Wprowadzenie do książki
Diamentowe ostrze
W książce opisuję, jak zbudowałem Oddział Diamentów w firmie Andin International, używając zasad zaczerpniętych z pradawnej mądrości buddyzmu; jak startując od zera zmieniłem go w przedsiębiorstwo o światowym zasięgu, generujące milionowe zyski. Nie dokonałem tego sam i nie tylko moje pomysły były wykorzystywane, ale mogę powiedzieć, że większość decyzji i zasad stosowanych w naszym oddziale za mojej kadencji jako wiceprezesa były zasadami, które znajdziecie w tej książce.
Czym, w największym skrócie, są te zasady? Możemy tutaj wyróżnić trzy podstawowe:
Pierwsza zasada mówi, że biznes powinien być udany i przynosić wymierne zyski. W Ameryce i w krajach Zachodu rozpowszechniony jest pogląd, że bycie człowiekiem sukcesu, zarabianie dużych pieniędzy jest czymś w pewnym sensie niewłaściwym dla osoby, która próbuje prowadzić uduchowione życie. W buddyzmie jednak utrzymuje się, że to nie pieniądze same w sobie są złe; w rzeczy samej osoba dysponująca większymi zasobami może zrobić o wiele więcej dobrego dla innych. Pytanie brzmi raczej jak, czyli w jaki sposób zdobywamy pieniądze; czy rozumiemy, skąd one przychodzą jak sprawić, by przychodziły stale; i czy utrzymujemy w stosunku do nich zdrową postawę.
Tak więc wszystko polega na tym, by zarabiać pieniądze w czysty i uczciwy sposób; jasno rozumieć, skąd one przychodzą, aby nie przestały napływać; by utrzymywać wobec nich zdrowy pogląd w czasie, gdy je posiadamy. Dopóki będziemy tak czynić, zarabianie pieniędzy pozostanie w całkowitej zgodności z życiem duchowym; w rzeczy samej będzie ono częścią duchowej ścieżki w naszym życiu.
Druga zasada mówi, że powinniśmy umieć cieszyć się pieniędzmi; to znaczy, że powinniśmy nauczyć się, jak utrzymywać nasze umysły i ciała w dobrej kondycji, w czasie gdy „robimy" pieniądze. Aktywne tworzenie bogactwa nie powinno wyczerpywać nas fizycznie i psychicznie do tego stopnia, że nie będziemy w stanie cieszyć się tym bogactwem. Biznesmen, który rujnuje swoje zdrowie, robiąc interesy, zaprzecza samemu celowi uprawiania biznesu.
Trzecia zasada mówi, że na końcu powinniśmy być w stanie spojrzeć wstecz i móc uczciwie powiedzieć, że lata spędzone na robieniu interesów miały jakieś głębsze znaczenie. Kres każdego przedsięwzięcia, w które się angażujemy, jak również kres życia, nadchodzi bez wyjątku dla każdej osoby. I w tej najważniejszej części przedsięwzięcia - na samym końcu, gdy oglądamy się wstecz na to, co osiągnęliśmy - powinniśmy być w stanie widzieć, że prowadziliśmy swoje życie i interesy w sposób, który miał jakieś trwałe znaczenie, że pozostawiliśmy po sobie godną pamiątkę.
Podsumowując: celem każdego biznesu, jak i prastarej tybetańskiej mądrości oraz w rzeczy samej wszelkich ludzkich działań, jest wzbogacenie nas samych - osiągnięcie pomyślności i bogactwa, zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Możemy cieszyć się z tego dostatku jedynie wtedy, gdy utrzymamy swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. A u kresu życia musimy poszukać sposobów na uczynienie tego dobrobytu sensownym w szerszym znaczeniu.
To jest lekcja tego, co osiągnęliśmy w Oddziale Diamentów firmy Andin International. Jest to lekcja, która może być przemyślana, a potem zastosowana przez każdego, bez względu na pochodzenie czy poglądy.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Gesze Michael Roach
-
Tytuł oryginału:
The Diamond Cutter: The Buddha on Managing Your Business and Your Life
-
Liczba stron:
304
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-65274-03-8
-
Tłumacz:
Zbigniew Andruszkiewicz
-
Rok wydania:
2015