Wczytuję dane...
KOD: 978-83-966805-0-1
Autor: Bogusława della Porta
Dostępność: 2 dni
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: MCP

Energetyka i smak ziół
Dostrajanie do wzorców nierównowagi
Receptury i porady

We wstępie drugiego tomu ,,Tajemnice ziół. Zapomniana wiedza" chwilę zatrzymam się na objaśnieniu terminów definiujących działania ziół, których wcześniej nie omówiłam. W pierwszej części znajdziecie Państwo wprowadzenie do energetyki, języka roślin i znaczenia smaków, co w znacznym stopniu pomaga zrozumieć koncepcję, na której oparte jest tradycyjne zielarstwo.

Trzeba pamiętać, że zioła rzadko wykorzystują typowe dla leków mechanizmy, dlatego proces leczenia zwykle jest rozciągnięty w czasie. Posłużę się przykładem działania przeciwzapalnego: z założenia leki farmakologiczne mają szyb ko zdusić stan zapalny, który jednakże stanowi istotną część samego procesu leczenia. W przeciwieństwie do leków, zioła nie hamują odpowiedzi zapalnej. w zamian zaprzęgają wszystkie siły organizmu do procesu samoleczenia, co w efekcie skutkuje naturalnym, powolnym ustępowaniem stanu zapalnego.

Najwięcej określeń opisujących właściwości ziół zawiera przedrostki „anty" lub „przeciw", np. antyoksydacyjne, antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, które jasno wskazują cel w jakim stosuje się dane zioło, ale bez wskazania konkretnego obszaru działania. Niestety, nic nam one nie mówią o zasadniczym charakterze rośliny, w jaki sposób te cele osiąga, przy jakich wzorcach konstytucyjnych jest wskazana oraz jak w ogólnym rozrachunku podziała na cały system: czy ogólnie będzie przeważać szalę w kierunku równowagi, czy tę nierównowagę pogłębiać. Toteż w opisie każdej z roślin staram się definiować wzorce zaburzeń, zawężając do konkretnych objawów.

Mamy również określenia opisujące działanie podstawowe, które bezpośrednio dotyczą układów, narządów i tkanek, i tak np. działanie moczopędne do tyczy obszaru dróg moczowych, a wykrztuśne układu oddechowego, ale nadal dobierając zioła musimy mieć na uwadze energetykę, czy mają relaksować, stymulować, osuszać, nawilżać, czy lepiej zastosować gorzkie środki wykrztuśne, czy rozpraszające aromaty. Niektóre terminy, których używam, mogą być niezrozumiałe, dlatego w kilku zdaniach przedstawię ich znaczenie.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Bogusława della Porta

 • Liczba stron: 

  221

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-966805-0-1

 • Rok wydania: 

  2022

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...