Wprowadzenie do książki
Zegar ciała
Jak przywrócić prawidłowe funkcjonowanie Twoich organów
Medycyna jest zajmująca i interesująca, kiedy nie tylko obserwujemy i zwalczamy symptomy, lecz także dostrzegamy w nich drogowskazy wiodące do punktu wyjścia choroby. Pomocne są przy tym podstawy medycyny chińskiej i antropozoicznej.
Chińska medycyna jest sztuką uzdrawiania istniejącą od ponad 2000 lat. Nie odnosi się ona do poszczególnych organów, ale do torów energetycznych przebiegających przez ciało. Przez te tory, tak zwane meridiany, przez ciało przepływa energia określana jako „Qi”. Istnieje dwanaście głównych meridianów, które są podporządkowane poszczególnym organom i systemom organów. W tej książce opiszę poszczególne organy, ich funkcje i ich działanie w organizmie. Wspomnę też o wzajemnej przynależności systemów organów, o tak zwanych organach siostrzanych, które w medycynie chińskiej określane są ogólnym mianem kręgów funkcjonalnych. Medycyna antropozoiczna bazuje na odkryciach humanisty Rudolfa Steinera. W medycynie konwencjonalnej te odkrycia mają małe znaczenie. W mojej codziennej pracy z pacjentami jednak to właśnie założenia medycyny antropozoicznej i chińskiej wskazywały mi zawsze drogę ku właściwej terapii. Dlatego pozwoliłem, by oba te kierunki medycyny i moje własne doświadczenia wpłynęły na opis zegara organów, którego tu dokonałem.
Wymienione w poszczególnych rozdziałach objawy są zawsze możliwościami, środkami wyrazu, jakie są dostępne ciału. Nie zawsze wszystkie występują naraz. Organy pozostają w ścisłym związku z określonymi zębami. Dlatego przy każdym systemie organów zostanie wspomniany odpowiedni związek z zębami. Nie zawsze są na to jasne naukowe dowody, ale wskazują na to doświadczenia znane z praktyki. Stale powracające zaburzenia pracy organów mogą mieć przyczynę w chorym zębie lub stanie zapalnym korzenia zęba. Związek może jednak być odwrotny, kiedy ząb daje znać o tym, że to obciążenie jakiegoś organu może być głównym zaburzeniem. Ta wzajemna relacja powinna więc zawsze być brana pod uwagę w holistycznej diagnozie.
Napisałem tę książkę, ponieważ zależy mi na uczynieniu medycyny zrozumiałą. Choroba nie powinna być rozumiana jako przykrość, lecz jako wysłany przez ciało sygnał służący rozpoznaniu i zmianie. Mam nadzieję, że opis zegara organów, który przedstawiam na kolejnych stronach, przyczyni się do przybliżenia się do tego celu.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Lothar Ursinus
-
Tytuł oryginału:
Die Organuhr - leicht erklärt: Grundzüge und Möglichkeiten
-
Liczba stron:
120
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-64278-20-4
-
Tłumacz:
Kamila Petrikowska
-
Rok wydania:
2014