Zdrowie Z Mądrości Natury
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-63621-68-1
Autor: Wighard Strehlow
Dostępność: 24 godzin
Koszt wysyłki od: 7.90 PLN
Wydawca: Esprit

Wprowadzenie do książki

Zdrowie z mądrości natury

Przewodnik po medycynie św. Hildegardy z Bingen

    Zdrowie z mądrości natury stanowi podsumowanie doświadczeń z holistyczną medycyną naturalną według świętej Hildegardy. Najważniejsze dziedziny wiedzy o zdrowiu człowieka - okulistyka, laryngologia, stomatologia, choroby skóry, choroby serca i układu krążenia, schorzenia żołądka i jelit, stany przednowotworowe i rak, reumatyzm, ginekologia oraz seksuologia - zostały w niej ukazane w organicznym związku. Dzięki tej publikacji poznacie uniwersalne lekarstwa zwalczające konkretne choroby. Ich stosowanie pozwoli Wam chronić i odzyskać zdrowie. Oryginalne opisy tych specyfików znajdziecie przede wszystkim w Hildegardowym podręczniku medycznym O przyczynach i leczeniu chorób (Causae et Curae). Drugie dzieło świętej z Bingen - Physica - składa się z dziewięciu ksiąg i traktuje o uzdrawiających siłach przyrody. Zawiera ono zbiór receptur na preparaty do leczenia objawów i chorób.
    W książce Zdrowie z mądrości natury zebrano najważniejsze środki lecznicze z obydwu dzieł benedyktyńskiej mniszki, które na przestrzeni ostatnich 20 lat sprawdziły się w codziennej praktyce u przeszło 10 tysięcy pacjentów. W bardzo prosty i zrozumiały sposób przedstawiono także uzdrawiającą siłę przyrody, jaka kryje się w naszych artykułach spożywczych, ziołach i przyprawach. Jeśli uaktywnicie drzemiące w    Was duchowe uzdrawiające siły, będziecie w stanie doświadczyć wielowymiarowych sukcesów leczniczych. Trzymacie zatem w dłoniach cenny poradnik dla każdego, kto jest zainteresowany poprawą jakości swojego życia i zachowaniem zdrowia aż do podeszłego wieku.
   Dzięki wiedzy na temat właściwej diety i racjonalnego stylu życia zyskacie wolność i staniecie się niezależni od wciąż zmieniających się trendów żywieniowych i medycznych. Będziecie mogli z całą odpowiedzialnością decydować o swoim zdrowiu. Medycyna świętej z Bingen jest inspirowana kosmiczną i boską duchowością, co sprawia, że mimo upływu lat Hildegardowe przesłanie trafia prosto w serce współczesnego człowieka.
   Hildegarda z Bingen nie zaczerpnęła tej wiedzy od innych medyków, nie przeprowadziła badań (w dzisiejszym rozumieniu tego słowa), lecz nauczyła się wszystkiego, odkrywając mądrość przyrody, i na zawsze utrwaliła swoją mądrość. W ten sposób, opracowując pierwszą niemiecką i jedyną chrześcijańską medycynę, stworzyła naukę o ponadczasowym znaczeniu dla wszystkich ludzi oraz położyła fundament pod dalszy rozwój sztuki leczenia.
    Dziękuję wszystkim moim współpracownikom i pacjentom, którzy przyczynili się do powstania tej książki, a zwłaszcza mojej żonie, Karin Anderson, która w ciągu ostatnich 20 lat kroczyła ze mną tą drogą, towarzysząc mi we wszystkich wzlotach i upadkach.

Dr Wighard Strehlow
Allensbach nad Jeziorem Bodeńskim
wiosna 2005 roku

    Zalecenia medycyny Hildegardy zawarte w tej książce są równie proste, co genialne. Podejmowanych pod wpływem tych rad decyzji nie trzeba uzależniać ani od stanu waszych finansów, ani stopnia wykształcenia, a jedynie od tego, co chcecie osiągnąć. Przypuszczalnie zadacie teraz pytanie: skoro jest to takie proste, to dlaczego tak mało dowiadujemy się z mediów o właściwej diecie i racjonalnym trybie życia? Podobnie jak w przypadku wielu innych tematów, również tutaj obowiązuje zasada, że zwykle słyszymy i oglądamy tylko to, za czym stoją duże pieniądze i władza. Dlatego też trudno zachować zdrowy rozsądek w dziedzinie żywienia: na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci tendencje w dietetyce ciągle się zmieniają, codziennie zachwala się nową metodę, która stanowi przeciwieństwo tej obowiązującej jeszcze wczoraj. Propaguje się sprzeczne i po części nawet niebezpieczne „zdrowotne” zalecenia, na przykład:

 • stosowanie zamiast masła margaryny z tłuszczami trans pływającymi we krwi jak plastik; 
 • spożywanie surowych potraw i kaszek ze świeżych ziaren, które gniją w jelitach, powodując częste wzdęcia; 
 • dietę niełączenia, czyli spożywanie odpowiednio rozdzielonych potraw; 
 • fanatyczny weganizm - pamiętajmy, że według Starego Testamentu „ekorolnik” Kain zabił „hodowcę bydła” Abla; 
 • hollywoodzką mięsną dietę Atkinsa prowadzącą do przekwaszenia organizmu kwasem moczowym, co może przynieść skutki w postaci reumatyzmu i artretyzmu; 
 • kierowanie się wyłącznie instynktem i indywidualnym smakiem; 
 • dietę niskowęglowodanową, w wyniku której człowiek jedynie wciąż czuje głód. 

   Do tego dochodzi oczywiście wiele innych „nowości” i trendów żywieniowych z kolorowych czasopism.
   Spożywanie produktów pełnoziarnistych i bogatych w błonnik, ograniczenie ilości tłuszczów i cukrów, używanie masła zamiast margaryny, niepalenie, delektowanie się alkoholem jedynie w małych ilościach i używanie mniejszej ilości soli jeszcze nie gwarantują smacznej i zdrowej kuchni. Jednak jeśli poznamy zasady życia oraz uzdrawiające siły, jakie drzemią w artykułach spożywczych, ziołach i przyprawach, a także zgłębimy holistyczny związek człowieka i przyrody - możemy osiągnąć sukces!
   Doświadczenia niezliczonych miłośników teorii Hildegardy z całego świata zgromadzone w ciągu ostatnich 40 lat udowodniły uzdrawiające działanie lekkostrawnej i wyśmienitej diety Hildegardy. Opiera się ona na wiedzy o terapeutycznej mocy kryjącej się w naszym pożywieniu, a zwłaszcza w orkiszu, owocach i warzywach, dodatkach w postaci wartościowych ryb i mięsa, a ponadto w ziołach i przyprawach - „hormonach” trawiennych.
   W ciągu ostatniego ćwierćwiecza prowadziłem z licznymi zwolennikami Hildegardy seminaria dotyczące postu i kuracji regenerujących, zaś ostatnio także zajęcia na temat trybu życia, których celem było wskazanie sposobów zmiany „zwykłego” dnia codziennego w pełną serdeczności i witalności szczęśliwą egzystencję, do której większość z nas dąży już od dawna.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Wighard Strehlow

 • Tytuł oryginału: 

  Die Heilkunde der Hildegard von Bingen: Gesundheit aus der Weisheit der Natur

 • Liczba stron: 

  360

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-63621-68-1

 • Tłumacz: 

  Edyta Panek

 • Rok wydania: 

  2014

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...