Wprowadzenie do książki
100 prostych sekretów lepszej połowy życia
Pomyśl o przyszłości
Zbliżając się do emerytury po trzech dekadach nauczania w szkole podstawowej w Ohio, Cathy Martin wiele myślała o przyszłości. Snuła plany na kolejną fazę swego życia i zastanawiała się nad priorytetami - gdzie zamieszka, czy będzie pracować na pół etatu i dokąd mogłaby wybrać się w podróż.
Te rozmyślania - bez wątpienia ku rozżaleniu wielu uczniów piątej klasy - naprowadziły ją na pomysł interesującego i wartościowego tematu wypracowania. Cathy zastanawiała się, jak jej uczniowie wyobrażają sobie swoje życie, kiedy ukończą pięćdziesiąt, sześćdziesiąt i więcej lat. Doszła do wniosku, że takie spojrzenie wiele dziesięcioleci naprzód może być dla nich interesujące i zachęcić ich do refleksji nad tym, jak nauka może wpłynąć na ich przyszłość.
Czytając wypracowania, Cathy dowiedziała się wielu rzeczy. - Po pierwsze niemal wszyscy byli przekonani, że będziemy korzystać z samochodów odrzutowych, które będą się poruszały bez kół i dolecą wszędzie, gdzie tylko sobie zażyczymy. Po drugie zauważyłam, jak bardzo wszyscy koncentrowali się na życiowych dążeniach. Mniej pisali o zdobywaniu nadzwyczajnych umiejętności, a więcej o robieniu czegoś spektakularnego. Mniejszą wagę przywiązywali do posiadania pieniędzy, a większą do przeżywania radości. Mniej zależało im na łatwym i wygodnym życiu, a bardziej na tym, aby przeżyć je w pełni.
Życie dorosłych jest podzielone na etapy. Podejmujemy pracę, potem ją kończymy i zaczynamy coś innego. Tymczasem dzieci zamiast dostrzegać szereg początków i zakończeń, widziały ciąg dalszy. W swoich wypracowaniach przedstawiały odległe jutro jako kontynuację dnia dzisiejszego. Żaden z uczniów nie napisał o zaprzestaniu tego, co chciałby robić. Żaden również nie napisał o robieniu rzeczy, których nie uznałby za wartościowe.
Nawet pisząc z perspektywy odległej przyszłości, uczniowie wykazywali nastawienie przyszłościowe.
- Wciąż snuli plany, wciąż chcieli robić coś więcej, więcej osiągać - mówi Cathy. - Żyją w świecie, gdzie siedemdziesięciosiedmioletni mężczyzna został astronautą. Nie widzą, że człowiek po pięćdziesiątce albo sześćdziesiątce ma już wszystko za sobą.
Cathy zauważyła także, iż autorzy wypracowań nie wspominali o negatywnych stronach życia.
- Nikt nie pisał o rozczarowaniach i urazach. I na szczęście nie snuł wizji, w których za pięćdziesiąt lat będzie z wyrzutem wspominał wypracowania, które musiał pisać, będąc w piątej klasie.
Cathy wyciągnęła wiele wniosków z rozprawek swoich uczniów.
- Postrzegają samych siebie jako pełnych wigoru ludzi czynu, którzy z nadzieją spoglądają w przyszłość. Ludzi, którym obce są strach, narzekanie i rezygnacja. I nawet jeżeli mają trochę nieżyciowe wyobrażenia, czyż to nie wspaniała wizja starości?
Cathy postanowiła wziąć sobie tę lekcję do serca, zwłaszcza w kontekście rozważań, co dalej robić w życiu. - Teraz postrzegam swoją przyszłość bardziej jako krok naprzód, a nie zupełnie nowy początek. Mam nadzieję, że potrafię żyć tak, jak moi uczniowie wyobrażają sobie własną przyszłość. Z wyjątkiem tych samochodów odrzutowych.
Pod wieloma względami wnioski te odzwierciedlają niektóre z najbardziej znaczących odkryć, jakie poczynili naukowcy, analizując przeżywanie szczęścia na przestrzeni całego życia. Przygotowując się do napisania książki 100 prostych sekretów lepszej połowy życia i zapoznając się z opracowaniami na temat nawyków i praktyk, które przynoszą zadowolenie z życia, znalazłem wiele dowodów na to, jak wielkie znaczenie mają nastawienie, odpowiedni punkt widzenia i gotowość do działania. Każdy rozdział 100 prostych sekretów lepszej połowy życia ilustruje wnioski badaczy przykładową historią oraz wzbogaca je podstawowymi zaleceniami ekspertów. Prezentuję je tutaj specjalnie dla Cathy i dla was wszystkich, abyście korzystając z najlepszej wiedzy naukowej, jaką mamy do dyspozycji, mogli w pełni cieszyć się lepszą połową życia.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
David Niven
-
Tytuł oryginału:
100 Simple Secrets of the Best Half of Life
-
Liczba stron:
232
-
Wymiary:
125x195
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7554-122-9
-
Tłumacz:
Radosław Madejski
-
Rok wydania:
2010