Wprowadzenie do książki
Zioła Jak zbierać przetwarzać stosować
Od dawna wiadomo, że substancje zawarte w roślinach są najczęściej o wiele mniej szkodliwe niż leki syntetyczne. Chcę jednak mocno podkreślić, iż zawarte w tej książce informacje na temat właściwości ziół i ziołolecznictwa nie są alternatywą dla współczesnej medycyny, a jedynie uzupełnieniem leczenia zaleconego przez lekarza po rozpoznaniu choroby, najlepiej po skonsultowaniu z nim naszych ziołoleczniczych propozycji.
W leksykonie ujęłam tylko te zioła, które są łatwo dostępne w środowisku naturalnym, nie są objęte ochroną i nie można ich pomylić z podobnymi do nich trującymi „kuzynami”, a także takie, które da się z powodzeniem uprawiać we własnym ogródku. Interesowały mnie tylko zioła rosnące w klimacie umiarkowanym, na terenie Polski, ponieważ uważam, że należy korzystać przede wszystkim z roślin, które nas otaczają.
Zioła opisane są zgodnie z cyklem ich wegetacji, czyli według tzw. kalendarza zbioru roślin. Kalendarz ten odnosi się do czasu kwitnienia roślin w Polsce centralnej. W innych regionach naszego kraju czas zbiorów może być trochę wcześniejszy lub późniejszy niż tu podany, ponieważ zależy on od miejsca występowania rośliny i warunków pogodowych, np. na północnym wschodzie Polski czas zbioru roślin będzie ok. 2 tygodni późniejszy niż w centrum. Wystarczy jednak uważnie obserwować przyrodę, a z pomocą tego poradnika na pewno wybierzemy właściwy czas zbioru. Wszystkie przepisy podane w książce zostały przeze mnie wypróbowane. Pochodzą one zarówno z różnych publikacji, jak i od przyjaciół i znajomych; niektóre z nich zostały zmodyfikowane dla zwiększenia skuteczności.
Na zakończenie pozostaje mi życzyć wszystkim Czytelnikom dobrego zdrowia i zachęcić do samodzielnego przygotowania ziołowych leków.
Szczegóły
-
Autor:
Magdalena Gorzkowska
-
Objętość:
184
-
Oprawa:
Twarda
-
Format:
165x235
-
ISBN:
978-83-7576-195-5
-
Rok wydania:
2013