Wczytuję dane...
KOD: 978-83-8252-068-2
Autor: Eddie Stern
Dostępność: 2 dni
Koszt wysyłki od: 7.90 PLN
Wydawca: Czarna Owca

Nowe spojrzenie na nauki jogi i ich wpływ na twoje życie

Książka o jodze Eddiego Sterna - wnikliwa, szeroko zakrojona, a niekiedy wręcz odkrywcza - to optymistyczne spojrzenie na to, jak można zakończyć cierpienie umysłu. Autor nie skupia się wyłącznie na terapeutycznym wymiarze jogi. W kolejnych rozdziałach znajdujemy szerokie omówienie leżącej u jej podstaw filozofii, uniwersalności tej praktyki, drzemiącego w niej potencjału niesienia pomocy biednym i odrzuconym, którzy tkwią w pułapkach najgorszego rodzaju cierpienia, łącznie ze społecznościami więźniów. Jednak głównym przesłaniem tej książki jest uleczenie za pomocą „jednej prostej rzeczy” - regularnego, gorliwego praktykowania jogi.

Jednym z głównych założeń jogi jest to, że problem nie znajduje się na tym samym poziomie co rozwiązanie. Dopóki pozostajemy w stanic oddzielenia od samych siebie, przytłacza nas to. Istnieją tylko trzy możliwe postawy wobec cierpienia umysłowego: żyć z nim, naprawić je albo od niego uciec. Niestety, wszystkie trzy skazane są na porażkę, i to z tego samego powodu. Umysł, który próbuje żyć z cierpieniem, naprawić sytuację albo uciec od niej, to ten sam umysł, który uległ podziałowi wskutek oddzielenia. Pofragmentowany umysł jest jak Humpty Dumpty*. którego upadek jest źle rozumiany. Rozbitego jajka z pewnością nie naprawią „wszyscy konni i wszyscy dworzanie”, a prawdziwy problem polega na tym, że Humpty Dumpty nie umie nic sam na nowo poskładać.

Joga rozwiązuje ten dylemat, proponując pewne prawdy, które następnie urzeczywistniają się w praktyce jogi i medytacji. Mówiłem już o pierwszej z nich - że poziom problemu nigdy nic jest tym samym co poziom rozwiązania. Oto pozostałe gorzkie prawdy, tak jak je rozumiem:

Poziomem rozwiązania jest świadomość, ze swojej natury pełna, całościowa i niepodzielna.

Świadomość, jako źródło aktywności twórczej, zawsze jest obecna w swojej czystej, całościowej formie.

Gdy umysł doświadcza swojego źródła w czystej świadomości, pojawiają się rozwiązania - nie jako skutek wysiłku skierowanego na ukrócenie cierpienia, ale poprzez sam stan poczucia jedności. Nie potrzeba do tego działania z zewnątrz, motywacji ani myślenia.

Ciało, mózg, umysł i wszechświat to różne formy świadomości. Każda z nich jest samoregulująca, podobnie jak całość. Jedna komórka potrafi utrzymać się przy życiu w dobrej formie, w stanie doskonałej równowagi. I to samo dotyczy każdego poziomu Natury.

Gdy samoregulacja się nie udaje, przyczyną jest utrata kontaktu z całością. Doświadczenie czystej świadomości przywraca samoregulację. To w ten sposób ciało, mózg, umysł i wszechświat wracają do stanu jedności.

Wiem, że wykorzystanie jogi w celu przywrócenia wszechświata do jego naturalnego stanu brzmi niewiarygodnie, a teza ta jest zbyt rozległa, by zgłębić ją na jednej czy dwóch stronach. Jednak gdy joga przywraca nas naszym źródłom i pozwala nam doświadczyć stanu przebudzenia, nie ma alternatywy i sama rzeczywistość, którą nazywamy wszechświatem, musi zmienić się razem ze wszystkim innym.

Przy całej swej popularności w Indiach joga jest uwikłana w skomplikowane myślowe zawiłości, kontrowersje filozoficzne i niekończące się zmagania ze starożytnymi tekstami, wśród konkurujących ze sobą nauczycieli, systemów i tak dalej. Bardzo podziwiam Eddiego Sterna za to, że do tego chaosu wprowadza jasność i „wspólodczuwanie”, bo właśnie od tego zależy przyszłość. Ogólnie mówiąc, książka ta oferuje najłagodniejszy i najbardziej dostępny sposób, by poznać cały potencjał jogi. O ile ludzie mają nieskończony potencjał - oto jeszcze jedna z prawd o świadomości - o tyle joga rozwija pole możliwości, jakie normalnie nie jest dostępne podzielonej jaźni. Stern nie pozwala nam ani na chwilę zapomnieć o naszym niewykorzystanym potencjale. I to, być może, jest główna lekcja płynąca z jego nauczania i jego życia.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Eddie Stern

 • Tytuł oryginału: 

  One Simple Thing: A New Look at the Science of Yoga and How It Can Transform Your Life

 • Liczba stron: 

  272

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Twarda

 • ISBN: 

  978-83-8252-068-2

 • Tłumacz: 

  Barbara Szelewa

 • Rok wydania: 

  2022

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...