Leczenie U Źródeł. Starożytna Mądrość Medycyny Tybetańskiej
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-61740-48-3
Autor: Yeshi Dhonden
Koszt wysyłki od: 6.90 PLN
Wydawca: Manibooks

Wprowadzenie do książki

Leczenie u źródeł. Starożytna mądrość medycyny tybetańskiej

   Leczenie u źródeł (Healing from the Source) to druga książka doktora Jesiego Dondena, która ukazuje się w Polsce. Poprzednia, Health Through Balance była w naszym kraju wydawana dwukrotnie. Po raz pierwszy ukazała się w przekładzie Adama Kozieła jako Sztuka trwania w harmonii i zdrowiu. Wprowadzenie w medycynę tybetańską, nakładem Wydawnictwa EM i Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Tybetu w 1994 roku. Po raz kolejny, w nowym tłumaczeniu, ukazała się pod tytułem Zdrowie i równowaga. Podstawowe założenia medycyny tybetańskiej (Wydawnictwo NORBU). Książka ta była jak dotąd tak naprawdę jedyną godną polecenia pozycją na temat medycyny tybetańskiej dostępną na naszym rynku, a w każdym razie jedyną napisaną przez doświadczonego lekarza medycyny tybetańskiej, mającego za sobą nie tylko ukończone żmudne studia medyczne, ale też wiele lat praktyki, w tym także jako osobistego lekarz Jego Świątobliwości Dalajlamy. Przed publikacją niniejszej książki pomyśleliśmy, że warto byłoby wznowić tamtą pozycję, zwłaszcza że stanowi ona doskonałe wprowadzenie w temat i pozwala łatwiej ogarnąć materiał zaprezentowany w wykładach dr Dondena stanowiących treść książki, którą Czytelnik właśnie trzyma w ręku. Zdrowie i równowaga to swego rodzaju elementarz medycyny tybetańskiej stworzony dla zachodniego odbiorcy.
   Książka, którą mają Państwo przed sobą w tej chwili, nie wyjaśnia wielu kwestii medycznych, opisanych już uprzednio w tamtej książce. Doktor Donden nie powraca już do szczegółowych opisów chociażby tybetańskich metod diagnostycznych, jak badanie pulsu i rozpoznawanie choroby z moczu, które zostały w przystępny sposób zaprezentowane w Zdrowiu i równowadze. Tak więc osoby chcące poznać czym faktycznie jest medycyna tybetańska należy odesłać do tamtej książki.
    Jednocześnie mam nadzieję, że niniejsza książka jest zaledwie jedną z wielu pozycji dotyczących medycyny tybetańskiej, które ukażą się na polskim rynku w najbliższych latach. Literatura tybeto-logiczna, w tym dotycząca medycyny, dostępna chociażby w języku angielskim, jest coraz bogatsza i z całą pewnością warto jest wprowadzić na nasz rynek więcej wartościowych książek z tego zakresu, być może też i klasycznych dzieł, tłumaczonych na język polski wprost z tybetańskiego. Współpracując przez kilka lat z praktykującym w Warszawie lekarzem tybetańskim, wielokrotnie byłem pytany przez odwiedzających go pacjentów gdzie można dowiedzieć się czegoś więcej o tym starożytnym systemie leczenia. I niestety musiałem zawsze odsyłać do literatury anglojęzycznej oraz do wspomnianej książki Zdrowie i równowaga (poprzednio Sztuka trwania w harmonii i zdrowiu). Oczywiście jest jeszcze Internet, ale trudno jest ocenić wiarygodność tekstów tam publikowanych. Co nie znaczy oczywiście, że nie znajdziemy i tam wartościowych informacji. Niemniej jednak książek poświęconych medycynie tybetańskiej znajdujących się na polskim rynkujak dotąd, poza jednym wypadkiem, tak naprawdę nie mieliśmy.

Filip Majkowski
Dharamsala

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Yeshi Dhonden

 • Tytuł oryginału: 

  Healing from the Source: The Science and Lore of Tibetan Medicine

 • Liczba stron: 

  270

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-61740-24-7

 • Tłumacz: 

  Anna Rędzioch

 • Rok wydania: 

  2010

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...