Wprowadzenie do książki
Kuchnia antyrakowa
237 Przepisów Diety profilaktycznej
ŻYWIENIE JEST WAŻNYM CZYNNIKIEM RYZYKA ZACHOROWALNOŚCI NA RAKA
Hipoteza dotycząca wpływu żywności i jej składników na występowanie chorób nie jest nową koncepcją — sięga dwa i pół tysiąca lat wstecz, kiedy to Hipokrates mawiał: „Niech pożywienie będzie twoim jedynym lekarstwem”.
Wysoka częstotliwość występowania chorób układu krążenia, typowa dla krajów uprzemysłowionych, w których spożywa się duże ilości tłuszczów i cukrów, stanowi wymowny przykład wpływu żywienia na powstanie tej patologii. Argumenty naukowe, pochodzące z „ekologicznych” badań epidemiologicznych, stosunkowo niedawno pozwoliły na sformułowanie hipotezy o zależności między sposobem odżywiania się a zachorowalnością na raka. Doktorzy Richard Doli oraz Richard Petro opublikowali jako pierwsi w 1981 roku wybitne badania na temat przyczyn umieralności na raka w Stanach Zjednoczonych. Ocenili, iż 35% przypadków zgonów na skutek raka było spowodowanych czynnikami żywieniowymi. Liczby te odpowiadają procentowej ilości zgonów na raka związanych z nikotynizmem. Powyższe dane są dziś potwierdzone licznymi badaniami epidemiologicznymi, przeprowadzonymi na skalę światową, w których badacze zajmowali się przyczynami występowania raka. Większość wyników potwierdza tezę, iż istnieje realny związek między ryzykiem zachorowania na raka a złym sposobem odżywiania.
Granica pomiędzy zdrowiem i chorobą wynika często ze złożonej równowagi dwóch czynników: z jednej strony genów, a z drugiej stylu życia. Gdyby przyjrzeć się z bliska czynnikom ryzyka choroby uwarunkowanej wieloczynnikowo, jaką jest nowotwór, trzeba by stwierdzić, że jedynie od 5 do 10% nowotworów zostało wywołanych przez czynniki genetyczne (to znaczy spowodowanych genami defektywnymi, przekazywanymi w sposób dziedziczny) i są one wynikiem niekorzystnego splotu zdarzeń.
Pozostałe 90 do 95% przypadków zachorowalności na raka jest spowodowane czynnikami środowiskowymi i wiąże się z indywidualnymi zachowaniami, jakimi najczęściej są nikotynizm i zwyczaje żywieniowe, ale także: spożywanie alkoholu, otyłość, brak ruchu, zanieczyszczenia, wystawienie na działanie promieni słonecznych i produktów chemicznych oraz infekcje.
ZAPOBIEGANIE ZACHOROWANIU NA RAKA POPRZEZ WŁAŚCIWE ZWYCZAJE ŻYWIENIOWE: MIT CZY RZECZYWISTOŚĆ?
Jesteśmy świadomi, iż nadmierne używanie tytoniu oraz alkoholu stanowi czynnik ryzyka, zwłaszcza jeżeli chodzi o raka płuc, przełyku, gardła i wątroby. Inne czynniki środowiskowe takie jak: zanieczyszczenia, promieniowanie, produkty chemiczne oraz infekcje również odgrywają znaczącą rolę w wystąpieniu tej choroby. Tymczasem nie jesteśmy dobrze poinformowani o ważnej roli, jaką może odegrać żywienie, otyłość oraz tryb życia, w którym brakuje wysiłku fizycznego.
Od blisko czterdziestu lat wiele projektów badawczych stawiało sobie za zadanie odkrycie i dokładne określenie wpływu żywienia na rozwój nowotworów. Potwierdzono, iż nieprawidłowy sposób odżywiania — zbyt wiele tłuszczów i cukrów, zbyt mało warzyw i owoców — może sprzyjać zachorowaniu na raka u osoby nieaktywnej fizycznie. Ponadto w badaniach na zwierzętach kanadyjscy naukowcy wykazali, że pewien sposób odżywiania może zapobiec zachorowaniu na raka, a nawet pomóc w jego leczeniu w przypadku stwierdzenia wystąpienia choroby.
Codziennie pod wpływem czynników rakotwórczych DNA niektórych naszych komórek ulega nieodwracalnym zmianom (mutacje), które, nieusunięte, mogłyby następnie prowadzić do wystąpienia raka. Dym papierosowy, promienie ultrafioletowe lub substancje rakotwórcze obecne w pożywieniu mogą powodować zmiany i doprowadzić w ten sposób do nowotworu. Nie znamy jeszcze „czarodziejskiej różdżki”, która byłaby w stanie pokonać raka, ale możliwe jest, by zapobiegać chorobie, działając na czynniki środowiskowe, które podlegają zmianom.
W ostatnich latach badania nad żywieniem i rakiem znacznie się rozwinęły i pewne jest, że nasze zwyczaje żywieniowe odgrywają tu bardzo ważną rolę. Ponadto dane naukowe, którymi dziś dysponujemy, zgodne co do roli czynników żywieniowych w rozwoju nowotworów, pokazują, że istnieją realne sposoby profilaktyki, polegające na zmianie zwyczajów żywieniowych (zróżnicowane i zbilansowane żywienie zawierające czynniki ochronne i ograniczające spożycie alkoholu) oraz aktywności fizycznej. Dane te powinniśmy wziąć pod uwagę od zaraz, ponieważ ich znaczenie dla zdrowia, oraz długości i jakości życia jest niezaprzeczalne.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Chantal Tse
-
Tytuł oryginału:
Cuisine Anti-cancer
-
Liczba stron:
260
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-61989-47-9
-
Tłumacz:
Barbara Amarowicz
-
Rok wydania:
2011