Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7554-122-9
Autor: David Niven
Koszt wysyłki od: 6.90 PLN
Wydawca: Czarna Owca

Wprowadzenie do książki

100 prostych sekretów lepszej połowy życia

Pomyśl o przyszłości
   Zbliżając się do emerytury po trzech dekadach nauczania w szkole podstawowej w Ohio, Cathy Martin wiele myślała o przyszłości. Snuła plany na kolejną fazę swego życia i zastanawiała się nad priorytetami - gdzie zamieszka, czy będzie pracować na pół etatu i dokąd mogłaby wybrać się w podróż.
   Te rozmyślania - bez wątpienia ku rozżaleniu wielu uczniów piątej klasy - naprowadziły ją na pomysł interesującego i wartościowego tematu wypracowania. Cathy zastanawiała się, jak jej uczniowie wyobrażają sobie swoje życie, kiedy ukończą pięćdziesiąt, sześćdziesiąt i więcej lat. Doszła do wniosku, że takie spojrzenie wiele dziesięcioleci naprzód może być dla nich interesujące i zachęcić ich do refleksji nad tym, jak nauka może wpłynąć na ich przyszłość.
   Czytając wypracowania, Cathy dowiedziała się wielu rzeczy. - Po pierwsze niemal wszyscy byli przekonani, że będziemy korzystać z samochodów odrzutowych, które będą się poruszały bez kół i dolecą wszędzie, gdzie tylko sobie zażyczymy. Po drugie zauważyłam, jak bardzo wszyscy koncentrowali się na życiowych dążeniach. Mniej pisali o zdobywaniu nadzwyczajnych umiejętności, a więcej o robieniu czegoś spektakularnego. Mniejszą wagę przywiązywali do posiadania pieniędzy, a większą do przeżywania radości. Mniej zależało im na łatwym i wygodnym życiu, a bardziej na tym, aby przeżyć je w pełni.
   Życie dorosłych jest podzielone na etapy. Podejmujemy pracę, potem ją kończymy i zaczynamy coś innego. Tymczasem dzieci zamiast dostrzegać szereg początków i zakończeń, widziały ciąg dalszy. W swoich wypracowaniach przedstawiały odległe jutro jako kontynuację dnia dzisiejszego. Żaden z uczniów nie napisał o zaprzestaniu tego, co chciałby robić. Żaden również nie napisał o robieniu rzeczy, których nie uznałby za wartościowe.
   Nawet pisząc z perspektywy odległej przyszłości, uczniowie wykazywali nastawienie przyszłościowe.
   - Wciąż snuli plany, wciąż chcieli robić coś więcej, więcej osiągać - mówi Cathy. - Żyją w świecie, gdzie siedemdziesięciosiedmioletni mężczyzna został astronautą. Nie widzą, że człowiek po pięćdziesiątce albo sześćdziesiątce ma już wszystko za sobą.
   Cathy zauważyła także, iż autorzy wypracowań nie wspominali o negatywnych stronach życia.
   - Nikt nie pisał o rozczarowaniach i urazach. I na szczęście nie snuł wizji, w których za pięćdziesiąt lat będzie z wyrzutem wspominał wypracowania, które musiał pisać, będąc w piątej klasie.
   Cathy wyciągnęła wiele wniosków z rozprawek swoich uczniów.
  - Postrzegają samych siebie jako pełnych wigoru ludzi czynu, którzy z nadzieją spoglądają w przyszłość. Ludzi, którym obce są strach, narzekanie i rezygnacja. I nawet jeżeli mają trochę nieżyciowe wyobrażenia, czyż to nie wspaniała wizja starości?
   Cathy postanowiła wziąć sobie tę lekcję do serca, zwłaszcza w kontekście rozważań, co dalej robić w życiu. - Teraz postrzegam swoją przyszłość bardziej jako krok naprzód, a nie zupełnie nowy początek. Mam nadzieję, że potrafię żyć tak, jak moi uczniowie wyobrażają sobie własną przyszłość. Z wyjątkiem tych samochodów odrzutowych.
   Pod wieloma względami wnioski te odzwierciedlają niektóre z najbardziej znaczących odkryć, jakie poczynili naukowcy, analizując przeżywanie szczęścia na przestrzeni całego życia. Przygotowując się do napisania książki 100 prostych sekretów lepszej połowy życia i zapoznając się z opracowaniami na temat nawyków i praktyk, które przynoszą zadowolenie z życia, znalazłem wiele dowodów na to, jak wielkie znaczenie mają nastawienie, odpowiedni punkt widzenia i gotowość do działania. Każdy rozdział 100 prostych sekretów lepszej połowy życia ilustruje wnioski badaczy przykładową historią oraz wzbogaca je podstawowymi zaleceniami ekspertów. Prezentuję je tutaj specjalnie dla Cathy i dla was wszystkich, abyście korzystając z najlepszej wiedzy naukowej, jaką mamy do dyspozycji, mogli w pełni cieszyć się lepszą połową życia.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  David Niven

 • Tytuł oryginału: 

  100 Simple Secrets of the Best Half of Life

 • Liczba stron: 

  232

 • Wymiary: 

  125x195

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7554-122-9

 • Tłumacz: 

  Radosław Madejski

 • Rok wydania: 

  2010

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...