Wprowadzenie do książki
Perła Wschodu
Książka ta próbuje ocalić od zapomnienia starą mądrość Indii. Wrócić d; czasów, w których ludzie się nie śpieszyli, życie upływało według znanych schematów, młodzi ludzie nie obawiali się o pracę, gdyż na ogół kontynuowali zawód rodziców. Od tamtych czasów dzieli nas otchłań wydarzeń, jednak serce zabieganego człowieka, otoczonego relatywistyczną rzeczywistością rwie się czasem do wspomnień o spokojnym, zgodnym z naturą życiu.
Mądrości aktualne dawniej, wcale nie straciły na swej świeżości. Czekają w zapomnieniu, aż ktoś sięgnie po nie i sprawdzi ich przydatność. Oczywiście nie są to tabletki przeciwbólowe, które natychmiast po użyciu przynoszą efekt. Pamiętajmy, że pochodzą one z okresu, gdy ludzie mieli czas, nie liczył się dla nich natychmiastowy efekt, ale systematyczna praca nad sukcesem będąca celem samym w sobie. Wiele ze starożytnych praktyk, poza spełnieniem pragnień osoby, uczy ją cierpliwości, medytacji, wstrzemięźliwości, a tym samym przygotowuje do odnalezienia ostatecznego celu - oświecenia i mądrości.
Zadziwiającą rzeczą jest to, że wszystkie praktyki i umiejętności opisywane w tej książce, stosowane były przez całe społeczeństwo dawnych Indii niezależnie od światopoglądu. Kultura była jednym z nielicznych, ale za to najbardziej istotnych elementów spajających cały hinduizm w jedną wielką całość Niezależnie od rodziny czy ugrupowania religijnego nikt nie podważał wartości agnihotry, użycia mantr czy jantr, wagi seksualnej edukacji, wpływu ducha przestrzeni (wastu) na człowieka, a jeśli ktoś to czynił, uważany był za nie-arianina (dziś można by było użyć określenia — osoba nieszukająca wyższych duchowych wartości, niecywilizowana).
Kulturowa spuścizna Indii jest przeogromna i niewielu z nas zdaje sobie sprawę jak wielki wpływ wywarła (i wciąż wywiera) na kształtowanie się współczesnych poglądów filozoficznych, edukacyjnych czy psychologicznych. Mickiewicz, Jung, Schopenhauer i wielu innych myślicieli, pisarzy i poetów, którzy wywarli wpływ na współczesną kulturę, pełnymi garściami czerpało z mądrości Indii. Poznanie sanskrytu stało się podstawą badań lingwistycznych i etymologii, wiedzę o ludzkiej niejednorodnej psychice (świadomość, podświadomość, nadświadomość) wzięto bezpośrednio z filozofii sankhja (atma, mana, budhi), wiedza o aurze człowieka i jego czakrach to część jogi Patandżalego, a wiele współczesnych zestawów ćwiczeń korekcyjnych bazuje na pradawnych asanach. Przykłady można by mnożyć, jednak czystość przekazu pozostaje wątpliwa, gdyż każdy z wprowadzających nowe idee na zachodni „rynek" dodaje coś swojego lub własne przemyślenia uzupełnia orientalnymi dodatkami.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Andrzej Babkiewicz, Karina Babkiewicz
-
Liczba stron:
167
-
Wymiary:
165x235
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
83-7377-031-3
-
Rok wydania:
2003