Wprowadzenie do książki
Obecność przeszłości i pamięć natury
Rezonans Morficzny i pamięć natury
Książka ta bada założenie, że pamięć jest naturze wrodzona. Sugeruje, że takie naturalne układy jak kolonie termitów, stada gołębi, orchidee czy cząsteczki insuliny posiadają wrodzoną pamięć zbiorową pochodzącą od wszystkich jednostek swego rodzaju, bez względu na to, w jak dużej odległości się znajdowały i znajdują oraz jak dawno temu istniały. Ze względu na tę skumulowaną pamięć i dzięki powtarzalności natura rzeczy staje się coraz bardziej nawykowa. Rzeczy są takie, jakie są, dlatego że byty, jakie były.
Tak więc nawyki mogą być wrodzone naturze wszystkich żyjących organizmów oraz układów i są obecne w kryształach, cząsteczkach, atomach, i w istocie w całym wszechświecie. Gdy na przykład z siewki buku wyrasta drzewo, przybiera ono charakterystyczny kształt, budowę i nawyki buku. Potrafi to zrobić, ponieważ dziedziczy swoją naturę od wcześniej rosnących buków; to dziedziczenie jednak nie pochodzi wyłącznie od genów. Polega ono także na przekazie nawyków wzrastania i rozwoju od niezliczonych bukowych drzew istniejących w przeszłości.
A oto inny przykład: gdy z pisklęcia wyrasta jaskółka, ptak ten lata, pożywia się, czyści pióra, migruje, wiąże się w parę i buduje gniazdo, jak zwyczajowo czynią to jaskółki. Dziedziczy instynkt swojego gatunku dzięki niewidzialnym wpływom, funkcjonującym na odległość i powodującym, że zachowanie jaskółek żyjących w przeszłości znajduje w pewnym sensie swój wyraz w aktualnie żyjącym ptaku. Pobiera on informacje, a zbiorowa pamięć jego gatunku go kształtuje.
Wszyscy ludzie czerpią ze zbiorowej pamięci, do której oczywiście sami też się dokładają.
Jeżeli taki obraz natury jest prawdziwy, choćby tylko w przybliżeniu, obserwacja postępującego rozwoju nowych nawyków kształtujących się w obrębie gatunków powinna być jak najbardziej możliwa. Gdy ludzie uczą się czegoś nowego, na przykład windsurfingu, wraz z rosnącą liczbą windsurferów powinno być coraz łatwiej nauczyć się surfować, właśnie dlatego, źe już wielu innym ludziom się to udało. Gdy po raz pierwszy powstają kryształy nowo zsyntetyzowanego związku chemicznego, na przykład jakiegoś nowego leku, nie można mówić o uczeniu się, ale gdy kryształy tej substancji powstają ponownie i po raz kolejny, należy się spodziewać, że będą coraz łatwiej krystalizować, i to gdziekolwiek na świecie, właśnie dlatego, że wykrystalizowały już gdzie indziej.
Podobnie jak dziedziczenie nawyku, które może zależeć od bezpośrednich wpływów podobnych rzeczy w przeszłości, tak i pamięć pojedynczego organizmu może zależeć od bezpośrednich wpływów z jego własnej przeszłości. Jeżeli pamięć jest czynnikiem wrodzonym w naturę rzeczy, dziedziczenie zbiorowych nawyków i powstawanie nawyków indywidualnych, czyli rozwój „drugiej natury” jakiegoś osobnika, można postrzegać jako aspekty tego samego podstawowego procesu; procesu, mocą którego przeszłość w jakimś sensie staje się obecna dzięki podobieństwu. Osobiste nawyki czy przyzwyczajenia człowieka mogą na przykład zależeć od skumulowanych wpływów pochodzących od jego zachowań w przeszłości, do których się „dostraja”. Jeżeli tak się dzieje, nie ma potrzeby, aby były one magazynowane i przechowywane w formie materialnej przez ludzki układ nerwowy. To samo dotyczy świadomych wspomnień - piosenki, którą się zna, lub sprawy, która wydarzyła się w zeszłym roku. Przeszłość może stać się dla człowieka obecna bezpośrednio. Ludzkie wspomnienia mogą nie być przechowywane w mózgu, jak się zakłada.
Zgodnie z hipotezą przyczynowości formatywnej wszystko może się właśnie tak odbywać. Według tej hipotezy natura rzeczy zależy od pól zwanych polami morficznymi. Każdy rodzaj naturalnego systemu ma swój własny rodzaj pola: istnieje więc pole insulinowe, pole bukowe, pole jaskółcze itd. Pola te kształtują różne rodzaje atomów, cząsteczek, kryształów, organizmów żywych, społeczności i społeczeństw, zwyczajów i nawyków umysłu.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Rupert Sheldrake
-
Tytuł oryginału:
Presence of the Past: Morphic Resonance i Habits of Nature
-
Liczba stron:
465
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-65168-09-2
-
Rok wydania:
2016