Tunika Jezusa. Cudowna Relikwia Chrześcijaństwa
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-63621-11-7
Autor: Jean-Charles Leroy
Dostępność: 24 godzin
Koszt wysyłki od: 5.90 PLN
Wydawca: Esprit

Wprowadzenie do książki

Tunika Jezusa. Cudowna relikwia chrześcijaństwa

   Znajdujemy się we Francji, na północno-zachodnich obrzeżach Paryża - około 10 km od stolicy, w miejscowości Argenteuil.
   Tutaj, w prawej bocznej kaplicy Bazyliki św. Dionizego (fr. Saint-Denis), wybudowanej w stylu neoromańskim z inicjatywy burmistrza i konsekrowanej w 1866 roku, zauważyć możemy malowidła ścienne przedstawiające króla, który wręcza klęczącej przed wejściem do klasztoru zakonnicy relikwiarz niesiony przez biskupów. Z inskrypcji dowiadujemy się, że jest to Karol Wielki przekazujący swojej córce Teodradzie, przeoryszy klasztoru Humilitie-de-Notre-Dame w Argenteuil, relikwię podarowaną mu przez cesarzową Bizancjum Irenę: tkaną bez szwów tunikę Chrystusa, o którą po Ukrzyżowaniu żołnierze rzucali losy u stóp krzyża.
  Pośrodku kaplicy znajduje się ołtarz, nad którym, za kratą z kutego żelaza, przechowywany jest ów relikwiarz: wykonany ze złoconego brązu przez paryskiego złotnika Cahiera, naprawdę sporych rozmiarów. Został on uroczyście odsłonięty w 1844 roku przez biskupa Wersalu, Jego Ekscelencję Grosa. Relikwiarz imituje gotycką, bogato zdobioną kaplicę. Na dłuższych bokach ma trzy ostrołukowe otwory, ponad którymi znajdują się dekoracje złożone na przemian z nisz i rzeźbionych postaci. Zwieńczenie jest zdobione i zakończone iglicą.
   Wewnątrz relikwiarza znajduje się szkatuła: dużo mniejsza, również ze złoconego brązu, lecz w stylu neoromań-skim. Wykonana została przez pochodzącego z Paryża złotnika Poussielgue-Rusanda z myślą o uroczystym wystawieniu w 1900 roku. Szkatuła ta ma 38 cm długości i 15 cm szerokości. Zwieńczona jest dekoracją, a w czterech rogach, u podstawy pokrywy ozdobionej emaliowanymi miniaturami i krzyżem, znajdują się srebrne figurki czterech aniołów. Dekoracja z kolumienkami okala szeroką prostokątną ściankę ze szkła, przez którą można zobaczyć zwiniętą relikwię.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Jean-Charles Leroy

 • Tytuł oryginału: 

  La tunica di Gesù. Tirata a sorte dai soldati romani ai piedi della Croce

 • Liczba stron: 

  148

 • Wymiary: 

  130x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-63621-11-7

 • Tłumacz: 

  Agnieszka Zielińska

 • Rok wydania: 

  2013

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...