Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7579-301-7
Autor: Dan Buettner
EAN: 9788375793017
Koszt wysyłki od: 7.90 PLN
Wydawca: Galaktyka

Wprowadzenie do książki

Niebieskie Strefy. 9 Lekcji Długowieczności Od Ludzi Żyjących Najdłużej

MĄDROŚĆ STULATKÓW

   Ta książka jest o słuchaniu łudzi takich jak Ushi, najzdrowszych i najdłużej żyjących mieszkańców Niebieskich Stref Właśnie od nich możemy się nauczyć, jak żyć dłużej i pełniej. Jeśli przyjmiemy, że mądrość jest sumą wiedzy i doświadczenia, okaże się, że ci ludzie są jej prawdziwą skarbnicą.
   Dołożyliśmy wszelkich starań, by zawrzeć w niej spostrzeżenia stulatków na temat tego, jak dobrze przeżyć życie. Z ich opowieści dowiesz się, jak wychowywać dzieci, być łubianym, wzbogacić się, znaleźć miłość i jej nie stracić. Nauczysz się, jak stworzyć swoją osobistą Niebieską Strefę i wejść na ścieżkę prowadzącą ku dłuższemu, lepszemu życiu.
   Jeśli jednak chciałbyś się od nich dowiedzieć czegoś o naukowym aspekcie długowieczności, niestety, stulatkowie nie wyjaśnią ci, jakim sposobem dożyli takiego wieku, tak jak ponad dwumetrowy człowiek nie będzie miał pojęcia, dlaczego osiągnął taki wzrost. Oni tego po prostu nie wiedzą. Czy wypijana codziennie wieczorem przez Ushi filiżanka sake z bylicy japońskiej pozytywnie wpływa na jej zdrowie?    Niewykluczone, ale nie tłumaczy, dlaczego Ushi nie ma raka czy problemów z sercem, ani czemu w wieku stu czterech lat wciąż cieszy się dobrym zdrowiem i niewiarygodną energią witalną. Sposobem na poznanie sekretu długowieczności Ushi jest znalezienie miejsca, w którym żyje wiele takich osób jak ona - znalezienie kultury, Niebieskiej Strefy, w której liczba zdrowych dziewięćdziesięcio i stulatków na tle całej populacji jest wyjątkowo wysoka. Dopiero wtedy można zaprząc do pracy naukę.
   Słynne badania z udziałem duńskich bliźniaków pokazują, że o długości naszego życia tylko w jednej czwartej decydują geny, na pozostałe trzy czwarte składają się natomiast wybory, jakich codziennie dokonujemy, oraz styl życia. Stąd wniosek, że jeśli je zoptymalizujemy, maksymalnie zwiększymy średnią długość życia, oczywiście w pewnych biologicznych granicach.
   Chcąc zbadać zagadkę ludzkiej długowieczności, połączyliśmy siły z demografami i naukowcami z Narodowego Instytutu Badań nad Procesami Starzenia, którzy mieli nam pomóc wyznaczyć te miejsca na mapie świata, gdzie ludzie żyją najdłużej i najzdrowiej. Wyodrębniliśmy obszary, na których odsetek stulatków jest znacząco wyższy niż w Stanach Zjednoczonych i gdzie ludzie żyją statystycznie dłużej i zdrowiej niż w Ameryce. Poza tym dużo, dużo rzadziej niż mieszkańcy USA zapadają na choroby śmiertelne. Wraz ze sztabem światowej klasy specjalistów przeanalizowaliśmy styl życia stulatków po to, by zidentyfikować te jego cechy, które pomogłyby wytłumaczyć zjawisko wyjątkowej długowieczności.

