Oddaję w ręce Czytelników drugą część książki Zioła, zatytułowaną: Nalewki, syropy i inne przepisy. Z ogromnej liczby leczniczych ziół wybrałam gatunki łatwo dostępne, których nie zamieściłam w poprzedniej publikacji.
Wśród ziół opisanych w prezentowanej książce znajdują się zarówno te, które przynależą do naszej strefy geograficznej, jak i rośliny pochodzące z innych regionów świata, ale już od dawna zakorzenione w Polsce i towarzyszące nam od kilkuset lat. Na ogól używamy ich jako przypraw, mają one jednak również właściwości lecznicze, z których niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy. Rośliny te często rosną w naszych ogrodach, na łąkach, w lasach, nad brzegami rzek. Jeśli decydujemy się samodzielnie zbierać potrzebne nam zioła, pamiętajmy, aby pozyskiwać je ze stanowisk naturalnych, z dala od dróg, torów kolejowych, terenów przemysłowych, miejskich rabat i klombów.
Jeśli mamy przydomowy ogród czy działkę, powinniśmy rozważyć założenie własnego ogródka ziołowego, posadzić kwiaty, drzewa i krzewy owocowe - i zbierać rosnące w nim zioła i owoce bez obawy, że są zanieczyszczone. Dodatkową zaletą takich upraw jest zapach, który rośliny wokół siebie roztaczają.
Gdy jednak nie mamy czasu lub ochoty samodzielnie zbierać i suszyć ziół czy owoców, zawsze możemy kupić gotowe w sklepie zielarskim, a niektóre owoce jagodowe - u miejscowych zbieraczy.
Uzupełnieniem książki jest opis owoców, z których z łatwością możemy sporządzać w warunkach domowych nalewki - nie tylko cieszące podniebienie, ale także mające działanie lecznicze. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nalewki są specjalnością typowo polską. To właśnie na dworach szlacheckich powstawały ich pierwsze, pilnie strzeżone receptury.
W książce umieściłam sprawdzone przeze mnie przepisy na nalewki, jednak sztuka ich przygotowania polega na samodzielnym wypracowaniu własnego sposobu ich nastawiania. Na początku, co oczywiste, posiłkujemy się istniejącymi przepisami, ale z czasem powinniśmy eksperymentować sami. Jednym smakują nalewki słodkie, innym wytrawne - z nutą „tego czegoś”, co nadaje im oryginalny i niepowtarzalny smak. Dużą rolę w sporządzaniu nalewek odgrywają rośliny przyprawowe, które co prawda nie występują w Polsce, ale są ogólnie znane i stosowane w kuchni od wieków. Są to miedzy innymi: pieprz, wanilia, goździki, kardamon, cynamon. Nie bójmy się eksperymentować i łączyć na przykład czereśni z pieprzem czy ze świeżym rozmarynem, truskawek lub poziomek z chili albo pigwy z kumkwratcm. Możemy również - to już rzecz gustu - pozostać przy klasyce, czyli przyprawach korzennych.
Czytelnicy, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat ziół, znajdą na ostatnich stronach książki bibliografię, z której korzystałam, przygotowując tę publikację. W rozpoznawaniu ziół w terenie pomocne mogą być różne aplikacje dostępne w Internecie.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Magdalena Gorzkowska
-
Liczba stron:
176
-
Wymiary:
170x240
-
Oprawa:
Twarda
-
ISBN:
978-83-7576-675-2
-
Rok wydania:
2022