Wczytuję dane...
KOD: 978-83-246-8822-7
Autor: Deepak Chopra
Koszt wysyłki od: 6.90 PLN
Wydawca: Sensus

Wprowadzenie do książki

Ajurweda Tajemnice medycyny holistycznej

  Jeśli istnieje jakaś zasada, która ma fundamentalne znaczenie dla ludzkiego życia i ludzkiego zdrowia, jest nią nieustająca zmiana — uznałem więc za właściwe, aby zmiana zachodziła również w książce zatytułowanej Ajurweda. Tajemnice medycyny holistycznej. Zdrowie jest przecież raczej procesem niż stałym stanem i książka o nim powinna odzwierciedlać ten podstawowy fakt.
   To nowe, poprawione wydanie uwzględnia wiele nowości, które opierają się na moich najświeższych badaniach prowadzonych w Sharp Institute for Humań Potential and Mind/Body Medicine w San Diego.    Jednocześnie książka w dalszym ciągu opiera się na moich dotychczasowych badaniach zainspirowanych przez Maharishiego Mehesha Yogiego, który jako pierwszy wprowadził wiedzę na temat Ayurvedy do świata Zachodu, za co jestem mu bardzo wdzięczny.
   Być może najistotniejsza zmiana, jaka została wprowadzona w tym wydaniu, dotyczy technik świadomej medytacji, o których piszę w rozdziale 35. Istnieje wiele sposób praktykowania medytacji, ale celem ich wszystkich jest wyniesienie naszej świadomości ponad wewnętrzny i zewnętrzny chaos, z którym większość z nas ma do czynienia codziennie. Techniki medytacji mają ponadto pozwolić nam doświadczyć wyciszonej, całkowicie spokojnej świadomości, która jest istotą ludzkiego ducha. Uważam, że prosta, ale skuteczna forma medytacji opartej na oddechu, o której będziesz mógł przeczytać, stanowi idealną metodę uczenia się z książek takich jak Ajurweda. Tajemnice medycyny holistycznej. Medytacja świadomości jest również wspaniałym pierwszym krokiem ku bardziej zaawansowanym technikom, takim jak medytacja pierwotnych dźwięków, której naucza się w Institute for Humań Potential oraz podczas licznych warsztatów. 
   Książka jest rozwinięciem życia autora, a każde życie ludzkie znajduje się w stanie rozwoju. Stąd, wraz z upływem czasu, mogą pojawiać się kolejne poprawione wydania książki Ajurweda. Tajemnice medycyny holistycznej. Obecnie cieszę się, mogąc stwierdzić, iż niniejsze wydanie wyraża esencję myśli, które miałem, pisząc tę książkę, jak również odzwierciedla moje teraźniejsze poglądy.

