Wprowadzenie do książki
Rozwój dziecka od 3 do 6 lat
W pierwszej części książki Rozwój dziecka od 3 do 6 lat omawiamy problemy związane z wychowaniem dzieci od trzeciego do szóstego roku życia pojawiające się w trakcie prawidłowego rozwoju. Rywalizacja z rodzeństwem, płacz, ataki złości, budzenie się w nocy, lęki. zablokowanie emocjonalne, skłonność do kłamstw czy moczenie nocne mogą się utrwalać, jeśli rodzice będą próbowali przejąć kontrolę nad sytuacją, zamiast oddać ją dziecku. Jego zachowanie często stanowi wyraz walki o autonomię. Proponujemy tutaj pewne techniki, dzięki którym rodzice będą mogli wycofać się ze starcia i w ten sposób zażegnać konflikt.
Rodzice wikłają się w wojny z dziećmi nie dlatego, że są nieczuli, wręcz przeciwnie - dlatego, że są zbyt zaangażowani. Testując reakcje dorosłych i starając się wywalczyć dla siebie niezależność, dzieci niejednokrotnie trafiają w czuły punkt, wyzwalając u rodziców nadmierne emocje. Taka sytuacja powinna stanowić dla dorosłych sygnał, że warto się zastanowić nad rzeczywistymi powodami stresu dziecka. Czyjego zachowanie jest normalne dla danego etapu rozwojowego? Jaki ukryty komunikat można z niego odczytać? Czy ma ono związek z podejmowanym przez dziecko wysiłkiem, by zdobyć nową umiejętność rozwojową? Innymi słowy, rodzice powinni przede wszystkim zrozumieć dziecko, a dopiero potem mogą ponownie ocenić własne reakcje. Kiedy już się z tym uporają, łatwiej im będzie nie tylko wspierać malucha, ale również wyznaczać konieczne granice. Tego rodzaju problemy pojawiają się w każdej rodzinie. Jeśli książka Rozwój dziecka od 3 do 6 lat pomoże rodzicom w zrozumieniu kwestii dotyczących zarówno dziecka, jak i ich samych, być może uchroni ich rodziny przed zabrnięciem w ślepy zaułek.
Bohaterowie pierwszej części książki Rozwój dziecka od 3 do 6 lat to postaci będące zlepkiem różnych właściwości. Uosabiają pewne typy dzieci, z którymi mieliśmy - jako pediatra (Thomas Berry Brazelton) i psychiatra dziecięcy (Joshua D. Sparrow) - do czynienia w naszej wieloletniej praktyce, nie są jednak wzorowane na konkretnych pacjentach. Obserwacje, jakie tu zamieściliśmy, poczyniliśmy osobiście. Teorie dotyczące rozwoju dziecka leżące u podłoża koncepcji momentów przełomowych zostały zaczerpnięte z prac wielu uczonych, takich jak Zygmunt Freud, Erik Erikson, Benjamin Spock, Donald W. Winnicott, Jean Piaget, Selma Fraiberg oraz wielu innych współczesnych badaczy. Rodzice, nauczyciele i wychowawcy sportretowani na kartach tej książki reagują w większości sytuacji w sposób optymalny. Mamy nadzieję, że posłużą za wzór do naśladowania, nie wzbudzając jednocześnie u rodziców nierealistycznych oczekiwań.
W części drugiej książki Rozwój dziecka od 3 do 6 lat zostały przedstawione zarówno kwestie od zawsze budzące niepokój rodziców, jak i problemy bieżące, podnoszone w trakcie konsultacji w gabinecie lub podczas spotkań grupowych. Zagadnienia te omawiane są na gruncie teorii rozwoju opartej na koncepcji momentów przełomowych. Poszczególne rozdziały powstały z myślą o matkach i ojcach mających poczucie, że ich dzieci lub oni sami zaczynają wikłać się w jakieś szczególne trudności. Mamy nadzieję, że nasze uwagi pomogą im ustrzec się przed popadnięciem w destrukcyjne wzorce lub pogrążeniem się w paraliżującym lęku, a w zamian natchną ich do szukania własnych rozwiązań i źródeł siły. Żaden z rozdziałów problemowych - czy to dotyczący depresji, upośledzeń rozwojowych, czy też problemów z mową bądź ze słuchem - nie stawia sobie za zadanie wyczerpania zagadnienia. Mają wyłącznie pomóc rodzicom rozróżnić normalne zachowania od problemów, które wymagają interwencji specjalisty.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Thomas B.Brazelton , Joshua D.Sparrow
-
Tytuł oryginału:
Touchpoints 3 to 6
-
Liczba stron:
500
-
Wymiary:
176x250
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7489-437-1
-
Tłumacz:
Anna Kacmajor, Agata Sulak
-
Rok wydania:
2013