Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7649-038-0
Autor: Marjan Ogorevc
EAN: 9788376490380
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Kos

Wprowadzenie do książki

Medycyna alternatywna w sporcie

    Przesłaniem tej książki jest przybliżenie zarówno sportowcom, jak i trenerom metod medycyny alternatywnej, których część z powodzeniem stosuję już obecnie, chociaż informacje na ten temat nie są podawane do publicznej wiadomości. Ze względu na ograniczony format książki nie sposób opisać wszystkich metod, dlatego poświęcę uwagę tym, które stosowane są najczęściej, a które zweryfikowałem w swojej praktyce. Zdaję sobie sprawę, że do szerszego i praktycznego ich stosowania droga wciąż jeszcze jest daleka. Mam nadzieję, że dzięki tej książce i przedstawieniu alternatywnych metod łatwiej przyjdzie zdecydować, którą z nich ewentualnie można zastosować, a w jakich przypadkach niezbędna jest pomoc medycyny akademickiej. Mam nadzieję, że wiedza, którą zdobyłem podczas wielu lat nauki i praktycznego leczenia metodami medycyny alternatywnej, stanie się pomocna w przygotowaniach sportowców oraz innych ludzi, którzy mimo iż nie są wyczynowcami, to jednak pragną utrzymać kondycję ciała lub za pomocą sportu i rekreacji potrafią pomagać sobie w przezwyciężaniu codziennych problemów.
    Chciałbym spopularyzować w świecie sportu alternatywne sposoby zapobiegania kontuzjom, ich ewentualnego leczenia oraz niektóre metody, jakie oferuje ta dziedzina wiedzy w celu poprawy osiąganych wyników. W ten sposób aktywizacja ukrytego potencjału każdego człowieka doprowadzi do poprawy rezultatów bez stosowania zabronionych i szkodliwych farmakologicznych środków stymulujących.
    Celem pierwszej części książki jest przystępne omówienie kontuzji sportowych i ich leczenia metodą medycyny oficjalnej. Dzięki temu czytelnik otrzyma możliwość zapoznania się ze sposobami rozwiązywania problemów sportowców przez medycynę oraz łatwiej zrozumie holistyczne podejście, które opiszę w następnych rozdziałach.
    Dla medycyny akademickiej podstawowym środkiem regeneracji ogranizmu jest wykorzystanie różnego rodzaju masaży oraz sauny. Dzięki temu system mięśniowy rozluźnia się i regeneruje. Medycyna alternatywna może do tego dodać znacznie więcej, a oto niektóre metody stosowane już nawet u nas:

  • tak zwane masaże wschodnie jak np. masaż chiński tui-na, masaż tajski, japoński i inne; 
  • metody manipulacyjne, do których należą: chiropraktyka, osteopatia, terapia czaszkowo-krzyżowa, terapia Bowena; 
  • akupunktura, akupresura, elektroakupunktura, różne terapie stymulacji i pracy na meridianach itd.; 
  • bioterapia, integralna biorgonomia, terapia kolorami; 
  • metody diagnostyczno-terapeutyczne, jak radiestezja i diagnostyka karmiczna; 
  • metody działające na poziomach informacyjnych, jak np. homeopatia, terapia kwiatowa Bacha, biosynergia; 
  • metody ułatwiające rozluźnianie, jakimi są różnego rodzaju medytacje i wizualizacje; 
  • metody zwiększające przepływ energii, usuwające blokady energetyczne, poprawiające integrację neuro-mięśniową, jak np. chi gong, tai ji quan, joga; 
  • metody zwiększające zdolności koncentracji na technice wykonywania ruchów, jak np. „medytacja techniki”; 
  • metody służące symulacji sytuacji na zawodach, jak np. ciąg świadomości, odnajdywanie i usuwanie blokad.

   Za pomocą niektórych z tych technik możemy uzupełnić lub przyspieszyć proces regeneracji organizmu, zastąpić lub uzupełnić metody relaksacji, a tym samym zapobiec syndromowi przeciążenia, który powoduje uleganie ostrym kontuzjom, a te z kolei następując częściej, mogą prowadzić do uszkodzeń ciała i innych niedomagań.
   Metody alternatywne z powodzeniem mogą być stosowane w leczeniu kontuzji sportowych zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z metodami medycyny akademickiej. Tak na przykład możemy przyspieszyć leczenie zerwanego mięśnia za pomocą reiki, integralnej biorgonomii, homeopatii, akupunktury i innych. Metody te mogą być także stosowane w celu przyśpieszenia zrastania złamanych kości, uszkodzeń stawów czy kręgosłupa.
   Zapobieganie jest jednym z najważniejszych czynników właściwie prowadzonej kariery sportowca, jednak moim zdaniem nasi zawodnicy poświęcają mu zbyt mało czasu. Wiedza na temat alternatywnych metod leczenia jest wśród trenerów niewystarczająca, często nawet całkowicie odrzucana, do czego przyczynia się nastawienie medycyny akademickiej, która neguje wszystko, co nie mieści się w jej doktrynie. Z drugiej strony nawet ci, którzy posiadają tę wiedzę, zaniedbują ją podczas codziennych treningów. I ponieważ odpowiednie odżywianie, masaże, sauna i inne prewencyjnie stosowane środki dla niejednego sportowca stanowią zbyt duże obciążenie finansowe, to działania alternatywne okazują się dobrym uzupełnieniem. Niektórych metod może nauczyć się i stosować samodzielnie nawet sam zawodnik.
    Lekarze znajdą w książce podstawy energetycznego funkcjonowania organizmu człowieka i sprawą otwarcia się jednostki będzie przyznanie, że celem medycyny jest nie tylko usuwanie niedomagań na poziomie fizycznym. Tym bowiem sposobem podtrzymują jedynie iluzję pacjenta, że pomoc powodującą uzyskanie znaczących zmian jego stanu psychofizycznego może otrzymać z zewnątrz. Niektórzy lekarze wiedzę o energetycznych przyczynach chorób z pewnością włączą do swojej praktyki, co z czasem może pomóc w globalnej zmianie stosunku medycyny akademickiej do terapii bioenergetycznych i stosowania ich w sporcie.
    Terapeuci dowiedzą się, jaki jest mechanizm procesów, które wpływają na powstanie, rozwój i leczenie chorób oraz jak można wykorzystać tę wiedzę podczas leczenia kontuzji sportowych.
Mam nadzieję na zwiększenie ilości osób uprawiających sport wyczynowo lub tylko dla rekreacji, które uznają metody alternatywne za niezastąpiony dodatek podczas leczenia kontuzji. Liczę także, że za pomocą technik medycyny alternatywnej uświadomią sobie i będą mogli realizować swoje nieujawnione dotychczas możliwości. Takie działanie może przybliżyć kres niedozwolonych środków dopingujących.
Ufam, że książka znajdzie oddźwięk również wśród czytelników, którzy nie zajmują się sportem na co dzień, lecz tak jak my wszyscy poszukują metod podniesienia swoich możliwości ukrytych gdzieś w naszym wnętrzu. Nasze życie jest jak start w zawodach, a nagrodą już sam udział czy podążanie tą drogą, a nie tylko osiągnięcie upragnionego celu.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Marjan Ogorevc

  • Tytuł oryginału: 

    Alternativna medicina v športu

  • Liczba stron: 

    240

  • Wymiary: 

    170x240

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-7649-038-0

  • Tłumacz: 

    Ewa Bremec

  • Rok wydania: 

    2011

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...