Wprowadzenie do książki
Witamina to życie
Ludność całego świata przez tysiąclecia przykładała wielką wagę do spraw kulinarnych. Nie będę opisywał całej kuli ziemskiej, uważam jednak, że należy poświęcić kilka słów Chińczykom. „Czy jadłeś?", „Czy już się najadłeś?", „Czy ci smakowało?" - takimi pytaniami pozdrawiają się często Chińczycy. A potwierdzając, że kogoś znają, mówią: „Spożywaliśmy przy wspólnym stole". Chińczycy uczynili z gotowania rodzaj sztuki. Do eksperymentowania z jedzeniem zmusiła ich po prostu bieda. Większość terenów ich ogromnego i przeludnionego państwa nie nadawała się pod uprawy. A to, co udało się wyhodować, było niszczone przez stosunkowo częste wojny i klęski żywiołowe. Niewielkie zbiory musiały jednak wystarczyć do życia. Najlepszym sposobem okazało się zastąpienie ilości potraw ich jakością, dlatego też Chińczycy o całe wieki wyprzedzili cywilizację zachodnią w sztuce kulinarnej.
W ich hierarchii społecznej kucharz stał się kimś bardzo ważnym. Już w XVI wieku p.n.e. niejaki Yi Yin od prostego służącego doszedł do stanowiska kanclerza królestwa. Potrafił wspaniale i zdrowo gotować, a żywieni przez niego władcy z dynastii Tang zachowywali długo doskonałą formę fizyczną i umysłową. Potrawy dobierał tak, by rozwijały one cechy „królewskie" i umiejętność rządzenia krajem. Serwował szczególnie wszelkiego rodzaju przetwory z soi i oleju sojowego. Chińczycy uczynili ze sztuki gotowania całą, odrębną gałąź wiedzy, powiązaną z medycyną, filozoficznym systemem pięciu przemian oraz teorią jin - jang. Jin symbolizuje pierwiastek żeński, wodę i ziemię, jang - pierwiastek męski, ogień i niebo. Obie te siły, wzajemnie zależne, przenikają cały wszechświat.
Jeśli pozostają w równowadze, można mówić o dobrym, harmonijnym układzie. Przewaga jednej lub drugiej powoduje utratę tej równowagi, także w organizmie ludzkim. W książce podam podstawę równowagi kwasowo-zasadowej. Stare chińskie przysłowie głosi: „Spożywanie jest dla ludzi niebem". W Polsce istnieje również takie powiedzenie: „Niebo w gębie, piekło w żołądku", szczególnie po zjedzeniu nadmiaru produktów ciężko strawnych. W tym wielkim międzynarodowym chórze kulinarnym polska kuchnia zajmuje na pewno godne miejsce.
W poprzedniej swojej książce pt. „Historia medycyny naturalnej" zwróciłem szczególną uwagę na przyczyny chorób oraz na naturalne leczenie ciała ludzkiego na przestrzeni wieków na całej kuli ziemskiej. W rozdziale pierwszym podzielę się moimi wiadomościami odnośnie najnowszych badań dotyczących roli witamin w organizmie ludzkim oraz podam, jakie witaminy zawierają warzywa, owoce, zboża i przyprawy. W rozdziale drugim opiszę podstawowe produkty żywnościowe, które spożywa ludność całej kuli ziemskiej, znane diety oraz czym cechowała się polska kuchnia przed wiekami.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Zbigniew Wiśniewski
-
Liczba stron:
272
-
Wymiary:
148x210
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7377-428-5
-
Rok wydania:
2010