KOD: 978-83-7554-777-1
Autor: Stephen Grosz
Koszt wysyłki od: 5.90 PLN
Wydawca: Czarna Owca

Wprowadzenie do książki

Życie wysłuchane

   Od dwudziestu pięciu lat pracuję jako psychoanalityk. Leczyłem pacjentów w szpitalach psychiatrycznych, w ośrodkach psychoterapii i psychologii sądowej, na oddziałach dla dzieci i dorosłych oraz w ramach praktyki prywatnej. Prowadziłem poradnictwo i konsultacje dla osób w każdej grupie wiekowej. Jednak przede wszystkim zajmowałem się dorosłymi jako psychoanalityk - spotykałem się z pacjentem na pięćdziesiąt minut, cztery-pięć razy w tygodniu, przez kilka lat. Z osobami poddawanymi terapii spędziłem ponad pięćdziesiąt tysięcy godzin. Efektem tej pracy jest moja książka.
  Zawarłem w niej opowieści zaczerpnięte z codziennej praktyki. Te historie są prawdziwe. Aby jednak nie naruszyć prywatności moich pacjentów, zmieniłem im tożsamość.
   Prawie każdy z nas przeżywa chwile, gdy czuje się usidlony przez własne czyny albo myśli, zniewolony przez swoje odruchy lub dokonane wybory, obezwładniony nieszczęściem bądź strachem, skrępowany przeszłością. Nie potrafimy zrobić następnego kroku, a jednocześnie wierzymy, że droga wiedzie dalej. „Chciałbym się zmienić, ale tak, by nie spowodowało to zmiany” - powiedział mi pewien pacjent z rozbrajającą szczerością. Moja praca polega na pomaganiu ludziom w zmienianiu się, a więc jest to książka o metamorfozach. Ponieważ zmiana i strata są ściśle powiązane - nie ma jednego bez drugiego - w poniższym tekście często dochodzi do głosu poczucie straty.
   Simone Weill opisała pewnego razu, jak dwóch więźniów z sąsiednich cel nauczyło się porozumiewać ze sobą, stukając w ścianę. „Ściana ich rozdziela, ale zarazem umożliwia im komunikację - napisała. -   Każda przegroda jest spoiwem”.
   Moja książka opowiada właśnie o tej ścianie. O naszej potrzebie rozmowy, potrzebie rozumienia i bycia rozumianym. Mówi też o słuchaniu siebie nawzajem, nie tylko o słuchaniu słów, ale także ciszy między nimi. Nie opisuję żadnego magicznego procesu. To część naszego codziennego życia - pukamy w ścianę i nasłuchujemy.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Stephen Grosz

 • Tytuł oryginału: 

  The Examined Life: How We Lose and Find Ourselves

 • Liczba stron: 

  232

 • Wymiary: 

  135x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7554-777-1

 • Tłumacz: 

  Robert Sudół

 • Rok wydania: 

  2014

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...