Joga światłem życia
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7579-189-1
Autor: B.K.S. Iyengar
Dostępność: 24 godzin
EAN: 9788375791891
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Galaktyka

Wprowadzenie do książki

Joga światłem życia

   Jeżeli ta książka ma rościć sobie jakiekolwiek prawo do autentyczności, musi przede wszystkim jasno postawić jedną kwestię. Oto ona: Dzięki wytrwałej i nieprzerwanej praktyce każdy może odbyć podróż jogiczną i osiągnąć cel, którym jest oświecenie i wolność. Kryszna, Budda i Jezus mieszkają w sercach wszystkich. Nie są oni gwiazdorami filmowymi, obiektami bezkrytycznego uwielbienia. Są wielkimi, inspirującymi postaciami, za których przykładem należy podążać. Służą nam dzisiaj jako wzorce osobowe. Tak jak oni dostąpili Urzeczywistnienia Jaźni, tak i my możemy osiągnąć ten cel.
   Być może niepokoicie się, że nie jesteście w stanie sprostać wyzwaniom, które Was czekają. Chcę Was zapewnić, że potraficie. Jestem człowiekiem, który przyszedł znikąd; byłem poważnie upośledzony, na różnych płaszczyznach. Po długim czasie i dużym wysiłku zacząłem dokądś docierać. Dosłownie wyszedłem z ciemności w jasność, ze śmiertelnej choroby w zdrowie, z nieokrzesanej ignorancji, by zanurzyć się w oceanie wiedzy. Wszystko to za pomocą jednego środka - gorliwego trwania przy sztuce i nauce praktyki jogi (sadhana). To, co okazało się dobre dla mnie, będzie dobre również dla Was.
   Dzisiaj możecie korzystać z talentu wielu nauczycieli jogi. Kiedy ja zaczynałem ćwiczyć jogę, nie było, co stwierdzam z przykrością, żadnego mądrego i życzliwego nauczyciela, który mógłby mnie poprowadzić. Prawdę mówiąc, mój Guru odmawiał odpowiedzi na wszelkie moje niewinne dociekania na temat jogi. Nie instruował mnie tak, jak ja instruuję moich uczniów, krok po kroku, dając im wskazówki do wykonania każdej asany.    On po prostu wymagał ode mnie i innych studentów pozycji, a to, w jaki sposób mamy ją osiągnąć, pozostawiał nam. Być może była to stymulacja dla mojej nieco upartej natury, co w połączeniu z niezachwianą wiarą w jogę, rozpalało we mnie ogień do tego, aby pójść dalej. Mam żarliwą i porywczą naturę i być może potrzebowałem pokazać światu, że nie jestem bezwartościowy. Lecz ponad wszystko pragnąłem odkryć, kim jestem. Chciałem zrozumieć tę dla mnie tajemniczą i cudowną „jogę", która potrafi odsłonic przed nami nasze najgłębsze sekrety, jak również ukazać tajemnice otaczającego nas wszechświata i naszego w nim miejsca - jako radosnych, cierpiących, zakłopotanych istot ludzkich.
   Uczyłem się przez praktykę, zdobywałem nieco wiedzy z doświadczenia i ponownie inwestowałem tę wiedzę i zrozumienie, aby jeszcze więcej się nauczyć. Podążając we właściwym kierunku wraz z pomocą naturalnie wrażliwej percepcji, byłem w stanie pogłębiać moją wiedzę. Dzięki temu wytwarzało się we mnie stale rosnące złoże subtelnych doświadczeń, które w końcu objawiło przede mną esencję wiedzy jogicznej.
   Docenienie głębi i prawdziwej wartości jogi zajęło mi dziesiątki lat. Święte księgi potwierdzały moje odkrycia, lecz to nie one wskazywały mi drogę. To, czego nauczyłem się dzięki jodze, odkryłem przez jogę. Jednak nie jestem człowiekiem, który wszystko sobie zawdzięcza. Jestem tylko tym, czym uczyniła mnie siedem-dziesięciodwuletnia, pełna poświęcenia praktyka jogi - sadhana. Wszelki mój wkład w dobro świata jest owocem mojej sadhany.
