Wprowadzenie do książki
Praktyka jogi dla kobiet
Na początku książka Praktyka jogi dla kobiet miała obejmować praktykę jogi dla kobiet od wieku dojrzewania do menopauzy i późniejszego okresu życia. W miarę rozwoju pracy trzeba było materiał podzielić na tomy inaczej niełatwo byłoby podnieść tę książkę! Prashant Iyengar słusznie stwierdził, że joga dla kobiet to osobny, samodzielny departament jogi.
Oto tom I, dotyczący menstruacji i cyklu miesięcznego. Został napisany dla uczennic jogi Iyengara, a także dla nauczycielek i nauczycieli, jako podręcznik metodyczny praktyki i/lub mądrego prowadzenia uczennic doświadczających dolegliwości związanych z miesiączką. Treść książki Praktyka jogi dla kobiet nie jest przeznaczona dla początkujących. Osoby, które dopiero zaczynają ćwiczyć jogę Iyengara, najlepiej zrobią, jeśli przejdą co najmniej 12-tygodniowy kurs u instruktora jogi Iyengara, zanim sięgną po tę książkę. Rozsądnie byłoby kontynuować naukę pod okiem nauczyciela. Wiele kobiet nie wie, jak synchronizować praktykę jogi z owulacją, menstruacją i etapami przed miesiączką i po niej. Niektóre pamiętają, że w trakcie menstruacji powinno się unikać pozycji odwróconych, a należy praktykować skłony w przód i pozycje leżące. Zmiany hormonalne następują w trakcie całego cyklu, a układ wydzielania wewnętrznego funkcjonuje właściwie, jeśli kobieta uważnie praktykuje w fazie przed menstruacją i po menstruacji, niemniej ciało organiczne wymaga uwagi i troski przez cały czas. Pokochałam praktykowanie jogi w ten sposób i lubię swój cykl, nawet pomimo zmian, jakie obserwuję w miarę zbliżania się do szczytu menopauzy.
Książka Praktyka jogi dla kobiet powstała w wyniku jednej z moich przedłużonych sesji naukowych z rodziną Iyengarów w Ramamani Iyengar Memoriał Yoga Institute (RIMYI) w Punie, w Indiach, w 1993 roku. Właśnie obroniłam doktorat z dietetyki (Nutritional Sciences) na Uniwersytecie Illinois - ambitny program, który zajął mi dziewięć lat. W tym czasie korzystałam z ciasnego gabinetu bez okien, znajdującego się w piwnicy. W domu wczesnym rankiem praktykowałam pranajamę i asany, a później pracowałam w swoim „lochu” przez cały dzień. Wieczorami i w weekendy uczyłam jogi, a potem wracałam do lochu na kolejny maraton pracy. Ta kombinacja złych warunków, przepracowania i niedoboru snu nie sprzyjała zdrowiu. Ponadto, kiedy mój projekt naukowy dobiegał końca, rozpadł mi się związek, zmarła ukochana babcia i musiałam uśpić starego kota i psa.
Gdy przyjechałam do Puny, Yogacharya B.K.S Iyengar (Gurudżi) dostrzegł zmiany zachodzące w moim w ciele, psychice i duszy, które mnie wykańczały. Mięśniaki sprawiały mi chroniczny ból, jakby ktoś dźgał mnie nożem i przecinał brzuch. Problematyczna tarczyca, wcześniej kontrolowana za pomocą jogi i lekarstw homeopatycznych, nie była w stanie normalnie funkcjonować. Całkowicie podupadłam na duchu! Na szczęście pod okiem Iyengarów doszłam do siebie.
Gita wzięła mnie pod swoje skrzydła. Po kilku tygodniach mięśniaki przestały mi dokuczać, a tarczyca zaczęła właściwie funkcjonować. A co najważniejsze, moja dusza rozkwitła! Gita nauczyła mnie, jak praktykować jogę. Pragnę podzielić się tą wiedzą z innymi kobietami.
W 1994 roku zaproponowałam Gicie poprowadzenie intensywnego kursu asan i pranajamy dla kobiet. Moje marzenie spełniło się w 1997 roku, kiedy Gita, której towarzyszył Gurudżi, poprowadziła trzytygodniowy międzynarodowy intensywny kurs dla kobiet w RIMYI. Jedna z sesji w trakcie tego kursu obejmowała odpowiedzi Gity na liczne pytania dotyczące praktykowania jogi przez kobietę. Później pod kierownictwem Gity przygotowałam odpowiedzi na te pytania, na które nie zdołałam odpowiedzieć w trakcie sesji. Zostaną one przedstawione w tomie II, wraz z praktyką na czas ciąży, połogu, menopauzy i rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych na narządach rozrodczych.
Niniejszy tom zawiera sekwencje dostosowane do cyklu miesięcznego kobiet w okresie rozrodczym. Odkryłam, że kiedy praktykuję zgodnie ze swoim cyklem, to znaczy wykonując praktykę przedmiesiączkową, menstruacyjną i po menstruacji, jestem zdrowa. Kiedy zbaczam z tej drogi, mam dolegliwości związane z okresem, a mięśniaki się powiększają. Rzadko więc zbaczam - nie warto.
Rozdział I zawiera sekwencje dla dla kobiet z unormowanym cyklem. Rozdział II obejmuje zestawy asan dla kobiet z problematyczną miesiączką. Sekwencja po menstruacji została przedstawiona w rozdziale III, który zawiera wskażniki jak włączać do niej regularnie wykonywane asany. Sugestie dotyczące sposobów modyfikowania pozycji w fazie przed menstruacją przedstawione w rozdziale IV. Rozdział V prezentuje studium przypadku kobiety która miała złożony problem dotyczący cyklu. Sekwencje zademonstrowane w ostatnim rozdziale, nawiązujące do wskazówek z poprzednich rozdziałów, pokazują, jak budować właściwy program praktyki w przypadku, kiedy kilka dolegliwości występuje razem.
W Jodze - doskonałej dla kobiet Gita stwierdza, że joga tym różni się od ćwiczeń, że przynosi zdrowie najważniejszym organom życiowym. Ta książka nauczy, jak praktykować z uwzględnieniem kobiecych narządów płciowych i powiązanych z nimi układów. Mam nadzieję, że wasza praktyka się pogłębi i rozwinie zrozumienie. Dzięki temu ci z was, którzy nauczają, będą w stanie tak pokierować praktyką swoich uczniów, aby jak najdłużej mogli cieszyć się dobrym zdrowiem.
- Lois Steinberg
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Lois Steinberg
-
Tytuł oryginału:
Geeta S. Iyengar's Guide to a Woman's Yoga Practice
-
Liczba stron:
368
-
Wymiary:
165x240
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7579-196-9
-
Tłumacz:
Anna Gładysz
-
Rok wydania:
2011