Wczytuję dane...
KOD: 978-83-65717-15-3
Autor: Hans-Dieter Kempf
Koszt wysyłki od: 6.90 PLN
Wydawca: ABA

Wprowadzenie do książki

Ćwiczenia kręgosłupa Jak siedzieć jak chodzić jak stać

  Szkoła zdrowego kręgosłupa — pomoc samemu sobie

  Szkoła ta to ukierunkowany program postępowania, którego celem jest nie tylko zmiana nastawienia i zachowania, lecz również lepsza świadomość własnego ciała. Szkoła zmierza w duchu propagowania zdrowia do tego, by skłonić człowieka do odpowiedzialnego, świadomie prozdrowotnego i proekologicznego postępowania i wspomóc go w ten sposób w poprawie swego samopoczucia i zdrowia.

  Szkoła zdrowego kręgosłupa z Karlsruhe jako model wielostopniowy

  Organizacyjnie szkołę podzielić można na następujące etapy:

 • kurs podstawowy-ma za zadanie przybliżyć uczestnikom ogólne założenia szkoły;
 • szkoła dla zaawansowanych (kształcenie) - bazuje systematycznie na wiedzy i umiejętnościach zdobytych na kursie podstawowym; szczegółowe pytania omawia się tu dokładniej (specyficzne dla kręgosłupa) wzorce ruchu zostają utrwalone, a wymagania kondycyjne znacznie podwyższone;
 • trening kręgosłupa - tu na pierwszym planie znajdują się ukierunkowane i zaplanowane działania zmierzające ku poprawie sprawności fizycznej; polecane jest tu praktyczne wprowadzenie w korzystne dla kręgosłupa dyscypliny sportu lub ukierunkowany trening na przyrządach, tj. taśma Thera czy piłka gimnastyczna Pezzi; oferta ćwiczeń dla określonych grup zawodowych uwzględnia w szczególności specyficzne dla danej grupy zawodowej uwarunkowania. Ćwiczenia uzupełniające mają na celu bezpośrednie przeniesienie wyuczonych treści na miejsce pracy.
 • Szkoła zdrowego kręgosłupa, będąca sposobem dbania o zdrowie nie zastępuje opieki medyczno-terapeutycznej .Jeżeli cierpisz na ostre bóle pleców lub też ze względów zdrowotnych nie jesteś pewien, czy dane ćwiczenia będą dla ciebie właściwe, zasięgnij koniecznie opinii lekarza.

   Od czasu pierwszego wydania książki Ćwiczenia kręgosłupa w 1990 r. wiele zmieniło się w ruchu propagującym zdrowie kręgosłupa. Moja ówczesna nadzieja, iż ćwiczenia kręgosłupa na dobre się upowszechnią, spełniła się. Powiem więcej, szkoły zdrowego kręgosłupa stały się główną metodą w zapobieganiu chorobom i propagowaniu zdrowia. Organizowane przez Forum rokrocznie od 1991 r. kongresy poświęcone kręgosłupowi odwiedza ponad 1000 specjalistów.   Niemal w każdym mieście przeróżne instytucje oferują ćwiczenia w szkołach zdrowego kręgosłupa. Proponowane są kursy, oferujące uczestnikom ćwiczenia od nauki po Life-Time-Sport, jak również ćwiczenia dostosowane do uczestników, które „wykonywane być mogą tam, gdzie się właśnie jest”, czyli w miejscu pracy, w szkole lub w przedszkolu.
  Jak idea ćwiczeń kręgosłupa rozwijać się będzie w przyszłości? Propagowanie ćwiczeń kręgosłupa w przedszkolu i w szkole jest jeszcze w powijakach. Uświadomienie konieczności ćwiczeń w przedszkolach, a w szczególności w szkołach wymaga jeszcze sporo pracy i zmiany sposobu myślenia władz, nauczycieli i rodziców. Szkoła zdrowego kręgosłupa ukierunkowana na miejsce pracy stała się już zwyczajem w wielu niemieckich firmach. Wymaga ona jeszcze włączenia w obszerny model działań prozdrowotnych firmy, obejmujących kółka propagowania zdrowia lub też, idąc dalej, włączenia w program związany z poszczególnymi stanowiskami pracy.
   Celem niniejszej książki jest zachęcenie Czytelników do bardziej intensywnej troski o kręgosłup i aktywnej dbałości o swoje ciało. Zrobienie czegoś dobrego dla swego ciała, a w szczególności dla kręgosłupa jest dużo prostsze niż myślicie - nie wymaga też wiele czasu. Książka ta prezentuje kompleksowy program ćwiczeń kręgosłupa stosowany przez wiele tysięcy uczestników.
Pokazujemy wiele podstawowych ćwiczeń, które wykonywać można zarówno samemu, jak i w grupie i które ułatwią naukę przyjaznego dla kręgosłupa sposobu postępowania.
   Chciałbym również wykorzystać tę okazję, aby podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej książki: Frankowi Schmelcherowi, który współpracował w opracowywaniu praktycznych części książki, w szczególności poświęconych gimnastyce funkcjonalnej, prof. dr. Hansowi Steinerowi oraz dr. Fischerowi za ich cenną współpracę; Frankowi M. Arndtowi i Jensowi Rommelo-wi za opracowanie szaty graficznej i zdjęć, Sybilli Jungling i Frankowi    Schmelcherowi za wystąpienie w roli „modeli” na zamieszczonych zdjęciach; Heike Lang, Claudii Bick, Ralfowi Sagurskiemu, dr. Paulowi Stachelowi za wnikliwą analizę manuskryptu; AOK Karlsruhe za zgodę na wykonanie zdjęć w należącym do niej centrum zdrowia; firmom: Arche, Grahl, Hagas, Haider Bioswing, Hustler .est, Lattoflex, Leuvico, Officeplus, Poggenpohl, Reebok, Rovochair, Stokke oraz Vogel za wszelkie wsparcie, jak również wydawnictwu Rowohlt za doskonałą opiekę nad projektem.

Hans-Dieter Kempf

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Hans-Dieter Kempf

 • Tytuł oryginału: 

  Die Rückenschule: Das ganzheitliche Programm für einen gesunden Rücken

 • Liczba stron: 

  224

 • Wymiary: 

  145x20

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-65717-15-3

 • Tłumacz: 

  Małgorzato Jasiejko

 • Rok wydania: 

  2019

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...