Wprowadzenie do książki
Zapobieganie chorobom serca
Zdrowe dla serca zalecenia Roberta E. Kowalskiego
Poznaj swój profil lipidowy
Cholesterol i trójgłicerydy wraz z innymi mniej znanymi tłuszczami występującymi we krwi noszą ogólną nazwę związków lipidowych. Oto jak przedstawia się optymalny profil lipidowy: cholesterol całkowity („zły” cholesterol LDL oraz „dobry” HDL) poniżej 180; LDL poniżej 100, HDL powyżej 40 (u mężczyzn) i 45 (u kobiet); poziom trój glicerydów poniżej 150.
Przyjmuj suplementy w witaminą B
Najnowsze badania nad homocysteiną, produktem metabolizmu białka, którego podwyższone stężenie jest równie groźne jak za wysoki poziom cholesterolu, wykazują, że przyjmowanie witaminy B w suplementach może całkowicie wyeliminować ten czynnik ryzyka.
Regularnie szczotkuj zęby i czyść je nicią dentystyczną
Różne infekcje bakteryjne mogą mieć udział w tworzeniu się zatorów w tętnicach, dlatego pieczołowita higiena jamy ustnej stanowi jedno z łatwych rozwiązań.
Spaceruj, często i ochoczo
Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko chorób serca, jednak można zwiększyć stopień aktywności fizycznej bez konieczności chodzenia na siłownię łub wyczynowego biegania.
Zbadaj poziom białka C-reaktywnego
Poddaj się testowi na poziom białka C-reaktywnego. Wiadomo obecnie, że wieńcową chorobę serca wywołuje stan zapalny. Warto więc sprawdzić stężenie takiego białka, świadczącego o stanie zapalnym, co pomoże w ocenie zdrowotnego ryzyka. Jedna aspiryna dziennie zmniejsza to ryzyko.
Dowiedz się czegoś o diecie i suplementach dietetycznych
Nowo odkryte czynniki ryzyka, w tym niewielkie zbite cząsteczki LDL i lipoprotein(a) można wyeliminować za pomocą suplementów dietetycznych. Pewien ekstrakt roślinny całkowicie blokuje absorpcję cholesterolu z pożywienia, a to oznacza, że nawet „sercowcy” mogą bez większych obaw jadać zasobne w cholesterol produkty spożywcze.
Szczegóły
-
Autor:
Robert E.Kowalski
-
Objętość:
344
-
Oprawa:
Miękka
-
Format:
145x205
-
ISBN:
978-83-89624-78-9
-
Rok wydania:
2011