Wczytuję dane...
KOD: 83-601-7013-4
Autor: Eileen Borris - Dunchunstang
EAN: 8360170134
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Purana

Wprowadzenie do książki

Przebaczanie. Siedem etapów programu uwalniania się od gniewu i goryczy

Wstęp Jego Świątobliwości Dalajlamy

   W życiu często popełniamy błędy, które krzywdzą nas samych i innych. Przyczyną tego jest niewiedza. Wydaje się nam, że pewne zachowania przyniosą szczęście, choć tak naprawdę przyczyniają się do cierpienia. Poczucie, że gniew jest uzasadniony, i pragnienie zemsty mogą czasami sprawić, iż ranimy się innych w niesłusznym przekonaniu, że to pomoże i w jakiś sposób nas uszczęśliwi. Ale tak naprawdę sprawiamy jedynie więcej bólu nie tylko ofiarom naszych czynów, ale i sobie samym. Bez względu na to, jak bardzo czujemy, że słuszność jest po naszej stronie, krzywdzenie innych, nawet w imię zemsty, niszczy spokój umysłu i staje się przyczyną cierpienia w przyszłości.
   Ludzkie istoty potrzebują żyć razem i są od siebie zależne na wielu ważnych poziomach. Dlatego w społeczeństwie ludzkim niezbędne są zasady moralne, by można było żyć razem w spokoju i harmonii. Nawet jeśli ofiara ma psychiczną potrzebę, by poczuć, że sprawiedliwości stało się zadość, to sprawienie bólu następnej osobie przysporzy tylko cierpienia i nikogo nie uszczęśliwi. Zamiast zemsty należy raczej starać się rozwijać umiejętność przebaczania.
   Jeśli będziemy kierować się dobrem innych, zaczniemy zauważać, jaki wpływ nasze działanie może na nich wywierać, i będziemy postępować właściwie. Gniew sprawia, że w ogóle przestajemy być miłosierni, kochający, szczodrzy, przebaczający i tolerancyjni. Pozbawiamy siebie wszystkiego, co przynosi szczęście. Gniew nie tylko niszczy najważniejsze umiejętności, ale prowadzi do agresji, nienawiści, wrogości, które zawsze są złe, gdyż bezpośrednio przyczyniają się do krzywdzenia innych.
   Jeśli jednak uda nam się porzucić gniew i nienawiść; jeśli używać będziemy rozsądku, by ocenić sytuację; jeśli przyjmiemy szerszą perspektywę, by spojrzeć na rzeczy z różnych punktów widzenia, to z naszej cierpliwości i tolerancji w naturalny sposób zrodzi się przebaczenie.
   Nawet jeśli w przeszłości doświadczyliśmy głębokiego cierpienia, to dzięki cierpliwości i tolerancji możemy uwolnić się od uczucia gniewu i niechęci. Po głębszym zastanowieniu zrozumiemy również, że przeszłość jest przeszłością; że podtrzymywanie gniewu i nienawiści w niczym nie pomaga. Te negatywne uczucia nie zmienią sytuacji. Niepokoją jedynie umysł i są źródłem kolejnych nieszczęść. Oczywiście możemy wciąż pamiętać, co się przydarzyło, ale zapominanie i przebaczanie to dwie różne rzeczy. Nie ma nic złego w pamiętaniu o tym, co się stało, ale jeśli nauczymy się przebaczać, uwolnimy się od negatywnych uczuć związanych z przykrymi zdarzeniami. Dlatego autorka tej książki, Eileen R. Borris, mówi o przebaczeniu jako wolności ostatecznej. Przebaczenie nie polega na zapomnieniu krzywdy, jaką nam ktoś wyrządził. Chodzi tu raczej o to, by ofiara mogła się uwolnić. Kiedy się przebaczy, nie trzeba już myśleć o tym, co ktoś nam zrobił i jak się za to odpłacić. Jest się wolnym od całego ciężaru.
   Szczerze pragnę i modlę się, by omawiane w tej książce jako główny problem przebaczenie uznane zostało za skuteczne rozwiązanie nie tylko w życiu osobistym, lecz również na arenie publicznej czy nawet w sferze relacji międzynarodowych. Przekonanie, że troska o innych dotyczy tylko naszego prywatnego życia, to krótkowzroczność. Współczucie, przebaczenie i tolerancja odnoszą się do wszelkich sfer działania. Będąc źródłem wewnętrznego i zewnętrznego spokoju, są podstawą przetrwania naszego gatunku. Z jednej strony podtrzymują zasadę niestosowania przemocy, z drugiej zaś nadają życiu znaczenie i przyczyniają się do prawdziwej konstruktywności.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Eileen Borris - Dunchunstang

  • Tytuł oryginału: 

    Finding Forgiveness: A 7-Step Program for Letting Go of Anger and Bitterness

  • Liczba stron: 

    271

  • Wymiary: 

    144x205

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    83-601-7013-4

  • Rok wydania: 

    2006

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...