   Praktyka ta wyposażyła mnie w wytrwałość w dążeniu do celu, by iść dalej, nawet w trudnych momentach. Moja niechęć do nadmiernie swobodnego stylu życia utrzymała mnie na prostej drodze, ale nie stroniłem nigdy od ludzi, gdyż w każdym widziałem światło duszy. Joga przewiozła mnie przez wielką rzekę, z brzegu ignorancji na brzeg wiedzy i mądrości. Nie jest ekstrawagancją stwierdzenie, że mądrość przyszła do mnie dzięki praktyce jogi, a łaska boska zapaliła światło w najgłębszym jądrze mojego bytu. Teraz potrafię dostrzec takie samo światło duszy jaśniejące we wszystkich istotach.
   Wy, moi Czytelnicy, musicie zrozumieć, że wyruszacie już z jakiegoś miejsca. Podstawy zostały Wam pokazane, a jednak nikt nie wie, do jakiego etapu pełni i szczęśliwości dotrzecie. Jeśli podejmiecie szlachetne działanie i będziecie się tego trzymać, możecie osiągnąć szczyty. Bądźcie zainspirowani, lecz nie dumni. Nie mierzcie nisko - zgubicie cel. Mierzcie wysoko - znajdziecie się na progu szczęśliwości.
    Patańdźali, o którym sporo usłyszycie w tej książce, uważany jest za ojca jogi. W rzeczywistości, na ile nam wiadomo, był on joginem i uczonym o wszechstronnej wiedzy, żył w Indiach około piątego wieku przed    Chrystusem, zebrał i rozwinął istniejącą wiedzę na temat życia i praktyk joginów. Napisał „Jogasutry", dosłownie ciąg aforyzmów o jodze, świadomości i kondycji ludzkiej. Patańdźali wyjaśnił również relację między światem natury a najgłębszą i transcendentną duszą. (Dla tych, którzy pragną pogłębić _ studia nad tekstami, napisałem notatki do jego wielkiego dzieła. Zajrzyjcie do mojej książki „Light on the Yoga Sutras of Patanjali".*
    To, co powiedział Patańdźali, dotyczy zarówno mnie, jak i Was. Napisał on: „Wraz z tym niosącym prawdę światłem, zacznie się nowe życie. Stare, niechciane wrażenia zostają porzucone, i jesteśmy chronieni przed szkodliwymi skutkami nowych doświadczeń" („Jogasutry", rozdział I, wers 50).
  Żywię nadzieję, że przykład moich własnych skromnych początków i mojej przeciętności może posłużyć Wam jako źródło zachęty w poszukiwaniu prawdy i nowego życia. Joga przekształciła moje życie - zamieniła byt pasożytniczy na życie wypełnione celem. Później zainspirowała mnie do uczestniczenia w radości i szlachetności życia, które niosłem wielu tysiącom ludzi, bez względu na wyznanie, kastę, płeć czy narodowość.     Jestem tak wdzięczny za to, co joga uczyniła z moim życiem, że zawsze chciałem się tym dzielić.
W tym duchu ofiarowuję własne doświadczenia za pośrednictwem tej książki mając nadzieję, że z wiarą, miłością, nieustępliwością i wytrwałością będziecie delektować się słodkim smakiem jogi. Ponieście ten płomień dalej, tak aby mógł dać przyszłym pokoleniom rozkoszne światło wiedzy o prawdziwej rzeczywistości.
    Książka ta zawdzięcza swą koncepcję i powstanie wielu osobom, które wspólnie pracowały, aby doprowadzić ją do ostatecznego stanu, tak bym mógł ją Wam ofiarować. Chciałbym szczególnie podziękować takim osobom, jak: Doug Abrams z Idea Architects, John J. Evans, Gita S. Iyengar, Urna Dhavale, Stephanie Quirk, Daniel Rivers-Moore, Jackie Wardle, Stephanie Tade i Chris Potash. Jestem także wdzięczny wydawnictwu Rodale - z którym dzielę wszelkie zasługi i uznanie - za przekazanie tej pracy szerokiemu kręgowi czytelników

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  B.K.S. Iyengar

 • Tytuł oryginału: 

  Light on life

 • Liczba stron: 

  258

 • Wymiary: 

  163x235

 • Oprawa: 

  Twarda

 • ISBN: 

  978-83-7579-189-1

 • Tłumacz: 

  Anna Klajs

 • Rok wydania: 

  2011

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...