Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7554-362-9
Autor: Osho
Koszt wysyłki: Wysyłka gratis dla Paczki W Ruchu
Wydawca: Czarna Owca
'

Wprowadzenie do książki

Wielka Księga Sekretów

112 medytacji pozwalających odkryć twoją tajemnicę

   Wielka księga sekretów najpierw została przedstawiona jako nagranie mów wygłoszonych do licznie: zgromadzonych poszukujących z całego świata. Już wtedy uznano ją za „klasyczne dzieło" Osho, choć nie miała jeszcze formy książki. Nic w tym dziwnego. Jest bowiem nie tylko prezentacją wyjątkowego podejścia Osho do odwiecznego problemu, jakim jest poszukiwanie sensu życia, ale również najpełniejszym zbiorem technik medytacyjnych pomocnych w znalezieniu tego sensu.
   Każdy rozdział Wielkiej księgi sekretów był pierwotnie wykładem, improwizowana, mowa skierowaną do niezwykle zróżnicowanego grona słuchaczy. Dopiero później wykłady te spisano i poddano niewielkiej obróbce redakcyjnej. Nadało to temu tekstowi bezpośredniość i płynność trudne do osiągnięcia w tekstach z założenia przeznaczonych do druku. Zachęcam każdego, żeby czytał Wielką Księgę Sekretów (i wszystkie inne książki Osho) tak, jakby spacerował plażą - nie szukając jakiejś szczególnej muszli, ale otwierając się na nieznane i nieoczekiwane.
   W pierwszym rozdziale Osho nakłania do eksperymentów z każdą techniką medytacyjną, o której mówi. „Po prostu baw się nią przez trzy dni", sugeruje, kładąc nacisk na słowo ..zabawa. Nie bądź poważny, nie rób mozolnych wysiłków, nie dyscyplinuj siebie, ale właśnie baw się. A kiedy wypróbujesz jakąś technikę i odkryjesz, że ona do ciebie pasuje, że cieszy cię i wnosi coś nowego do twojego życia, możesz zacząć badać ją głębiej.
   Pa rozdziale poświęconym danej technice medytacyjnej następuje rozdział zawierający pytania słuchaczy oraz odpowiedzi i dodatkowe wyjaśnienia Osho. Na ogół odnoszą się one do właśnie opisanej techniki. Kiedy będziesz eksperymentować, znajdziesz tam dodatkowe wskazówki i pomoc w zrozumieniu tematu, a czasem odpowiedź na pytanie, które zrodziło się i w twojej głowie.
   Na koniec pamiętaj, żeby nie pomylić mapy z celem podróży. Wielka księga sekretów nie jest serią gotowych odpowiedzi, jest zestawem kluczy. Osho mówi, że w tym zestawie można znaleźć klucz do każdych drzwi. Jeden z nich pasuje zatem do twoich. Musisz próbować tak długo, aż go znajdziesz. A wtedy otwórz drzwi i zobacz, co jest za nimi.

Sarito Carol Neiman

Oto fragment wywiadu, którego Osho udzielił włoskiemu ..Riza Magazine".

   Powiedziałeś, że w Indiach znanych jest sto dwanaście technik medytacji. Omówiłeś je w Wielkiej Księdze Sekretów. Jak czytelnik ma wybrać tę która jest dla niego użyteczna?
OSHO: ''Wszystkie są użyteczne. Przyjrzyj się każdej zajmie ci to pól godziny, ponieważ ich opisy są krótkie. Przynajmniej na jedną, zareagujesz mysią: „Tak, ta mi odpowiada". Wypróbuj ją. Jeżeli podobnie zareagujesz na dwie albo na trzy, powinieneś je wypróbować po kolei,    Każdej daj szansę - co najmniej przez trzy tygodnie.
   Wśród stu dwunastu technik musi być choć jedna pasująca właśnie do ciebie. Kiedy na nią trafisz, kiedy ona zacznie działać, zapomnij o pozostałych. Pracuj tylko nad nią, dotrzyj do prawdziwej, ostatecznej głębi. Jeśli powiedzie ci się z jedną techniką, inne staną się łatwiejsze.
   Jeżeli praca z pierwszą techniką zajmie ci na przykład sześć miesięcy, praca z każdą pozostałą, może zająć tylko tydzień, ponieważ dotarłeś do właściwego miejsca. Znasz przestrzeń, którą tworzy medytacja, Pozostałe techniki są ścieżkami prowadzącymi do tej samej przestrzeni, Dlatego pracując z nimi, szybciej osiągniesz pożądany rezultat.
   Wypróbowałem sto dwanaście opisanych tu technik. Po wypróbowaniu tuzina staje się to bardzo łatwe — za pierwszym razem wchodzisz w tę samą przestrzeń, Potem stworzyłem własne techniki, ponieważ zobaczyłem, że współczesny człowiek ma kilka problemów, których nie obejmują tamte techniki, stworzone dla innych łudzi, innej kultury. Współczesna kultura, współcześni ludzie różnią się od tych sprzed tysięcy Lat.
   Na przykład wśród tych stu dwunastu technik nie było medytacji dynamicznej według mnie absolutnie niezbędnej współczesnym ludziom, niosącym ciężkie psychiczne brzemię. Oni potrzebują katharsis. Medytacja dynamiczna pomoże im pozbyć się tego brzemienia, da im owo kathrasis;. Potem już bez problemu będą mogli użyć dowolnej starożytnej techniki.
   Widziałem wielu ludzie którzy zaczynali medytację bez takiego przygotowania - i niczego nic osiągali. Nie wiedzieli, że najpierw muszą sic uwolnić od wypełniających ich śmieci. Medytacja dynamiczna jest dla nich niezwykle pomocna. Dzięki niej stają się czyści, nieobciążeni., prości, niewinni. Być może po jej opanowaniu nie będą mieli ochoty na próbowanie innych technik. Ale jeśli zrobią to choćby z ciekawości, będą zdumieni tym, jak szybko dotrą do samego ich sedna.

'

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Osho

 • Tytuł oryginału: 

  The Book of Secrets

 • Liczba stron: 

  1160

 • Wymiary: 

  160x240

 • Oprawa: 

  Twarda

 • ISBN: 

  978-83-7554-362-9

 • Tłumacz: 

  Karpowicz, Paweł Listwan, Jacek Majewski, Henryk Smagacz

 • Rok wydania: 

  2011

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...