Rosyjski ekspert ujawnia nieznane właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwbakteryjne
W książce Czosnek na straży zdrowia zdecydowałem opowiedzieć o zadziwiających profilaktycznych i leczniczych właściwościach czosnku, który pod względem swojej charakterystyki praktycznie nie ma sobie równych pośród innych warzyw, zarówno przy stosowaniu go w formie surowej, jak i poddając go obróbce termicznej.
Ostry smak i zapach nadaje czosnkowi olejek eteryczny, który przedstawia sobą skomplikowaną mieszaninę rzędu połączeń, włączając siarkę. Jego substancje lotne stanowią około 35% ogólnej ilości znajdujących się w nim substancji.
Główną część składników odżywczych stanowią węglowodany, polisacharydy – do 27%. Jesienią jest to inulina i sacharoza; na wiosnę w wyniku ich rozpadu rośnie zawartość glukozy i fruktozy. Zawartość białka waha się od 6,7 do 13,3% błonnika – 0,8% popiołu w ząbkach – 1,4-3,7% w liściach – do 8,8%.
W cebulkach czosnku znajduje się mało witamin: C – 5-8 mg%, B1, B2, PP – ułamki procenta. Za to liście i młode pędy są bardzo bogate w witaminę C, do 140 mg%, do tego znaleziono w nich karoten (prowitaminę A).
W składzie popiołu czosnku odnaleziono 17 elementów, w tym fosfor, potas, wapń, magnez, mangan, kobalt, cyrkon, wanad, tytan, selen, sód, ołów i inne. Zawartość tłuszczu waha się od 0,03 do 0,08%.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
dr Iwan Nieumywakin
-
Tytuł oryginału:
Чеснок. Мифы и реальность
-
Liczba stron:
136
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-8168-299-2
-
Tłumacz:
Katarzyna Bartosik
-
Rok wydania:
2019