Wprowadzenie do książki
Jak jeść? Dieta spersonalizowana
W książce Jak jeść? Dieta spersonalizowana znajdziesz odpowiedzi m.in. na następujące pytania:
- Czy istnieje idealny sposób żywienia?
- Czy na Twój stan psychiczny ma wpływ żywienie?
- Co jest ważniejsze: jeść, aby żyć, czy żyć, aby jeść?
- Czy produkty żywieniowe to tylko paliwo chemiczne dla naszych ciał?
- Jak naprawić swój instynkt żywieniowy?
- Czy jedzenie determinuje naszą osobowość?
- Co jest najważniejsze w pożywieniu?
- Jak przygotować dietę spersonalizowaną - dostosowaną indywidualnie do Ciebie?
Kiedy chcemy dowiedzieć się, jak mamy jeść, musimy najpierw dowiedzieć się, kim jesteśmy. Ludzie od wieków próbowali sklasyfikować naturę ludzkiej osobowości. Pierwszym, który to zrobił, był ojciec medycyny europejskiej Hipokrates, który określił cztery temperamenty człowieka (aktualne do dzisiaj), a mianowicie:
- choleryczny,
- flegmatyczny,
- melancholijny,
- sangwiniczny.
Był to punkt wyjścia klasyfikacji, który umożliwiał starożytnym medykom ustalenie odpowiedniego programu leczniczego obejmującego: dietę, leki roślinne i chemiczne oraz sposób życia. Jak widać, już wielu przed narodzeniem Chrystusa próbowało zindywidualizować nie tylko sposób jedzenia, ale też i terapię. Hipokrates nauczał bowiem, że nieważne jest, na co chorujemy, ale jaki typ człowieka choruje.
We wszystkich starożytnych systemach medycznych zawsze przewijają się dwie siły przeciwstawne i trzeci element, który je łączy. Czasem, pozornie, klasyfikacje mają cztery typy, jak u Hipokratesa, czasem pięć, jak w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej. Dlatego postaram się w kolejnych rozdziałach wyjaśnić, że to tylko pozorna sprzeczność.
Poniżej zebrałem w tabeli porównanie współczesnych poglądów z poglądami Hipokratesa. Zidentyfikował on dwa skrajne typy: cholery -ka i flegmatyka oraz trzeci pośredni, który podzielił na dwa podtypy: sangwinika oraz melancholika. Ludzkie ciało powstaje z trzech listków zarodkowych, tj. ektodermy, mezodermy i endodermy. W przyrodzie nic nie jest stałe, w związku z tym ludzie też są pod silniejszym wpływem jednego z listków. Jeśli „nałożymy” listki zarodkowe na cztery typy temperamentu (jak w poniższej tabeli), to zobaczymy, że budowa ciała też będzie w jakiś sposób związana z charakterem. Ten wątek bardziej rozwinę później w dalszej części książki, teraz natomiast chodzi o ogólne stwierdzenie, że charakter/osobowość łączy się z budową ciała. To pozwala, często już na podstawie wyglądu, na wstępną, orientacyjną ocenę, jak powinniśmy się żywić. Poniższa tabela pokazuje też, jak będzie wyglądała zmiana temperatury w powiązaniu z typem człowieka, czyli przepływ energii w ujęciu termografii regulacyjnej. W rozdziale poświęconym termografii będzie to dokładnie rozjaśnione.
Na końcu tabeli jest też wymieniony płyn ustrojowy, który został „przypisany” określonemu charakterowi. Jak później w praktyce zaobserwujemy, flegmatycy są często zaśluzowani, choleryków „zalewa” żółć, a śangwinicy i melancholicy mają problemy z krążeniem krwi. Takie praktyczne obserwacje często wprost sugerują, jak leczyć: u choleryków należy poprawić funkcję wątroby i pęcherzyka żółciowego, flegmatyków przede wszystkim odtruwamy, a u sangwiników i melancholików poprawiamy mikrokrążenie. Co prawda jest to nadal duże uproszczenie, ale pomoże nam zrozumieć połączenie pewnych cech charakteru z określonymi symptomami chorobowymi lub chorobami.
Także w homeopatii istnieje klasyfikacja typów osobowości w połączeniu z danymi chorobami i symptomami.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Krzysztof Krupka
-
Liczba stron:
179
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-63860-05-9
-
Rok wydania:
2014