażliwym, kiedy wystawiają na próbę twoją cierpliwość, a także, jak rozpoznać zachowania, które należy zwalczać.
   

Rzeczywistość i akceptacja

   Nie mogę ci obiecać, że książka Toksyczni teściowie w cudowny sposób wyeliminuje wszystkie rozbieżności pomiędzy tobą i twoimi teściami, pozostawiając cię zwycięsko w takim związku, jakiego zawsze pragnąłeś. Mogę natomiast pomóc ci położyć kres wielu niszczącym zachowaniom, a także nauczyć cię, w jaki sposób stworzyć możliwie najlepszą relację między tobą i rodzicami twego partnera. Porzucenie marzeń o bliskości może być bolesne. Jeśli jednak teściowie do niej nie dopuszczają, lepiej przyjąć rzeczy takimi, jakie są, niż nieustannie pragnąć czegoś więcej i mieć żal do ludzi, którzy po prostu nie są w stanie spełnić wygórowanych oczekiwań.
Ci z Czytelników, którzy znają inne moje książki, wiedzą, że zawsze staram się nawiązywać do własnych doświadczeń. Mam nadzieję, że fakt, iż osobiście doświadczyłam wielu podobnych trosk oraz zrobiłam wiele podobnych błędów, zwiększy twoje zaufanie do mnie.
   Możesz być zaskoczony tym, że w książce Toksyczni teściowie jest mowa raczej nie o konfrontacji, ale o czymś, co zaczęłam cenić dopiero z czasem, a mianowicie o akceptacji opartej na realizmie. Nie sugeruję bynajmniej, że powinieneś biernie akceptować zachowania, które są nie do przyjęcia. Jednakże pragnę zwrócić twoją uwagę na fakt, że jeśli kiedyś przyjrzysz się krytycznie swoim nierealnym oczekiwaniom, a także temu, co bezpośrednio prowadzi do konfliktów z teściami, wtedy być może dostrzeżesz zarysy mapy swych emocji, na której kształt możesz mieć wpływ.
   Ja sama również stoczyłam ze sobą poważną walkę, próbując zaprzestać ciągłego powtarzania „ja mam rację, a oni nie” i wyzbyć się samozadowolenia, które płynie z takiego właśnie postrzegania problemów. Nauczyłam się, metodą prób i błędów, która zresztą często prowadzi do mądrości, że ludzie mogą dać z siebie tylko tyle, na ile ich stać, i mogą być tylko tym, kim już są. Wszyscy w jakimś stopniu jesteśmy niedoskonali, wszyscy też jesteśmy tacy, jakimi ukształtowało nas życie. Zrozumiałam, że łatwiej żyć w spokojnym i pełnym miłości związku, nawet z ludźmi niedoskonałymi, niż w poczuciu alienacji. Realistyczna akceptacja sprawiła, że moje życie stało się o wiele lepsze.
   Jesteś w stanie wyzbyć się złości, która nie służy ci dobrze, i znaleźć spokój pojawiający się wraz z realistyczną oceną tego, co jest możliwe do osiągnięcia w twojej relacji z teściami. To z kolei pozwoli ci być z ludźmi w nowy, odmienny sposób, który wymusza większą otwartość.

Praktyczne odpowiedzi na uniwersalne pytania

   Wiem, że nasunie ci się wiele pytań, dlatego będę się starała pomóc ci w znalezieniu odpowiedzi na te dotyczące toksycznych teściów. Najczęściej słyszałam takie pytania, jak na przykład:
1. Mój mąż okropnie się złości, kiedy mówię mu, że nie chcę spędzić czasu z jego rodzicami. Czy wobec tego mam prawo wszystkich denerwować?
2. Jak sobie poradzić z poczuciem winy, kiedy nie postępuję zgodnie z oczekiwaniami innych?
3. Między mną i moimi teściami nie dzieje się dobrze. Czy mógłbym poradzić sobie z nimi bez pomocy mojej żony?
4. Teściowie wyżywają się na mnie pod nieobecność mojego męża. On myśli, że wyolbrzymiam problem i że jestem przewrażliwiona. Co zrobić, aby potraktował sprawę poważnie?
5. Mój teść psuje każde spotkanie rodzinne nadużywaniem alkoholu i nieznośnym sposobem bycia. Jak mam mu powiedzieć, żeby nas nie odwiedzał?
6. Czy nie jestem małostkowa i samolubna, gdy oczekuję od męża, by stawiał mnie na pierwszym miejscu?

  Pomogę ci nauczyć się, jak sobie radzić z toksycznymi teściami stanowczo i łagodnie, a także, w jaki sposób zapewnić swojemu małżeństwu więcej swobody.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Susan Forward,Donna Frazier

 • Tytuł oryginału: 

  Toxic in-laws : loving strategies for protecting your marriage

 • Liczba stron: 

  280

 • Wymiary: 

  150x220

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7510-016-7

 • Tłumacz: 

  Monika Betley

 • Rok wydania: 

  2007

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...