Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7377-396-7
Autor: Amy Matthews, Leslie Kaminoff
Dostępność: 24 godzin
EAN: 9788373773967
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN

Wprowadzenie do książki

Joga Ilustrowany przewodnik anatomiczny

Ilustrowany przewodnik anatomiczny po asanach, ruchach i technikach oddychania

   Książka Joga Ilustrowany przewodnik anatomiczny z całą pewnością nie jest wyczerpującym i kompletnym studium ludzkiej anatomii ani obszernej nauki jogi. Żadna książka nie mogłaby spełnić takiej roli. Obydwie dziedziny zawierają nieskończoną ilość szczegółowych informacji, zarówno z perspektywy makro- jak i mikroskopowej, z których wszystkie są wielce fascynujące i potencjalnie bardzo użyteczne w konkretnych sytuacjach. Moim zamiarem było przedstawienie tych szczegółów anatomii, które uznałem za kluczowe, najbardziej wartościowe i użyteczne dla praktykujących jogę, zarówno uczniów, jak i nauczycieli.
   Aby tego dokonać, należało przyjąć pewną specyficzną perspektywę. Pozwoliła ona na wyłonienie istotnych szczegółów z morza dostępnych informacji. Ponadto pomogła je zebrać w zintegrowany obraz naszego istnienia jako „niepodzielnych istot materii i świadomości”.
Perspektywa jogiczna przyjęta w tej książce opiera się na budowie i funkcjonowaniu ludzkiego ciała. Praktyka jogi kładzie nacisk na związek oddechu z prawidłowym funkcjonowaniem kręgosłupa, dlatego poświęcę mu szczególną uwagę. Joga stanowi czynnik integrujący w studiowaniu anatomii poprzez przyglądanie się pozostałym strukturom ciała przez pryzmat ich relacji z oddechem i kręgosłupem. Ponadto świadomość anatomii jest dla praktykantów jogi ważnym narzędziem służącym bezpieczeństwu ciała oraz zakorzenieniu umysłu w rzeczywistości.
   Ze wzajemnej relacji pomiędzy jogą a anatomią wynika wiele inspiracji, z prostej przyczyny: najgłębsze zasady jogi opierają się na subtelnym i głębokim docenieniu budowy ludzkiego organizmu. Przedmiotem nauki jogi jest Jaźń, a Jaźń zamieszkuje ciało fizyczne.
Starożytni jogini wyznawali pogląd, że w rzeczywistości posiadamy trzy ciała: fizyczne, astralne i przyczynowe. Z tej perspektywy anatomia jogi jest studium subtelnych strumieni energii, które przepływają przez warstwy lub „powłoki” tych trzech ciał. Celem niniejszej pracy nie jest ani poparcie, ani obalenie tego poglądu. Chciałbym jedynie przekazać, że podczas czytania tej książki twój umysł i ciało wdychają i wydychają w polu grawitacyjnym. Dzięki temu możesz wyciągnąć ogromne korzyści z procesu, który pozwala ci myśleć klarowniej, oddychać bez trudu i swobodnie poruszać. Posłuży to do naszej podstawowej definicji praktyki jogi jako integracji umysłu, oddechu i ciała.
   Definicja ta stanowi punkt wyjścia tej książki, podobnie jak nasze pierwsze doświadczenia oddechu i grawitacji są początkiem naszego życia na tej planecie.
   Kontekst jogiczny w studiowaniu anatomii wywodzi się z badań nad tym, w jaki sposób siła życiowa wyraża się poprzez ruchy ciała, oddechu i umysłu. Starożytny, wytworny i pełen metafor język jogi powstał w oparciu o rzeczywiste eksperymenty anatomiczne milionów poszukiwaczy na przestrzeni tysięcy lat. Wszyscy oni posiadali to samo laboratorium – ludzkie ciało. Celem tej książki jest dostarczenie przewodnika po tym laboratorium oraz kilku jasnych instrukcji dotyczących funkcjonowania jego wyposażenia, wskazujących, które podstawowe metody mogą umożliwić jego głębsze rozumienie. Zamiast podręcznika instruktażowego do praktyki określonego systemu jogi chciałbym przedstawić solidny fundament zasad leżących u podstaw wszystkich systemów jogi.
  Kluczowym elementem, który odróżnia praktykę jogi od gimnastyki lub rytmiki, jest celowa integracja oddechu z postawą i ruchem. Podstawowe koncepcje jogi odnoszące się do tych elementów pięknie wyraża kilka powiązanych ze sobą terminów sanskryckich:

• prana/apana
• sthira/sukha
• brahmana/langhana
• sukha/dukha.

   Aby pojąć te terminy, musimy przede wszystkim zrozumieć, że wywodzą się one z obserwacji najbardziej podstawowych funkcjonalnych jednostek życiowych. Zdefiniujemy je w dalszej książki Joga Ilustrowany przewodnik anatomiczny.
   Aby uchwycić główne zasady zarówno jogi, jak i anatomii, będziemy musieli odwołać się do ewolucyjnych i wewnątrzmacicznych początków naszego życia. Niezależnie od tego, czy przyglądamy się najprostszemu jednokomórkowemu organizmowi, czy też naszym własnym początkom, gdy zostaliśmy poczęci do nowego życia, odnajdziemy podstawę kluczowych metafor jogi, odnoszących się do wszystkich przejawów życia, odzwierciedlających strukturę i funkcjonowanie naszego myślącego, oddychającego i poruszającego się ciała.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Leslie Kaminoff

  • Tytuł oryginału: 

    Yoga Anatomy. Second Edition. Your illustrated guide to postures, movements and breathing techniques

  • Liczba stron: 

    376

  • Wymiary: 

    175×250

  • Oprawa: 

    Twarda

  • ISBN: 

    978-83-7377-396-7

  • Tłumacz: 

    Anna Jurga

  • Rok wydania: 

    2020

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...