Wprowadzenie do książki
Ajurweda dla kobiet
Książka Ajurweda dla kobiet omawia przede wszystkim terapie dostępne na Zachodzie. Większość leków stosowanych w ajurwedzie (na Zachodzie) jest pochodzenia roślinnego. Do leczenia używam zatem roślin rosnących w Europie oraz Ameryce Północnej. Ponadto stosuję niektóre rośliny azjatyckie dostępne w Stanach Zjednoczonych. Istnieją książki, które - wydawałoby się - podają podobne informacje. Dlaczego więc perspektywa ajurwedyjska jest tak cenna? Jakie praktyczne zastosowanie może mieć ta książka dla kobiet ?
Ajurweda jest z pewnością najskuteczniejszym systemem, jaki stosowałem. Już to jest wystarczającym powodem, by dokładniej się z nią zapoznać. Jednak największą korzyścią dla kobiet jest fakt, że ajurweda w bardzo wyjątkowy sposób pojmuje anatomię kobiecego ciała - nie tylko w sensie fizycznym i energetycznym, ale także emocjonalnym, umysłowym i duchowym. Właśnie takie podejście mogło uchronić moją rodzinę przed kłopotami i ostatecznym rozpadem.
Ajurweda obejmuje biochemiczny model alopatyczny („mechaniczna medycyna zachodnia”), homeopatię, naturoterapię, terapie wibracyjne, pracę z ciałem i inne rodzaje terapii działających na poziomie subtelnym. Jednakże żaden z tych systemów czy żadna z tych metod nie zawiera w sobie ajurwedy. Jest ona zbyt obszerna. Ajurweda rozumie i stosuje inne metody, gdy jest to konieczne. Jednak z ajurwedyjskiego punktu widzenia ich perspektywa jest ograniczona.
Kiedy szukam sposobu leczenia, przede wszystkim poszukuję systemu, który potraktuje mnie indywidualnie - uszanuje mnie jako osobę. Ajurweda szanuje cię przede wszystkim jako człowieka, a następnie jako kobietę. Nie ma jednego sposobu leczenia zaburzeń miesiączkowania. Właściwa metoda zależy od tego, kim jesteś, oraz od twojej sytuacji życiowej.
Wielu praktyków medycyny holistycznej stosuje obecnie starożytne ujęcie ajurwedyjskie. Ajurweda sięga jednak głębiej. To jedyny system, który rozwinął bardzo logiczne podejście do pojmowania różnic indywidualnych, a zatem i indywidualnego leczenia. Jest to tak zwana teoria tridoszy (tridosa), podstawa systemu ajurwedyjskiego. Kiedy już zastosujesz ten system, przekonasz się o jego zaletach. Tridosza pozwala nie tylko z większą dokładnością dobrać odpowiedni dla ciebie lek ziołowy, ale także dostosować dietę na głębszym poziomie niż biochemiczny.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Vaidya Atreya Smith
-
Tytuł oryginału:
Ayurvedic Healing for Women
-
Liczba stron:
192
-
Wymiary:
165x235
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-930795-2-0
-
Tłumacz:
Anna Boniszewska
-
Rok wydania:
2010