Wprowadzenie do książki
Leczenie Żywnością Poradnik
Od kiedy naukowo udowodniono, jak doniosły wpływ na nasze zdrowie ma właściwy dobór składników odżywczych, zaczęto odkrywać coraz więcej dowodów na leczniczy wpływ różnych produktów żywnościowych. Zrozumieliśmy, że posiłek nie może być tylko prostym jedzeniem dla zaspokojenia głodu, czy uprzyjemnienia sobie spędzanego czasu. Każdy posiłek ma służyć zdrowiu ciała fizycznego, ale nie tylko, bowiem słuszne jest przysłowie: „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Człowiek fizycznie zdrowy jest pogodny, sprawny, optymistycznie nastawiony w stosunku do swojej osoby i otoczenia, jest pogodnym duchem dla otoczenia, A pomyśleć tylko, że wystarczy niewłaściwie dobierane pożywienie, aby ten sam człowiek stał się chorowity, zgorzkniały i zniechęcony.
Zaskakuje również to, że nawet osoby, które starają się zdrowo odżywiać, popełniają kardynalne błędy z powodu ulegania nawałowi marketingowych reklam handlowcowi producentów. Celem tych reklam jest jak najwyższa sprzedaż wytwarzanych produktów, dlatego bez umiaru wytwórcy dosładzają, kolorują, dodają chemicznych środków smakowych i konserwujących. Troska o zdrowie jest tu sprawą drugorzędną. Przykładem może być coraz większe spożycie margaryny, którą reklamuje się, jako zdrowy tłuszcz, tymczasem w tym samym okresie wraz ze wzrostem spożycia margaryny, wzrasta ilość zgonów z powodu chorób serca i raka. A przecież naukowo udowodniono, że margaryna nie jest zdrowym tłuszczem, jednak nikt nie jest tym zainteresowany, aby ta informacja dotarła do społeczeństwa. Takich zakłamań jest bardzo dużo, dotyczą również jajek, niektórych olejów roślinnych i wielu innych potraw.
Powstała wśród młodego pokolenia moda na odżywianie się w barach szybkiej obsługi, gdzie spożywa się dania sporządzone na szkodliwych trans tłuszczach i popija je gazowanymi napojami, co prowadzi do poważnego zaburzenia metabolizmu. W tych okolicznościach mizerne zdrowie młodzieży stało się w wielu krajach poważnym problemem społecznym. Dla przykładu w Stanach Zjednoczonych, w państwie, które przecież nie należy do ubogich, przeprowadzone badania wykazały, że nastoletnie dziewczęta są najgorzej odżywioną częścią społeczeństwa. A to one przecież w przyszłości powinny dać krajowi zdrowe i silne pokolenie.
Jak w takim razie można odnaleźć się w tej współczesnej dżungli, aby jeszcze na dodatek nie zakwaszać swojego organizmu złymi potrawami i tym sposobem nie stwarzać przyjaznego środowiska dla rozwoju wszelakiego rodzaju chorobowych bakterii?
W tej trudnej, dla każdego z nas sytuacji, możemy skorzystać z ogromnej wiedzy znanej ekspertki żywieniowej Simone Cabbay, która opracowała dla nas poradnik - jak żyć zdrowo i szczęśliwie przez długie lata swego życia.
Dla każdego z nas zdrowie ma fundamentalne znaczenie i dlatego nie możemy go w całości powierzać farmacji, której środki rzadko docierają do przyczyn choroby, a koncentrują się głównie na uśmierzaniu bólu. Życie dowodzi, że każdy musi sam zadbać o swoje zdrowie, a najczęściej wystarczy wiedza o tym, które produkty żywnościowe nam służą i leczą, które zestawy produktów są odpowiednie, a które po prostu szkodzą i musimy ich unikać.
Jerzy M. Łatak
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Simone Gabbay
-
Tytuł oryginału:
Healing Foods for Modern Ills: Nutritional Wisdom from Edgar Cayce, Traditional Diets, and Today's Science
-
Liczba stron:
220
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-935731-1-0
-
Tłumacz:
Jerzy M.Łatak
-
Rok wydania:
2013