Żywienie w osteoporozie
Wczytuję dane...
KOD: 83-200-3282-2
Autor: Zofia Wieczorek-Chełmińska
Koszt wysyłki od: 6.90 PLN
Wydawca: PZWL

Wprowadzenie do książki

Żywienie w osteoporozie

Osteoporoza, choroba kości, staje się coraz bardziej powszechna, ponieważ ludzie żyją dłużej i prowadzą bardziej siedzący tryb życia. Statystyki podają, że w Polsce aż 6 milionów osób dotknięte jest tą chorobą. Zdecydowana większość z nich to kobiety.
   W osteoporozie kości stają się słabe i łamliwe. Zwiększa się podatność na złamania, nawet po błahych upadkach. Najbardziej narażone na urazy są biodra, nadgarstki i kręgosłup.
   Osteoporoza jest chorobą, w której następuje zmniejszenie masy kostnej. Nie jest to jednak proces nieuchronny. Walka z osteoporoza polega na działaniach zapobiegawczych.
   Kości dobrze zbudowane w dzieciństwie i wieku dojrzewania są jednym z czynników zapobiegających osteoporozie. Wprawdzie wzrost i siła kręgosłupa każdego człowieka zdeterminowane są przez geny i styl życia, jednak każdy „inwestuje" w ilość masy kostnej już w młodości.
   Pożywienie powinno dostarczać witamin i składników mineralnych, w tym dużo wapnia. Ilość wapnia dostarczonego z pożywieniem w okresie dojrzewania decyduje o maksymalnej gęstości kości w wieku dorosłym. Najlepszym źródłem tego składnika są mleko i produkty nabiałowe oraz zielone warzywa i rośliny strączkowe.
   Do dobrego wykorzystania wapnia organizm potrzebuje witaminy D. Głównym źródłem tej witaminy jest sam organizm, który wytwarza ją pod wpływem światła słonecznego padającego na skórę. Źródłem witaminy D z pożywienia są jajka, masło, tłuste ryby i produkty wzbogacone, np. płatki śniadaniowe.
   Zamierzeniem autorki tej książki jest opisanie diety profilaktycznej i leczniczej w osteoporozie. W książce podano krótki opis choroby, wytyczne diety profilaktycznej i leczniczej, przykłady jadłospisów oraz 425 zalecanych potraw.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Zofia Wieczorek-Chełmińska

 • Liczba stron: 

  244

 • Wymiary: 

  205x145

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  83-200-3282-2

 • Rok wydania: 

  2006

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...