Wprowadzenie do książki
Żywienie w osteoporozie
Osteoporoza, choroba kości, staje się coraz bardziej powszechna, ponieważ ludzie żyją dłużej i prowadzą bardziej siedzący tryb życia. Statystyki podają, że w Polsce aż 6 milionów osób dotknięte jest tą chorobą. Zdecydowana większość z nich to kobiety.
W osteoporozie kości stają się słabe i łamliwe. Zwiększa się podatność na złamania, nawet po błahych upadkach. Najbardziej narażone na urazy są biodra, nadgarstki i kręgosłup.
Osteoporoza jest chorobą, w której następuje zmniejszenie masy kostnej. Nie jest to jednak proces nieuchronny. Walka z osteoporoza polega na działaniach zapobiegawczych.
Kości dobrze zbudowane w dzieciństwie i wieku dojrzewania są jednym z czynników zapobiegających osteoporozie. Wprawdzie wzrost i siła kręgosłupa każdego człowieka zdeterminowane są przez geny i styl życia, jednak każdy „inwestuje" w ilość masy kostnej już w młodości.
Pożywienie powinno dostarczać witamin i składników mineralnych, w tym dużo wapnia. Ilość wapnia dostarczonego z pożywieniem w okresie dojrzewania decyduje o maksymalnej gęstości kości w wieku dorosłym. Najlepszym źródłem tego składnika są mleko i produkty nabiałowe oraz zielone warzywa i rośliny strączkowe.
Do dobrego wykorzystania wapnia organizm potrzebuje witaminy D. Głównym źródłem tej witaminy jest sam organizm, który wytwarza ją pod wpływem światła słonecznego padającego na skórę. Źródłem witaminy D z pożywienia są jajka, masło, tłuste ryby i produkty wzbogacone, np. płatki śniadaniowe.
Zamierzeniem autorki tej książki jest opisanie diety profilaktycznej i leczniczej w osteoporozie. W książce podano krótki opis choroby, wytyczne diety profilaktycznej i leczniczej, przykłady jadłospisów oraz 425 zalecanych potraw.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Zofia Wieczorek-Chełmińska
-
Liczba stron:
244
-
Wymiary:
205x145
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
83-200-3282-2
-
Rok wydania:
2006