Wczytuję dane...
KOD: 978-8366200-28-9
Autor: Piotr Henschke
Dostępność: 2 dni
EAN: 9788366200289
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Purana

  Czy Kuchnia jogina to książka tylko dla joginów? Oczywiście, że nie! To bardzo praktyczne i łatwe w przygotowaniu przepisy dla każdego, kto chce żyć zdrowo, aktywnie i pragnie zachować witalność. Od wielu lat moim głównym zajęciem jest gotowanie dla osób uprawiających przeróżne aktywności fizyczne - głównie jogę. Ich pożywienie powinno być lekkostrawne, ale jednocześnie musi dostarczać dużą ilość energii. Z duchowego punktu widzenia powinno być także wolne od złej karmy i przygotowane z sercem.

   Przepisy są bardzo proste. Wierzę, że o doskonałym smaku każdej potrawy decydują odpowiednie i wyważone proporcje a nie ilość składników i przypraw.

  Aby nasza dieta była zdrowa i jednocześnie lekkostrawna, powinniśmy unikać potraw smażonych, a także zawierających cukier. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasu zjemy coś takiego, ale musimy pamiętać, że niezdrowe produkty mogą pojawiać się w codziennej diecie jedynie sporadycznie. W naszym menu powinny królować warzywa, owoce, ryże, kasze oraz rośliny strączkowe.

  Równie ważna, jak to co jemy, jest ilość spożywanych pokarmów. Mówi się że „prawdziwy jogin nie je za dużo ani za mało". W rzeczywistości po każdym posiłku nasz żołądek powinien pozostawać w jednej ćwiartce pusty. Połowę powinien zajmować posiłek stały, a ćwiartkę płyny. Dzięki temu że jedna ćwiartka jest pusta, pozostaje miejsce na pranę, która pozwala swobodnie przyswoić posiłek. Uczucie przepełnienia, gdy zjemy zbyt dużo, prowadzi do chwilowego otępienia zmysłów oraz fizycznych funkcji ciała, co jest dla jogina (i nie tylko) niewskazane.

  Co ciekawe, nie matu szczegółowych reguł, jeśli chodzi o to, co i w jakich ilościach powinniśmy spożywać. Każdy z nas ma trochę inny organizm, więc w zależności od- indywidualnych potrzeb, metabolizmu i ilości wysiłku fizycznego te diety mogą się nieco różnić.

  Co oznacza, że posiłki powinny być wolne od złej karmy? Otóż podstawową zasadą jogi jest ahimsa, czyli niekrzywdzenie żadnych żywych istot. Nauczał jej także Buddha. Według Jogabhaszji ahimsa to niekrzywdzenie jakiejkolwiek istoty w jakikolwiek sposób, jest ona najwyższą zasadą, której podlegają wszystkie jamy i nijamy. W tej idei jest zawarty głęboki szacunek i zrozumienie dla wszelkich żywych istot. Karma oznacza dosłownie akcję i reakcję - jeśli zrobisz coś dobrego, wróci do ciebie dobro, a jeśli czynisz zło, wróci do ciebie zło. A więc jeśli chcemy przygotować posiłek, który nie będzie zawierał złej karmy, oczywiste jest, że powinien to być posiłek składający się z dań roślinnych. Odbierając życie zwierzęciu i zadając mu przy tym ból i cierpienie, nie tylko sami narażamy się na złą karmę, ale także ściągamy ją na osoby, które spożywają potrawy przygotowane z mięsem tego zwierzęcia.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Piotr Henschke

  • Liczba stron: 

    182

  • Wymiary: 

    190×260

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-8366200-28-9

  • Rok wydania: 

    2020

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...