Wprowadzenie do książki
Tajemnice kabały
- Kim jest anioł?
- Jaka jest ukryta struktura wszechświata?
- Jak rozszyfrować tajemne kody Biblii?
- Jak osiągać stopniowo kolejne poziomy duszy?
- Dlaczego liczba 13 jest formą wyrażania miłości?
- Czy istnieje życie po śmierci?
- Czy kabała jest również formą terapii?
- Czy można studiować kabałę w pojedynkę, czy też niezbędny jest nauczyciel?
- Czy trzeba być Żydem, aby zgłębić tajniki kabały?
- Jakie są podstawowe teksty kabały?
- Jakie treści kryje tajemnicza księga Zohar?
Książka została podzielona na siedem części zgodnie z symboliką siedmioramiennej menory („drzewa światła") stojącej w sercu sanktuarium jerozolimskiej Świątyni. Za pośrednictwem tego symbolu spotykają się niebo i ziemia, skończoność i nieskończoność, Stwórca i stworzenie.
Część pierwsza, czyli pierwsze światło, nosząca tytuł „Kabała i kabaliści" zawiera definicję kabały, jej historię i różne nurty, specyficzny język i metody jej przekazywania.
Część druga wyjaśnia podstawowy schemat kabały. Jest on niezwykle prosty, przedstawia organizację wszechświata opartą na pionowych powiązaniach wyższych światów, źródła światła i życia, z przyjmującymi to światło rozlicznymi światami stworzenia, czyli światami niższymi. Cała kabała opiera się na zrozumieniu tego schematu i działającej między obu biegunami wewnętrznej dynamiki, która umożliwia „ofiarowywanie" i „przyjmowanie" „światła--życia-energii".
Część trzecia, „Dysputa aniołów", wprowadza nas w mistyczny świat głębin duszy i domenę bytów pośrednich, którymi są aniołowie. Przedstawimy tu pięć modalności duszy, hierarchię i funkcje aniołów, wędrówki dusz i metempsychozę, zaproponujemy kilka ćwiczeń medytacyjnych.
Część czwarta - centralne światło drzewa - jest poświęcona strukturze różnych światów tworzących „praczłowieka". Obejmuje ona dziesięć jego modalności, czyli sposobów bycia zwanych „sferami" (sefirot). Są one także różnymi szczeblami pozwalającymi wchodzić i schodzić po drabinie łączącej niebo i Ziemię. Osobny rozdział będzie poświęcony kabalistycznej metaforze drzewa.
Część piąta nosi tytuł „Rumaki ognia". Według kabały świat został stworzony z liter alfabetu. Są one podstawą wszelkiego stosunku do świata. Żyć znaczy umieć czytać, rozszyfrowywać i interpretować teksty. W tym celu wyjaśnimy znaczenie liter alfabetu, ich moc i rolę w procesie wyzwolenia duszy i uzdrowienia ciała. Będzie też mowa o związku między psychoanalizą a kabałą oraz kabałą a terapią w ogóle.
Część szósta, zatytułowana „Gematria", stanowi rozwinięcie poprzedniej. Gematria jest sztuką odczytywania cyfr, opartą na wyjątkowej, lecz zasadniczej właściwości języka hebrajskiego: każda jego litera jest jednocześnie cyfrą lub liczbą. Opiszemy w tej części różne metody tej dziwnej numerologii i ich zastosowanie w sztuce szyfrowania i odszyfrowywania tekstów. Medytację mistyczną i szczególne zainteresowanie liczbami odnajdujemy u wielu myślicieli, choćby u Pitagorasa, oraz w rozmaitych nurtach filozoficznych. Wykażemy wzajemne wpływy tych nurtów i kabały, podkreślając w ten sposób znaczenie otwarcia na inne prądy umysłowe i wagę badań interdyscyplinarnych.
Część siódma zespala harmonijnie treść trzech poprzednich i skłania do zadumy nad tym, co stanowi główną ideę kabały, mianowicie nad „Imionami Boga", a zwłaszcza niewymawialnym tetragramem JHWH. Tego złożonego z czterech liter imienia boskiego nie wymawia się nigdy. Jest ono jednocześnie imieniem, liczbą i „drzewem życia", przez które płynie cała energia potrzebna do podtrzymania dzieła stworzenia. Tak więc po przedstawieniu podstawowego schematu i trzech dróg światłości - sfer, liter i cyfr - poświęcimy ostatnie światło drzewa tajemnicom imion Boga, szczególnie tetragramowi i jego złożonej dynamice.
Niniejszą książkę można czytać w sposób ciągły lub fragmentami, traktując lekturę jak mniej lub bardziej trudny spacer czy wycieczkę. Nie trzeba się obawiać, że się czegoś nie zrozumie, można odłożyć książkę i dać myśli odpocząć, przechodząc do następnego rozdziału czy części.
Podobnie jak w poprzednich książkach, również i w tej odwołuję się zarówno do tekstów tradycji hebrajskiej, jak i klasycznych oraz współczesnych tradycji filozoficznych i literackich Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz Zachodu. Czytelnik nie powinien być zaskoczony, napotykając w tekście cytaty z pism Laozi, Bachelarda, Rilkego, Nietzschego czy Leyinasa obok Christiana Bobina... Kabała, podobnie jak Biblia, nie jest księgą, lecz olbrzymią biblioteką, z której wyłania się moc słowa i komentarza.
Kolejne rozdziały zawierają podstawowe wskazówki, które pozwolą wkroczyć w świat tej biblioteki, wędrować zatartymi szlakami pustyni, błądzić po wzgórzach Galilei, w mrocznych karpackich lasach uczestniczyć w medytacyjnych ćwiczeniach osobliwych mistrzów, zadumać się na ławach talmudycznej akademii w Babilonie, odpocząć w chłodzie zaułków Safedu lub ocienionej ulicy Jerozolimy...
Przyjemnego spaceru...
Szczegóły
-
Autor:
Marc-Alain Ouaknin
-
Tytuł oryginału:
Mystères de la kabbale
-
Objętość:
430
-
Oprawa:
Miękka
-
Format:
155x215
-
ISBN:
83-60279-05-5
-
Tłumacz:
Krystyna Pruska, Krzysztof Pruski
-
Rok wydania:
2006