Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7489-390-9
Autor: Tom Burns
EAN: 9788374893909
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN

Wprowadzenie do książki

Psychiatria

   Z psychiatrią może się wiązać fascynacja, która przekracza dalece zwykłe zainteresowanie funkcjami organizmu czy umysłu. Psychoanalitycy stwierdzili, że taka fascynacja (często łączona ze strachem) bierze się z tego, iż choroby umysłowe są odbiciem naszych wewnętrznych dramatów. Zmagamy się z depresją, którą próbujemy zwalczyć i ograniczyć, albo też widzimy ludzi tracących panowanie nad sobą, podczas gdy sami - nie bez obaw - skrycie pragniemy wyzbyć się swoich zahamowań.
   Taka konstatacja nie jest bynajmniej bezpodstawna. W rozdziale l postaram się dowieść, że choroby, z którymi mają do czynienia psychiatrzy, są rozpoznawane na podstawie dobrze znanych nam wszystkim doznań i odczuć. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, gdzie tkwią różnice. Opisane objawy wydają się nam znajome, a przy tym jesteśmy świadomi, że została przekroczona pewna granica. Stała się już ona wyraźniejsza, zwłaszcza dzięki postępującej nauce psychiatrycznej i większej precyzji przy stawianiu diagnozy. W rozdziale 6 opiszę skutki zbyt dużej pewności siebie w pracy zawodowej psychiatrów.    Praktykowanie psychiatrii, podobnie jak każdej innej dziedziny medycznej, jest działalnością nacechowaną pragmatyzmem i służy rozwiązywaniu problemów. Psychiatria sięga do teorii naukowych, nie jest z nich jednak wywodzona ani przez nie ograniczana. Inaczej niż w przypadku psychologii czy fizyki, nie sposób wyjaśniać istoty psychiatrii odgórnie, a więc wychodząc od różnych teorii. Tę dziedzinę medycyny kształtowały choroby, z którymi musiała się ona (zgodnie z oczekiwaniami) zmagać, i doskonaliły ówczesne terapie. Dlatego właśnie w rozdziale l przedstawiam opis schizofrenii i zaburzenia ma-niakalno-depresyjnego (dawniej nazywanego depresją maniakalną) oraz sposobów ich leczenia, a także przedstawiam rozwój nowej profesji medycznej. Rozwój psychiatrii zależał od wartości i struktur społeczeństw, w których była uprawiana najwcześniej. Trudno pojąć dzisiejszą praktykę, jeśli nie zrozumiało się pewnych aspektów historycznych, o których piszę w rozdziałach 2 i 3. Tematem rozdziału 4 będzie również niedoceniony wkład psychoanalizy i psychoterapii w rozwój psychiatrii.
   W rozdziałach 5 i 6 omówię gwałtowne spory o psychiatrię, które nie ustają od początków istnienia tej dziedziny. Można by mi słusznie zarzucić, że w tej książce więcej miejsca poświęciłem owym kontrowersjom niż niewątpliwym osiągnięciom dyscypliny. Mógłbym obszerniej omówić wprowadzanie nowych leków psychiatrycznych, nowoczesnych psychoterapii czy procedur leczniczych, które w ogromnej mierze przysłużyły się całej ludzkości. Jeśli ktoś chce się dowiedzieć więcej na te tematy, łatwo znajdzie informacje w odpowiednich źródłach (są one także coraz lepiej opracowane w internecie). Nie oznacza to bynajmniej, że jestem sceptyczny w kwestii postępu, jaki już dokonał się w psychiatrii i jest nadal osiągany. Zarówno psychiatria, jak i różne dyscypliny neuronaukowe rozwijają się w tempie wartym podkreślenia.
   Przeznaczyłem aż tyle miejsca na omówienie kontrowersyjnych aspektów psychiatrii z dwóch powodów. Po pierwsze, istnieją pewne rzeczywiste różnice filozoficzne i etyczne pomiędzy schorzeniami umysłowymi a somatycznymi, które nie znikną tylko dlatego, że chcemy, aby ich nie było. Postęp techniczny też nie usunie napięć, które tu wchodzą w grę; przeciwnie - skuteczniejsze terapie mogą zwiększyć owe napięcia, o czym piszę w rozdziale 6. Wyzwaniem dla psychiatrii XXI wieku będą zwłaszcza kontrowersje natury etycznej, a także wątpliwości społeczeństwa dotyczące coraz bardziej zaawansowanych i radykalnych sposobów leczenia zaburzeń umysłowych. Po drugie, psychiatria jest dziedziną, w której wiele aktualnych problemów filozoficznych, politycznych i społecznych wymaga rozwiązania w obszarze współwystępowania różnych autentycznych relacji międzyludzkich i cierpienia.    Filozoficzny spór o wolną wolę i determinizm zostaje wznowiony na sali sądowej, gdy obrona ucieka się do argumentacji psychiatrycznej, i wszędzie tam, gdzie podejmowane są decyzje dotyczące traktowania psychopatów. Polityka siły i kontrola społeczna, które razem przyczyniły się do stopniowej likwidacji zakładów zamkniętych, dziś przesądzają o toku dyskusji dotyczącej leczenia przymusowego. We wszelkich kontekstach nie bez znaczenia pozostaje dychotomia umysł - mózg. Zaciekłe ataki przeciwników psychiatrii z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych minionego stulecia (zob. rozdział 5) promowały prawo (według nich: egzystencjalny obowiązek) bycia odmiennym.
   Zapraszam do poznania subdyscypliny medycyny, która jest tak samo tajemnicza, co ekscytująca, bo przecież postęp w naukowej eksploracji mózgu dokonuje się w konfrontacji z niezmiennym nieuporządkowaniem ludzkiej egzystencji. Praktykowanie psychiatrii opiera się nadal - mimo skanerów i nowoczesnych leków - na wzajemnym zaufaniu w relacjach interpersonalnych. Zachęcam także do podjęcia próby odpowiedzi na pytanie, które nie przestaje nas nurtować: na czym polega prawdziwe człowieczeństwo? Wszak nieustannie coś przypomina nam o pewnych kwestiach filozoficznych, których dotąd nie rozstrzygnięto (mam na myśli wolną wolę, dychotomię umysł - ciało, sprzeczności między autonomią jednostki a obowiązkami społecznymi), my zaś wolimy spychać je na drugi plan, aby dalej żyć w nieświadomości.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Tom Burns

  • Tytuł oryginału: 

    Psychiatry: A Very Short Introduction

  • Liczba stron: 

    200

  • Wymiary: 

    135x205

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-7489-390-9

  • Tłumacz: 

    Maria Leon Kalinowska

  • Rok wydania: 

    2012

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...