Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7554-040-6
Autor: Wayne W. Dyer
Koszt wysyłki od: 7.90 PLN
Wydawca: Czarna Owca

9 zasad życia w harmonii

Fragment książki Żyć w równowadze

   Jak objawia się brak równowagi?
   Kiedy większość życiowej energii poświęcasz światu materialnemu, trwasz w stanie nieustannego zatroskania o swój dobytek i masz wrażenie, że w grze o życie jesteś zawsze na straconej pozycji. Praktycznie cała twoja mentalna energia skupia się na tym, co posiadasz albo czego ci jeszcze brakuje. Oceniasz swoją wartość jako człowieka na podstawie takich materialnych wyznaczników, jak to, jakim samochodem jeździsz i czy modnie się ubierasz. Możesz nawet czuć się gorszy, ponieważ inni ludzie mają więcej.
Ten rodzaj braku równowagi pomiędzy światem duchowym a materialnym oznacza, że żyjesz w nieustannym zadłużeniu. Pragnienie posiadania większych, lepszych i droższych rzeczy prowadzi do zaciągania pożyczek i coraz większych zobowiązań finansowych. Szybko tracisz zdolność do płacenia za wszystko, co kupujesz.
   Kiedy jesteś przesadnie zaangażowany w sprawy świata materialnego, do tego stopnia, że eliminujesz wymiar duchowy, ogromne znaczenie przywiązujesz do wygrywania, bycia numerem jeden i porównywania się z innymi. Zaabsorbowanie materialnym aspektem życia prowadzi do patrzenia na świat w sposób powierzchowny: wygląd wydaje się ważniejszy niż istota danej rzeczy. Tak naprawdę to, jak coś wygląda, przesłania ci to, czym to coś jest. Opinia innych jest najważniejszym wyznacznikiem twojej oceny, a to, jak dopasowujesz się do narzuconych standardów, staje się priorytetem, a nawet jedynym kryterium.
    Najbardziej niszczącym aspektem braku równowagi pomiędzy tym, co materialne, a tym, co duchowe, jest ilość czasu i mentalnej energii, którą poświęca się na finansowe kalkulacje. Pieniądze stają się jedynym i najważniejszym kryterium oceny każdej dziedziny życia, począwszy od szczęścia, przez spokój wewnętrzny, na wartości człowieka jako istoty skończywszy. Wszystko podlega oszacowaniu w skali cen i kosztów: „Ile to jest warte? Ile to kosztuje? Czy mogę sobie na to pozwolić? Czy zachowa to wartość? Czy powinienem to ubezpieczyć? A jeśli ktoś to ukradnie? Czy będzie mnie stać, by kupić nowe?".
    Wewnętrzny świat wypełniony jest myślami o kosztach i materialnej wartości. Na wyobrażonej wadze znajdująca się niżej szala obciążona jest myślami płynącymi z przekonania, że wygląd, osiągnięcia i stan posiadania są jedynym, na co warto zwracać uwagę. To przekonanie uniemożliwia dostrzeżenie, że właśnie tutaj i teraz, właśnie to miejsce, w którym jesteś, jest przepełnione Niebem. Zamiast szukać Nieba na ziemi, musisz ponosić konsekwencje niewyważonego spojrzenia na życie. Skazuje cię na to twój sposób myślenia.

Jak wygląda życie w równowadze

   Oto, co odkryłem, gdy nauczyłem się równoważyć dwa bliźniacze aspekty życia. Dostrzegani duchową energię w każdym, kogo spotykam na swojej drodze. Jeśli czuję pokusę, by kogoś oceniać, przypominam sobie, że powinienem spojrzeć na niego przez specjalne okulary. Gdy tylko to uczynię, wszystkie negatywne sądy znikają. Czuję się także spokojniejszy, wiedząc, że nie jestem tylko ciałem, które zostało mi dane, że moim przeznaczeniem jest je odrzucić. Doznaję na co dzień działania życiodajnej duchowej mocy i jest to naprawdę radosne uczucie. Zdaję sobie sprawę, że jestem nieskończoną istotą duchową i że dzielę energię, z której biorę początek, z każdym na tej planecie, i z każdym, kto kiedykolwiek żył i będzie na niej żył.
   Osiągnięcie równowagi między duchem a materią pozwala mi żyć w stanie wdzięczności i podziwu. Wszędzie widzę cuda, traktuję siebie mniej poważnie, odczuwam mniejszą presję, by spełniać czyjeś wymagania albo osiągać coraz więcej, i właśnie dlatego zdobywam więcej, ponieważ duch przepływa przeze mnie bez przeszkód.
   W twoim życiu zajdzie znacząca zmiana, gdy tylko usuniesz dysharmonię między fizyczną a duchową stroną swojej istoty. Tytuł tego rozdziału został zaczerpnięty ze znanego wiersza Elizabeth Barrett Browning. Oto jego fragment:

Ziemia jest pełna niebios
A każdy pospolity krzew rozpala się boskim ogniem
Tylko ci, którzy widzą, zdejmują sandały
Pozostali siedzą wokół i zbierają jagody.

   Kiedy Mojżesz zbliżył się do płonącego krzewu, zdjął sandały i obcował z Bogiem. Gdy zmienisz nastawienie i sposób myślenia, zmieni się także sposób, w jaki przyglądasz się światu, i zaczniesz patrzeć na niego nowymi oczami. Kiedy to się stanie, zrozumiesz, że poetka miała rację: Ziemia jest pełna niebios. Jeśli w to nie wierzysz, ale mimo to postarasz się żyć zgodnie z tymi słowami, możesz mieć nadzieję, że będziesz z radością siedział i zbierał jagody.
    Sogyal Rinpoche powiedział: „Dwóch ludzi żyje w tobie przez całe życie. Jednym jest ego — gadatliwe, wymagające, histeryczne, wyrachowane, drugim — ukryta istota duchowa, ku której cichemu, mądremu głosowi zwracasz się tylko czasami". Odzyskaj równowagę, szukając nieba wszędzie wokół siebie i słuchając uważnie ukrytej duchowej istoty, która jest w tobie i przy tobie zawsze i która prosi cię, byś się ku niej zwrócił.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Wayne W. Dyer

 • Tytuł oryginału: 

  Being In Balance: 9 Principles for Creating Habits to Match Your Desires

 • Liczba stron: 

  175

 • Wymiary: 

  125x180

 • Oprawa: 

  Twarda

 • ISBN: 

  978-83-7554-040-6

 • Tłumacz: 

  Magdalena Budzińska

 • Rok wydania: 

  2004

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...