Wprowadzenie do książki
Droga byka
Inspiracją dla tytułu Droga byka była książka zen Dziesięć byków, napisana w XII wieku przez Kakuana — chińskiego mistrza zen. W jego opowieści byk symbolizuje życiową energię, prawdę i działanie. Natomiast droga to sposób postępowania człowieka, który szuka samego siebie, próbuje odkryć swoją prawdziwą naturę i pragnie wejrzeć w głąb.
Przez całe moje życie społeczeństwo uczyło mnie wielu rzeczy. Najczęściej przyjmowałem wszystko i nie zadawałem pytań. Wierzyłem, że nauczyciele, którzy — jak sami twierdzili — kochają mnie, nie zawiodą mnie tam, gdzie mogę zatracić siebie, w ślepą uliczkę samotności i rozpaczy.
Droga byka prowadzi donikąd. Jeżeli komuś koniecznie potrzebne jest znaczenie, to tkwi ono jedynie w twórczym wędrowaniu — w zadziwieniu, radości, pokoju i miłości.
Niniejsza książka przedstawia zaledwie krótki fragment moich podróży, niektórych spotkanych po drodze nauczycieli i to, czego mnie nauczyli. Nie jest przewodnikiem ani mapą. Jeżeli ruszysz moją drogą, z pewnością się zgubisz. To tylko próba podzielenia się moimi doświadczeniami. Moja droga jest tylko moja, ponieważ — jeżeli z niej nie zboczę — zaprowadzi mnie z powrotem do mnie. Twoja droga jest równie ekscytująca, ponieważ poprowadzi cię z powrotem do Ciebie, czyli jedynego miejsca, w którym możesz się stawać.
Radosnej podróży!
Leo Buscaglia
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Leo F. Buscaglia
-
Tytuł oryginału:
Way of the bull
-
Liczba stron:
248
-
Wymiary:
160x210
-
Oprawa:
Twarda
-
ISBN:
978-83-7489-255-1
-
Tłumacz:
Ewa Wojtych
-
Rok wydania:
2009