Wczytuję dane...
KOD: 83-60528-14-4
Autor: Wojciech Grzelak
EAN: 8360528144
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Kos

Wprowadzenie do książki

Szamani, mumie, ałmysy. Tajemnice z serca Azji

   Na Ałtaju, choć jego lodowce i wiecznie ośnieżone szczyty sprawiają wrażenie raczej niegościnne, od najdawniejszych czasów panował spory ruch: był on bramą, przez którą różne ludy wnikały z głębi Azji na Wielki Step; przeszli tedy Scytowie, Sarmaci, Hunowie, Turcy i zapewne wiele szczepów, których imion historia nie zachowała. Potem grasowali tu Mongołowie, ciągnęły armie imperium Dżungarii oraz chińscy handlarze. Surowe otoczenie i nieprzyjazny klimat (różnica między styczniowymi mrozami a letnimi upałami sięga na Ałtaju blisko stu stopni Celsjusza!) zmusiły ludzi żyjących w tym zakątku świata do wnikliwego zgłębiania tajemnic natury i pokory wobec jej sił. Toteż mieszkańcy tej krainy od pokoleń szanowali moce, wobec których człowiek wydawał się zaledwie igraszką.
   Z drugiej strony ziemia ta potrafi być szczodra: niewiele da się wymienić surowców, których tu brak. W nizinnym Ałtaju udają się rozmaite uprawy, przeważnie wysoko cenionych zbóż, a nawet winorośli i chmielu. Przed rewolucją przetwory mleczne pochodzące z Ałtaju znajdowały nabywców poza granicami Rosji, zwłaszcza w Anglii.
    Można by jeszcze długo mówić o Ałtaju, położonym w samym sercu Azji, nazywanym jej perłą, ale przecież jego panorama i tak będzie stopniowo rozwijała się na kartach tej książki. Nie należy jednak sądzić, że jest to rodzaj przewodnika po całym Ałtaju. Niemało bowiem godnych uwagi zjawisk i zakątków zostało pominiętych, inne natomiast ukazano ze szczegółami nieproporcjonalnymi do ich rangi. Był to wybór raczej świadomy, zmierzający ku temu, aby oddać unikalną atmosferę Ałtaju. Oglądałem go przez ostatnie kilka lat, przeważnie zza kierownicy samochodu. Poznałem miejsca i bohaterów opisanych przygód, a w niektórych z nich i sam uczestniczyłem, nie zawsze z najszczęśliwszym skutkiem. Mają one różny charakter: są wśród nich wypadki tragiczne, poruszające, ale są i takie, które mogą wywołać pobłażliwy uśmiech bądź wzruszenie ramionami. Jedno je łączy - wydarzyły się naprawdę, a ich detale spróbowałem przedstawić jak najstaranniej. Myślę, że w wielu z zaprezentowanych wydarzeń uchylony został jakiś rąbek Zagadki, bowiem Ałtaj to miejsce wyjątkowo magiczne. Kto więc chce, niech zbierze razem te okruchy, niby odłamki rozbitego zwierciadła chana Ałtaja i spróbuje złożyć je na powrót. Chyba warto.

Wojciech Grzelak

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Wojciech Grzelak

 • Liczba stron: 

  302

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  83-60528-14-4

 • Rok wydania: 

  2006

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...