   Koncepcje zaprezentowane w niniejszej książce są tylko jednym aspektem całej _nauki życia”, której początki istnienia w ludzkiej świadomości sięgają tysięcy lat. Nie jest ona ograniczona czasem ani przestrzenią, ale istnieje w Indiach żywa tradycja, która jest na niej oparta — tradycja ta zwana jest Ayurvedą. Nazwa pochodzi od dwóch sanskryckich słów: ayus, które oznacza „życie”, oraz veda, które oznacza „wiedzę”. Nawiązałem już do kilku jej podstawowych zasad: (a) natura jest inteligencją, (b) a człowiek jest częścią natury i dlatego (c) ta sama inteligencja przenika człowieka i naturę. Uznając tych kilka założeń za oczywiste fakty, pozwolimy Ayurvedzie odkryć przed nami bogactwo technik, dzięki którym możliwe jest podtrzymywanie zdrowia nie tylko w człowieku, ale we wszystkich aspektach natury, które dzielą jej nieskończoną inteligencję.
   Ayurveda wykorzystuje swoje techniki w imię równowagi. Kiedy naturze jej brakuje, całość narażona jest na zakłócenia w różnych jej częściach. Chcąc zachować zdrowie, wszystkie naturalne istoty muszą współdziałać z naturą poprzez otwarte i zachowujące równowagę kanały inteligencji. Siła zmian, lub dynamizm, musi zostać zrównoważona z ich brakiem, czyli stałością. Terminem określającym to zjawisko jest homeostaza — równowaga w funkcjach, która utrzymuje fizjologię organizmu w stanie harmonii. Wiedza na temat homeostazy, jaką udało się zdobyć współczesnej medycynie w ostatnich pięćdziesięciu latach, jest zgodna z tym, co proponuje Ayurveda. Wystarczy jedynie zbudować most, który połączyłby jedno spojrzenie na świat z innego rodzaju spojrzeniem.
   Ogólnie mówiąc, taki właśnie był cel tej książki. Ayurveda ma do powiedzenia wiele na temat związku jedzenia, zachowania, rytmów biologicznych, środowiska i myśli, przy czym wszystkie te elementy badane są przez nią w odniesieniu do całości. Ze względu na to, że człowiek i natura pozostają w systemie Ayurvedy w harmonii, lekarz, który ją rozumie, może zalecić stosowanie różnorodnych ziół, terapii oczyszczających oraz technik odmładzających, które pomagają złagodzić objawy choroby w jak najbardziej naturalny sposób. Kiedy Ayurveda jest właściwie stosowana, nie ma groźby wystąpienia jakichkolwiek efektów ubocznych. Działa ona dzięki inteligencji wspólnej człowiekowi i naturze. W rzeczywistości Ayurveda postrzega człowieka jako nieskończone ucieleśnienie każdej siły tkwiącej w naturze.    Pewien słynny aforyzm zaczerpnięty z jej tekstów mówi, że „Ayurveda służy nieśmiertelności”. Ludzki potencjał jest tu wyniesiony na wyżyny.
    Przyjemne, proste i niewymagające wysiłku techniki Ayurvedy będą tematem moich kolejnych prac. Pragnę tutaj zaznaczyć, że wszystkie z nich mają swój początek w świadomości; z tego względu, opisując proces transcendencji, przedstawiłem Ci najskuteczniejszą terapię znaną nauce życia. Ostatnia część niniejszej książki skupiła się na świadomości jako na pewnej sferze. Ponieważ nie może ona zostać oddzielona od uniwersalnej sfery, która daje początek rzeczywistości, sfera naszej świadomości kryje w sobie wszystkie możliwości. Przyszłość, z tego, na ile zdołałem się w nią zagłębić, odkryje przed nami tę prawdę. Zawiera ona najważniejszy klucz do idealnego zdrowia i szczęścia oraz leży u podstaw kształtowania nowej rzeczywistości.
   Mówiąc dokładniej, przewiduję, że nasza wspólna rzeczywistość będzie rozwijała się w następujący sposób:

 1. Coraz więcej osób będzie potrafiło zrozumieć sferę świadomości.
 2. Ze względu na wzrost świadomości zaobserwujemy spadek śmiertelności z powodu powszechnych dziś chorób — nowotworów, udarów, nadciśnienia, chorób serca — oraz zmniejszenie się liczby zgonów na skutek różnego rodzaju wypadków.
 3. Ludzie będą żyli dłużej i zdrowiej. Alkohol, papierosy i narkotyki rekreacyjne przestaną mieć tak ogromny wpływ na ich życie. W nauce dokona się postęp, który możliwy będzie dzięki zyskaniu subiektywnej świadomości odnośnie prawdziwej natury człowieka. Intuicyjnie właściwe zachowania staną się powszechną, normalną cechą.
 4. Grupy ludzi, którzy poznają proces transcendencji, będą coraz głębiej pobudzały sferę świadomości z coraz większą korzyścią dla siebie. Pojawią się wysoko rozwinięte jednostki, które będą doświadczały tego, czym jest samoświadomość, i będą rozumiały to zjawisko. Najwyższe doświadczenia nie będą już przypadkowymi incydentami. Ci wysoce rozwinięci ludzie będą budowali zdrowie, osiągając optymalny poziom — będzie to poziom szczytowy.
 5. Wraz z dalszym badaniem świadomości grupowej jej mechanizmy będą skutecznie stosowane w celu rozwiązywania problemów społecznych na szeroką skalę. Przestępczość i patologia społeczna gwałtownie spadną. Dobrobyt i postęp staną się coraz większe. Pokój na świecie okaże się czymś realnym — nie będzie już tylko nadzieją. To, co stworzy umysł człowieka, znajdzie siłę, aby się urzeczywistnić.

   Każda tradycja mądrości zakłada, że nasze możliwości są nieograniczone. Sfera ludzkiego życia jest polem bezgranicznych możliwości. Wewnątrz każdy człowiek jest bogiem skrytym w embrionie. Pragnie tylko jednego. Pragnie się narodzić.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Deepak Chopra

 • Tytuł oryginału: 

  Creating Health: How to Wake Up the Body's Intelligence. Revised Edition

 • Liczba stron: 

  264

 • Wymiary: 

  148x210

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-246-2091-3

 • Tłumacz: 

  Katarzyna Rybak

 • Rok wydania: 

  2010

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...