LEKCJE DŁUGOWIECZNOŚCI

   Naszą opowieść zaczniemy od stawienia czoła procesowi starzenia się. Jakie są szanse, że dożyjesz setki? W jaki sposób mogą ci w tym pomóc suplementy diety, terapie hormonalne i majstrowanie przy genach? Jakie są naukowo sprawdzone metody przedłużania życia o kilka zdrowych lat?
   W następnych rozdziałach udamy się do światowych ośrodków długowieczności, czyli do tytułowych Niebieskich Stref: pojedziemy do Wioch, do leżącego na Sardynii regionu Barbagia i do Japonii, na wyspę Okinawa. Odwiedzimy miasto Loma Linda w Kalifornii i zamieszkującą je społeczność, a także zajrzymy na półwysep Nicoya w Kostaryce i na grecką wyspę Ikaria. W każdym z tych miejsc spotkamy inną kulturę, która do długowieczności podąża własną drogą. Poznamy najsłynniejszych stulatków, takich jak Ushi, i porozmawiamy z ekspertami badającymi ich styl życia i środowisko, w którym przebywają.    Pokażemy, jak historia, geny i zwyczaje uświęcone tradycją działają na korzyść każdej z opisywanych społeczności. Postaramy się wyodrębnić poszczególne elementy ich stylu życia i z pomocą nauki wyjaśnić, dlaczego akurat one pozwalają ludziom przeżyć o kilka lat więcej.
   W ostatnim rozdziale znajdziesz dziewięć lekcji, stanowiących kwintesencję naszych badań, zestaw najlepszych praktyk stosowanych przez długowieczne społeczeństwa na całym świecie. Jest to, jak sądzimy, swego rodzaju międzykulturowy przepis na długowieczność, esencja wiedzy o długim życiu, pozwalająca przedłużyć życie i tchnąć w nie więcej... życia.
   Oczywiście sam zestaw informacji, nawet najlepszy i najbardziej wiarygodny jaki istnieje, nie wystarczy, by żyć dłużej. Trzeba jeszcze teorię przekuć w praktykę. Dlatego też czołowi behawioryści pokażą, jak tajemnice długowieczności przełożyć na język codzienności. Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musisz trzymać się ściśle naszego przepisu. Mówiąc metaforycznie, dajemy ci do rąk menu długowieczności, z którego możesz wybrać akurat to, co ci odpowiada. Niezależnie od tego, jaki będzie twój wybór, jeżeli zastosujesz się do rad naszych ekspertów, istnieje duża szansa, że będziesz żył kilka miesięcy albo lat dłużej.
   Istotą Niebieskich Stref są setki, a nawet tysiące lat ludzkich doświadczeń. Moim zdaniem to, że dieta, jaką stosują mieszkańcy stref oraz sposób, w jaki współdziałają, pozbywają się stresu, leczą się, unikają chorób i postrzegają swój świat, zapewnia im dłuższe życie, wcale nie jest dziełem przypadku. Wiedza kultur, w których żyją, ewoluowała. I tak jak natura faworyzuje cechy gatunku, które umożliwiają jego przetrwanie, tak moim zdaniem kultura promuje te nawyki społeczności, które najlepiej działają na korzyść długowieczności jej członków. Jeśli chcemy się czegoś nauczyć, musimy być otwarci i umieć słuchać.
   Sayoko gotowa była słuchać. Jej spotkanie z Ushi, choć krótkie, zaowocowało przemianą: Sayoko z wiecznie zestresowanej, umiarkowanie zdrowej kobiety biznesu stała się szczęśliwą osobą w świetnej formie, prowadzącą życie zgodnie z wyznawanymi wartościami.
  Czy i ty jesteś gotów posłuchać? Bo kto wie, może to, co usłyszysz, gruntownie zmieni twoje życie?

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Dan Buettner

 • Tytuł oryginału: 

  The Blue Zones: 9 Lessons for Living Longer From the People Who've Lived the Longest

 • Liczba stron: 

  272

 • Wymiary: 

  158x240

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7579-301-7

 • Tłumacz: 

  Jacek Żuławnik

 • Rok wydania: 

  2019

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...