Bogda Balicka-Wojtanowicz
Wczytuję dane...
KOD: 83-7377-080-1
Autor: Bogda Balicka-Wojtanowicz
Koszt wysyłki od: 7.90 PLN

Wprowadzenie do książki

Natura w nas

   Jest to książka napisana w stylu „w encyklopediach nie znajdzie-) cię", co nie oznacza, że to jakieś bajki. Choć o bajkach, nawet tych dla dorosłych - i owszem - też wspominam. Jest to opowieść o tym, co w nas tkwi od prawieków, w co wyposażyła nas natura, prawdopodobnie na zawsze. Natura jest straszna i śmieszna, piękna i odrażająca, troskliwa i brutalna. Więc i ta książka ma swoje miejsca poważne, ale ma i żartobliwe, czasem nawet dosadne (w stylu: „Nie czytać przy damach"). Znajdziecie tu czułość, a nawet sentymentalizm, ale też prawdę bez ogródek. Czyli poważnie i z humorem, ale bez kłamstw. Korzystałam z pomocy specjalistów, co zaznaczyłam w odpowiednich miejscach książki.
   Dylan Thomas w swojej „Szkole czarownic" (Wydawnictwo Literackie) pisze: „Przebudziwszy się jeszcze w ciemności, wielokrotnie zastanawiał się nad snem, aż każdy drobny symbol obrósł odrębnym znaczeniem. Lecz były symbole, których nie mógł sobie przypomnieć, gdyż nadchodziły i znikały szybko w chrzęście liści - gesty kobiecych rąk wyznaczających na niebie opad deszczu i dźwięczenie wiatru". O roli natury w naszym życiu bardzo często zapominamy, nie dostrzegamy jej subtelnych nici, którymi nas oplata i którymi naznacza nasze działania. Jeśli ktoś chciałby choć na chwilę wrócić do źródeł, zapraszam do przeczytania tej książki. Nie jest to kompendium wiedzy, ale raczej punkt zaczepienia do przemyśleń.
  W pierwszej części czytelnik znajdzie opowieści o tym, co w nas powtarzalne w cyklach wieloletnich, rocznych i dobowych oraz wszelkie stałe powtarzalności, które od zawsze towarzyszą ludzkiej kulturze.
   W drugiej części mowa jest o uczuciach i przywarach niezależnych od długości i szerokości geograficznej.
  W trzeciej części mowa jest o powracającej tęsknocie do natury (nawet w minimalnym wydaniu) oraz o historii niektórych ludzkich wygód.
  Czwarta część to opowieść o tym, jak ludzie kochają broń, a także o tym, że natura prawdopodobnie chce bronić się przed nami.
   Wszystko okrasiłam licznymi anegdotami, co umila czytanie. Podaję literaturę, z której czasem korzystałam, ponieważ chcę zachęcić do przeczytania bardzo ciekawych książek.

Autorka

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Balicka-Wojtanowicz Bogda

 • Liczba stron: 

  256

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  83-7377-080-1

 • Rok wydania: 

  2004

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...