Wprowadzenie do książki
Sztuka pomagania
W prologu przedstawiamy siebie oraz powód powstania niniejszej pracy.
We wstępie przedstawiamy krótki zarys tematu pomocy oraz prezentujemy kwestie i zagadnienia, które zostaną rozwinięte w tej książce.
W rozdziale 1. ilustrujemy filozoficzną koncepcję, która leży u podstaw naszego rozumienia pomocy
W rozdziale 2. wprowadzamy motyw cierpienia, jego funkcję w rozwoju świadomości i jego związek z Życiem jako Nauczycielem.
W rozdziale 3. poznajemy ideę zmiany oraz rodzaj zmiany, do jakiej dążymy.
W rozdziale 4. przedstawiamy kwestię sukcesu, podważamy klasyczny pogląd i przybliżamy rodzaj pomocy, którą uważamy za efektywną.
W rozdziale 5. poruszamy temat motywacji do udzielania przez nas pomocy, miejsca w nas samych, z którego wypływają pragnienie i impuls udzielania pomocy.
W rozdziale 6. wyjaśniamy dynamikę dawania i brania jako jednego i tego samego aktu oraz obrazujemy jedność ciało-psychika w akcie dawanie-branie za pomocą ćwiczenia oddechowego.
W rozdziale 7. poświęcamy nasze rozważania relacji między tym, kto pomaga - „pomagającym", i tym, kto otrzymuje pomoc - „wspomaganym".
W rozdziale 8. zajmujemy się głównie pozycją tego, kto otrzymuje pomoc, możliwymi interferencjami i warunkami pożądanymi w celu uzyskania pomocy.
W rozdziale 9. koncentrujemy się na pomagającym oraz jego roli, a także na aktach pomocy, na które wpływają jego interferencje.
W rozdziale 10. omawiamy wartości, które pielęgnuje i doskonali pomagający na swojej drodze rozwoju.
W rozdziale 11. rozważamy możliwy rozwój świadomości tego, kto prosi o pomoc i ją otrzymuje. W podsumowaniu omawiamy proces pisania niniejszej książki i jej związek z pomaganiem.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Claudia Casanovas,Felisa Chalcoff
-
Tytuł oryginału:
Arte de ayudar, su luz y su sombra
-
Liczba stron:
194
-
Wymiary:
148x210
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7377-484-1
-
Tłumacz:
Agnieszka Hippe
-
Rok wydania:
2011