Wprowadzenie do książki
Życie po życiu
Dwadzieścia pięć lat temu Życie po życiu Raymonda Moody''ego spowodowało całkowitą przemianę naszego rozumienia zjawiska śmierci. Badania doktora Moody''ego poznał cały świat i w dużej mierze pomogły nam one ukształtować nasze oczekiwania dotyczące tego, co nas czeka po śmierci: tunel, białe światło, obecność dawno zmarłych kochanych osób czekających na nas „po drugiej stronie". Trzeba przecież pamiętać, że dwadzieścia pięć lat temu tego rodzaju wyobrażenia nie były wiązane ze zjawiskiem umierania. To doktor Moody zainspirował pierwsze pokolenie badaczy poświęcających się naukowemu zrozumieniu ludzkiej świadomości i zjawiska śmierci, badaczy, którzy z kolei mieli stworzyć nową gałąź nauki zajmującą się stanami bliskimi śmierci. Bruce Greyson, profesor psychiatrii z University of Yirginia, powiedział, że po opublikowaniu badań Moody''ego „otworzył się całkiem nowy świat". Ta zmiana w powszechnym poglądzie była tak głęboka, że trudno przypomnieć kulturowe warunki, które panowały przed rokiem 1975, kiedy książka została po raz pierwszy wydana.
Przed ukazaniem się Życia po życiu termin „doświadczenie stanu bliskiego śmierci" w ogóle nie istniał. Lekarze określali taki stan jako „syndrom Łazarza", sugerując, że jest to wynik medycznej patologii. Pacjenci w ogóle nie opisywali stanów bliskich śmierci, często sądząc, że są umysłowo chorzy albo że mają halucynacje spowodowane lekami lub brakiem dopływu tlenu do mózgu. Kiedy doktor Moody znalazł czas, żeby wreszcie rozmawiać z osobami, które przeżyły atak serca i dzięki temu poznały zjawiska związane z bliskością śmierci, duża część naszego społeczeństwa zainteresowała się tym i ludzie zaczęli rozumieć, że kiedy umieramy, dzieje się coś bardzo ważnego w naszej sferze duchowej. Mimo że Instytut George''a Gallupa oceniał, iż tylko 5 procent przeciętnej populacji doznaje przeżyć bliskich śmierci, ludzie nie chcieli o tym mówić w obawie przed wyśmianiem. Sami też nazbyt często wątpili w doniosłość tego, co przeżyli.
Życie po życiu odniosło tak wielki sukces, ponieważ zwróciło uwagę na dwa główne problemy dwudziestowiecznej zachodniej cywilizacji: 1) utratę wspólnych społecznych mitów dotyczących śmierci i umierania, 2) systematyczną dewaluację wszystkiego, co miało związek z duchową stroną człowieka. Praca doktora Moody''ego przypomniała nam, że w swej najgłębszej podświadomości jesteśmy istotami duchowymi, a świadczy o tym fakt, że kiedy umieramy, wita nas kochające światło. Kiedy umieramy, nasze życie podlega przeglądowi i ocenie nie wedle tego, ile pieniędzy zarobiliśmy czy jakie ważne stanowisko piastowaliśmy, lecz wedle tego, jak przez całe swoje życie okazywaliśmy miłość innym ludziom. W czasach, gdy chodzenie do kościoła czy przynależność do tradycyjnych religii ciągle traci na popularności, Życie po życiu roznieca zrozumienie, jak ważna jest duchowość w naszym codziennym życiu.
Życie po życiu Raymonda Moody''ego ponownie wiąże nas z bezczasową wiedzą o śmierci. Po prostu my nie umieramy; śmierć jest o wiele bardziej skomplikowana. Umieramy świadomie, ze wzbogaconą o tej rzeczywistości świadomością sprzężoną ze zrozumieniem życia. Rozumiejąc stany bliskie śmierci, łączymy się z mądrością plemiennych szamanów, z przemyśleniami Tybetańskiej księgi umarłych i początkami wszystkich religii świata. Życie po życiu doktora Moody''ego wiąże nas na nowo z naszą własną duchowością, głęboko w nas uśpioną. Jego książka daje nam duchowe narzędzie, by zrozumieć własne życie. Jest to książka ponadczasowa, która będzie tak samo żywotna i ważna za dwadzieścia pięć lat, jak była dwadzieścia pięć lat temu.
MELYIN MORSE
dr medycyny
'
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Raymond A. Moody
-
Tytuł oryginału:
Life After Life: The Investigation of a Phenomenon--Survival of Bodily Death
-
Liczba stron:
204
-
Wymiary:
125x195
-
Oprawa:
Twarda
-
ISBN:
978-83-7298-985-7
-
Tłumacz:
Irena Doleżal Nowicka
-
Rok wydania:
2018